Home KotDieta kota Najlepsza karma dla kota. Ranking karm suchych i mokrych dla kotów

Najlepsza karma dla kota. Ranking karm suchych i mokrych dla kotów

Wybór karmy dla kota może stanowić wyzwanie. Na rynku zoologicznym znajduje się bardzo szeroki wybór produktów, a każdy z producentów stara się przekonać opiekunów do zakupu karm właśnie z jego oferty. Czy istnieje najlepsza karma dla kota? Sprawdź ranking suchych oraz mokrych karm dla kotów.

Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają koty?

W ogólnym ujęciu przeciętny (zdrowy) dorosły kot o średniej aktywności fizycznej powinien otrzymywać w karmie:

Reklama
  • minimum 16% białka (choć najlepiej wybierać te karmy, które mają go powyżej 26% w suchej masie),
  • minimum 5% tłuszczu w suchej masie (najbardziej smakowite są produkty o zawartości tłuszczu 25–40%).

Zakup suchej karmy dla kota o takich parametrach to pierwszy krok do zaspokojenia potrzeb kotów dorosłych! W kociej diecie nie może zabraknąć także niezbędnych witamin i minerałów. Karmy klasy premium oraz superpremium dostarczą Twojemu pupilowi nie tylko wymagane minimum, ale także na przykład dodatki funkcjonalne, takie jak prebiotyki.

Jak czytać etykiety karm suchych i mokrych dla kotów?

Podczas wyboru karmy nie możesz kierować się jedynie zachęcającymi sloganami z opakowania! Zwróć uwagę na to, co naprawdę ważne! Informacje podane na „panelu wystawowym” różnych produktów służą jedynie przyciągnięciu Twojej uwagi. Producent zamieszcza tam zwykle symbole lub hasła przekazujące najważniejsze zalety danej karmy. Niektóre z nich mogą jednak wprowadzić Cię w błąd, dlatego zawsze czytaj informacje zawarte na tylnej części opakowania.

Na odwrocie paczki z karmą lub puszki z jedzeniem producent podaje:

  • analizę chemiczną (skład analityczny),
  • skład surowcowy,
  • zawartość dodatków,
  • datę przydatności do spożycia.

Tutaj też znajdziesz niezbędne informacje o tym, jak dana karma dla kota powinna być dawkowana zwierzętom o różnej masie ciała.

Pamiętaj także, by sprawdzić, czy wybrana karma dla kota jest kompletna (pełnoporcjowa), czy uzupełniająca oraz dla jakich zwierząt jest przeznaczona.

Zawsze czytaj etykiety karm.

Na rynku istnieją karmy dla kotów przeznaczone dla:

Produkty pochodzenia zwierzęcego – czego szukać w kociej karmie?

W kociej misce muszą znaleźć się mięso oraz surowce pochodzenia zwierzęcego. Termin „mięso” obejmuje wszystkie części zwierząt rzeźnych/łownych nadające się do spożycia przez ludzi. Może ono zawierać różną ilość tkanki mięśniowej, łącznej oraz tłuszczowej. Pamiętaj, że słowo „mięso” powinno znajdować się na pierwszym miejscu listy składników każdej karmy dla kota!

W karmie dla kotów dorosłych mogą znaleźć się także podroby, czyli jadalne narządy wewnętrzne. O ich dobrej wartości odżywczej stanowi głównie zawartość białka oraz duża ilość witamin i składników mineralnych. Najcenniejsze dla Twojego zwierzęcia będą:

  • wątroba,
  • nerki,
  • serce,
  • płuca.

Nie bój się tych składników! Psy i koty powinny jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, ale nie tylko mięso. Pamiętaj równocześnie, że podstawą kociej diety nie może być tylko jeden rodzaj podrobów. Stosowanie urozmaiconych posiłków zmniejsza ryzyko niedoborów.

