Spis treści
Przyczyny chorób układu moczowego
Choroby układu moczowego to zmora opiekunów kotów. Koty niewiele piją. Konsekwencją tego jest mała produkcja moczu. Mocz kotów jest przez to zagęszczony i ma wysoki ciężar. Zgodnie z prawami fizyki cięższa materia opada. Składniki mineralne i inne znajdujące się fizjologicznie w moczu opadają na dno pęcherza i przez słabe „przepłukiwanie” pęcherza (obniżoną diurezę – produkcję, zmniejszoną mikcję – oddawanie moczu) zalegają w nim, z czasem tworząc osad i piasek. Są to warunki sprzyjające zakażeniom i krystalizowaniu kamieni. Każdy taki proces przybliża nerki kota do niewydolności. Ta zaś kończy się śmiercią.
Choroby układu moczowego to zmora opiekunów kotów.
Najlepiej stosować karmy mokre bądź dietę BARF i dbać o to, by kot spożywał odpowiednią ilość wody. Kiedy jednak przeoczyliśmy te zasady i kot ma już problemy z nerkami, oprócz leczenia farmakologicznego musimy wprowadzić dietoterapię, a więc żywienie odciążająca nerki i sprzyjające ich zdrowiu.
Trzy zasady w dietetyce chorób nerek to:
- ograniczenie białka roślinnego, a najlepiej wyeliminowanie go zupełnie,
- ograniczenie w posiłkach: fosforu, sodu, potasu, wapnia, żelaza,
- zachowanie prawidłowego bilansu wodnego.
Na te potrzeby odpowiada nowa na rynku karma dla chorych kotów Gussto Renal. Producent bardzo uczciwie podszedł do problemu i skomponował posiłek tak, by ilość wody w dziennej porcji karmy zaspakajała całodzienne zapotrzebowanie kota na wodę.
Znaczenia białka w diecie kotów
Niesłusznie kultywowany mit, że powodem chorób nerek jest nadmiar białka w diecie, może być bardzo szkodliwy dla zdrowia kota. Jest to błędna teza, a raczej jest w niej pewna nieścisłość. Rozchodzi się tu raczej o produkty przemian białkowych, takie jak: mocznik, kreatynina, amoniak, powstające, kiedy organizm pozbywa się niepotrzebnego białka.
Jakie białko jest niepotrzebne? Takie, którego organizm nie użyje do regeneracji i tworzenia tkanek. Kompletne białko – pełnowartościowe – to wyłącznie białko zwierzęce. I tylko takie białko organizmy kotów akceptują jako niezbędne. Białko roślinne, które nie posiada w składzie wielu aminokwasów egzogennych w odniesieniu do zapotrzebowania kotów, jest nieużyteczne. Takie białko organizm musi poddać przemianom, by je wyeliminować.
Dodatkowo w ten sposób obciąża nerki i wątrobę, generując przy tym uboczne produkty przemian białkowych (mocznik, kwas moczowy, kreatynina). Problem nadmiaru białka w diecie mięsożerców odnosi się więc do białka roślinnego.
Dlaczego warto wybrać karmę Gussto Renal?
Gussto Renal w sposób oczywisty i stanowczy rozwiewa wątpliwości, eliminując w swym produkcie białko roślinne do absolutnego minimum, rezygnując z dodatków zbożowych, strączkowych i kukurydzy. Zastosowanie w formule batatów daje w bilansie na 100 g karmy zaledwie 0,16 g białka roślinnego. Głównym źródłem białka w formule jest z mięso indyka. Jest to mięso białe – najlepiej przyswajalne białko, o niskiej zawartości żelaza i sodu. Prawidłowy stosunek fosforu do wapnia (1,9 : 1) sprawia, że fosfor bogato występujący w mięsie i podrobach jest zrównoważony i nie zagraża zdrowiu nerek.
Mięso indyka jest łatwo strawne, zawiera niewiele tłuszczu międzytkankowego, dlatego producent dotłuszcza karmę najlepszym dla mięsożerców tłuszczem: olejem z łososia i tłuszczem kurczaka. Są to najlepsze źródła kwasów omega-3, których zwykle w bilansie dietetycznym naszych zwierząt jest za mało. Koty nie posiadają zdolności konwertowania macierzystych kwasów notacji 3 w kwasy DHA, AA i EPA. Dlatego dieta kota powinna dostarczać gotowe już kwasy nienasycone. Takie występują wyłącznie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.
Gussto Renal zawiera dwa najbogatsze źródła NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Producent, jak zawsze, zadbał o dodanie do kamy tauryny.
Dodatkowo karmę wzbogacono też o żurawinę. Jej dobroczynna moc polega na działaniu przeciwbakteryjnym. Substancje zawarte w żurawinie sprawiają, że bakterie nie mogą „przylepić się” do dróg moczowych, są łatwo wypłukiwane przez mocz i nie mogą wywołać infekcji. Substancje zawarte w żurawinie niszczą też szkodliwe bakterie w układzie pokarmowym oraz wspomagają wzrost dobroczynnej mikroflory jelitowej.
Przy opracowywaniu receptury Gussto Renal pracował sztab fachowców: hodowcy, behawioryści, dietetycy, lekarze weterynarii, którzy zadbali o balans elektrolitów w karmie i prawidłowe parametry odżywcze formuły.
Gussto przyzwyczaiło już swoich odbiorców do zrównoważonej ceny swoich produktów. Nie inaczej jest przy nowej ofercie. Zrównoważona cena w odniesieniu do najwyższej jakości czyni Gussto Renal produktem dostępnym dla każdego opiekuna kotów i niezbędnym przy leczeniu i rekonwalescencji kotów ze schorzeniem nerek.
Polecamy
Gussto Gastro Intestinal, czyli dbamy szczególnie o chore koty
Gussto – co powinna zawierać karma mokra dla kota
Wyłączny dystrybutor w Polsce:
Petro International sp. z o.o.
KUP ONLINE:
www.naturalniedlazwierzat.pl