Czym są produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego? To „materiały” pochodzenia zwierzęcego, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Produkty uboczne to m.in. skóry, kopyta, rogi oraz sierść, ale także „tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi w rzeźni, które nie zostały uznane za zdatne do spożycia przez ludzi, ale nie wykazują objawów choroby przenoszonej na ludzi lub zwierzęta”. Obecnie jednak wielu dobrych producentów tworzy karmy na bazie składników pochodzenia zwierzęcego pierwotnie przeznaczonych dla ludzi, czyli o jakości human grade.

Karma dla kota musi zawierać także tłuszcze. Mogą być one zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Szczególnie korzystne wydają się te pochodzące od zwierząt morskich ze względu na zawartość kwasów eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA). Dodatkowo to właśnie tłuszcze zapewniają walory smakowe karmy!

Zarówno mokra karma, jak i karma sucha mogą zawierać także dodatek warzyw oraz owoców. Fizjologia przewodu pokarmowego pozwala bowiem kotom korzystać także z surowców pochodzenia roślinnego.

Najlepsza karma dla kota, czyli karma mokra vs. karma sucha

Karmy mokre zawierają nawet 80% wody, dlatego pozytywnie wpływają na nawodnienie organizmu kotów, które bardzo często miewają problemy z wypijaniem dostatecznej ilości płynów. Miękki pokarm chętniej przyjmują także zwierzęta z problemami stomatologicznymi oraz osobniki starsze lub z osłabionym węchem. Wilgotne karmy są smakowite i aromatyczne.

Sucha karma jest mniej aromatyczna i zawiera zdecydowanie mniej wody (zwykle około 10%). Jest jednak wygodna! Może pozostawać w misce przez kilka godzin lub być dozowana przez specjalne miski z pojemnikami na karmę sterowanymi za pomocą aplikacji.

Najlepsza karma zapewnia kotu zdrową i lśniącą sierść, prawidłowe i regularne stolce oraz utrzymanie optymalnej masy ciała.

Jakie typy karmy dla kota występują na rynku zoologicznym?

Zarówno mokra karma, jak i sucha może zostać sklasyfikowana pod względem składu oraz jakości do jednej z czterech grup:

  • ekonomicznej,
  • podstawowej,
  • premium,
  • superpremium.

Dwie ostatnie zawierają nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także dodatki wspomagające prawidłową pracę stawów, przewodu pokarmowego czy kondycję skóry oraz sierści kota. Tworzone są one z myślą o odmiennym zapotrzebowaniu żywieniowym różnych grup kotów. Nie istnieje bowiem jedna receptura, która byłaby właściwa dla każdego pupila. Czytając etykietę, zwracaj zatem uwagę również na to, dla jakich zwierząt jest przeznaczony dany produkt.

Dobrej jakości karmy dla kotów nie zawierają

  • sztucznych barwników,
  • konserwantów,
  • polepszaczy smaku.

Dobrze natomiast, jeżeli składają się z naturalnych produktów mających podobne właściwości konserwujące lub wpływające na smakowitość jedzenia, np. niektóre witaminy oraz zioła.

Czy istnieje najlepsza karma dla kota?

Nie ma jednego, złotego rozwiązania problemu wyboru karmy dla kota! Proces produkcji wygląda obecnie tak, że suche karmy muszą zawierać stosunkowo dużą ilość węglowodanów oraz nie zawsze mają idealne proporcje wapnia, fosforu czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zapoznaj się z naszym przeglądem interesujących produktów klasy premium oraz superpremium i wybierz najlepszą karmę dla Twojego pupila!

Jednocześnie pamiętaj, że w przypadku kotów z chorobami np. nerek lub serca karma musi być specjalistyczna i przeznaczona właśnie dla zwierząt z danym problemem!

Sucha karma dla kota – przegląd pezegląd produktów

Chcesz żywić kota suchą karmą? Sprawdź nasz ranking karm dla kotów przedstawiający w losowej kolejności różne interesujące produkty!

  • Gosbi Exclusive Grain Free Adult Turkey & Fish – to bezzbożowa karma dla dorosłych kotów. Wzbogacona została o formułę PROCATVITAL, czyli mieszankę wyselekcjonowanych ziół, owoców, alg morskich oraz probiotyków i prebiotyków, np. fruktooligosacharydów. Taki posiłek nie tylko napełni brzuch kota, ale także wzmocni jego odporność.
  • Wiejska Zagroda kurczak z kaczką – to pełnoporcjowa karma bezzbożowa dla kotów dorosłych. Produkt wzbogacony jest o glukozaminę oraz chondroitynę, które wspierają kocie stawy oraz układ moczowy.
  • Renske Cat Senior Fresh Chicken & Duck – to lekkostrawna karma dla kota seniora. Produkt uzupełniony został m.in. o żurawinę, która wspiera układ moczowy kotów oraz ostropest plamisty wpływający pozytywnie na regenerację wątroby.
  • Tomojo – sucha karma dla kota, zawierająca białko owadów. Produkt jest hipoalergiczny, dlatego sprawdzi się u kotów z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi. Zastosowanie alternatywnego źródła białka w postaci owadów to także krok w stronę bardziej ekologicznego żywienia zwierząt domowych.
  • Nature’s Protection Indoor Poultry – to pełnoporcjowa sucha karma dla kotów przebywających wyłącznie w domu lub wychodzących nieregularnie. Produkt ma obniżoną ilość kalorii oraz dodatek L-karnityny, by zapobiegać rozwojowi nadwagi. Jednocześnie Twój kot otrzyma wystarczającą ilość białka, które pozwoli mu na budowanie zdrowej masy mięśniowej.

Mokra karma dla kota – przegląd produktów

Wolisz mokrą karmę? Nasz ranking karm mokrych z pewnością pomoże Ci w znalezieniu mokrej karmy spełniającej wymagania Twojego kota! Niektóre z nich będą dobrym wyborem, gdy Twój pupil ma alergie pokarmowe, a inne stanowią tylko uzupełnienie diety i możesz połączyć je z żywieniem karmami suchymi.

  • Carnilove Turkey & Reindeer – połączenie mięsa z indyka oraz renifera z dodatkiem żurawiny oraz oleju z łososia będącego źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Gussto Cat świeży łosośpełnoporcjowa, bezzbożowa karma dla kotów i kociąt, mająca formę delikatnej mielonki. Wzbogacona o olej z ostropestu, który pozytywnie wpływa m.in. na pracę wątroby.
  • Animonda Carny Adult wołowina, dorsz i korzeń pietruszki – bezzbożowa karma dla kotów powstająca z dobrej jakości mięsa oraz podrobów. Charakteryzująca się wysoką smakowitością.
  • Biofeed Euphoria Dorsz – karma dla dorosłych kotów wszystkich ras; oprócz mięsa zawiera dodatek oleju z łososia oraz oleju lnianego. Zapewnią one Twojemu pupilowi zdrowy wygląd sierści oraz osłonowe działanie na przewód pokarmowy.
  • Oasy More Love Cat tuńczyk – uzupełniająca mokra karma dla kota, zawierająca połączenie mięsa tuńczyka z wywarem mięsnym. Ten produkt będzie doskonałym dodatkiem do pełnowartościowej suchej karmy Twojego pupila.

Czy znalazłeś właściwą karmę?

Prawie każda karma mokra lub sucha ma jakieś wady! Nawet wysokiej jakości produkty mogą zawierać niepopularne wśród opiekunów kotów składniki, jak groch lub ziemniaki. Takie składniki bywają jednak niezbędne w procesie produkcji, szczególnie suchej karmy.

Po wybraniu konkretnego produktu zwracaj uwagę na zdrowie Twojego kota. Najlepsze karmy zapewnią mu zdrową i lśniącą sierść, prawidłowe i regularne stolce oraz utrzymanie optymalnej masy ciała. U młodych zwierząt pokarm dobrej jakości ma także wpływ na prawidłowy rozwój oraz optymalne przyrosty masy ciała.

Masz wątpliwości? W doborze karmy możesz poradzić się hodowców kotów lub lekarzy weterynarii! Pomogą Ci wybrać pełnowartościową karmę na podstawie swojej wiedzy oraz doświadczenia z różnymi produktami.

autor: lek. wet. Agnieszka Górecka

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.