Spis treści
Planując wakacyjny urlop, bardzo często nasze plany układamy „pod psa”. Bywa tak, że część urlopu spędzamy wspólnie z pupilem, a część pies spędza z naszą rodziną, znajomymi albo w hotelu dla psów. Decyzja najczęściej zależy od kilku czynników, takich jak wiek psa, jego kondycja zdrowotna, przyzwyczajenia, ale też od naszych możliwości związanych ze wspólnym podróżowaniem. Jeśli planujesz wakacje z psem? Sprawdź, jak się odpowiednio przygotować!
Wakacje z psem – jak wybrać miejsce ?
Idąc dalej tropem rodzinnych wakacji z psem – na wypoczynek najczęściej wybieramy miasto, hotel i infrastrukturę ze względu na możliwości przebywania wspólnie z czworonogiem. Niebagatelne znaczenie ma bliskość i dostęp do terenów zielonych czy bezpieczny teren w obrębie hotelu lub miejsca, w którym wypoczywamy.
Najważniejszą informacją dla osób planujących urlop z psem jest jednak: czy właściciel miejsca, w którym chcemy się zatrzymać, wyraża zgodę na pobyt razem ze zwierzęciem.
Niestety, różnie to jeszcze bywa. Niektórzy absolutnie nie zgadzają się na przyjazd z psem. Inni proponują oddzielny budynek z wydzielonym miejscem dla zwierzaka. Na szczęście są i tacy, u których psy są mile widziane. W takich obiektach właściciele zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę za psa.
Warto to sprawdzić, zanim wyruszymy na wspólne wakacje, żeby być przygotowanym na ewentualne dodatkowe koszty!
Wakacje z psem – jak przygotować się do podróży z psem?
Spokój i bezpieczeństwo podczas wakacji z psem
Nie każdy pies uwielbia podróżować. Niektóre boją się samochodu czy innych środków transportu. Wypracowanie pozytywnych skojarzeń zazwyczaj zajmuje dużo czasu, więc nie można czekać z tym do ostatniej chwili. Jeżeli pies przejawia lęk przed podróżowaniem, a czasu na pracę już nie ma, lepiej zastanowić się, czy nie zostawić psa pod opieką kogoś zaufanego lub w sprawdzonym psim hotelu. Pochopne decyzje mogą czasem popsuć wakacyjny wyjazd.
Zachowanie psa podczas podróży zależy od tego, czy był on nauczony spokojnego podróżowania i czy lubi takie wyprawy. Kolejna sprawa to komfort psa oraz bezpieczeństwo – zarówno jego, jak i pozostałych osób podróżujących w samochodzie czy innym środku transportu. Pies powinien mieć możliwość, by wygodnie się położyć.
Pamiętajcie, aby nie przegrzewać psa i pod żadnym pozorem nie zostawiać go w zamkniętym samochodzie! To zagraża jego zdrowiu i życiu, szczególnie w okresach upałów, gdy wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie.
Przewożenie psa w samochodzie, czyli jedziemy na wakacje z psem
Jeśli zdecydowaliście się na wakacje z psem, transport czworonoga może się odbywać w przystosowanym do tego, odpowiednio dobranym kontenerze, klatce czy torbie. Pies może również podróżować na siedzeniu czy w bagażniku. Jeżeli przewozicie psa na siedzeniach, zaopatrzycie się w matę samochodową, którą zakłada się za zagłówki przednich i tylnych foteli. Pies powinien być też przypięty pasami. Tak zabezpieczony pupil podczas hamowania na pewno nie spadnie z kanapy. Bardzo niebezpieczne jest przewożenie psa na kolanach (zwłaszcza kierowcy) lub na tylnej półce samochodu. Zagraża to zdrowiu i życiu kierowcy oraz pasażerów, a w konsekwencji także innych użytkowników drogi.
Pamiętajcie, by przyzwyczaić psa do tego typu zabezpieczeń i formy transportu z odpowiednim dla każdego psa wyprzedzeniem czasowym. Psy swobodnie wędrujące podczas podróży po samochodzie stanowią zagrożenie, ponieważ dodatkowo dekoncentrują kierowcę!
Na postój wybierajcie bezpieczne miejsca, z dala od ulicy. Koniecznie z terenem zielonym, gdzie pies będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne.
Wysiadanie psa z samochodu
Jesteście w nowym terenie i pies może mieć ochotę, by zwiedzić go na własną łapę. Uważajcie przy wypuszczaniu psa z samochodu! Jeżeli pies zna komendy, zastosujcie „siad” lub „zostań”. Przypnijcie smycz i trzymajcie ją, otwórzcie drzwi samochodu i dopiero pozwólcie psu WYJŚĆ NIE WYSKOCZYĆ z samochodu.
Zadbajcie o to, by podczas postoju pies się napił. Podawajcie małe ilości wody, zgodnie z zasadą: mniej, a częściej. Jeżeli podróż trwa długo i zbliża się pora karmienia pupila, dobrze zgrać posiłek pupila z tym dla całej rodziny, pamiętając, że pies nie powinien podróżować bezpośrednio po jedzeniu.
W przypadku szczeniaka koniecznie odczekajcie i zróbcie spacer fizjologiczny. Również postoje powinny być częstsze, gdy spędzacie wakacje z psem, szczególnie ze szczeniakiem lub starszym pupilem.
Klimatyzacja i otwarte szyby w samochodzie podczas wakacji z psem
Gdy w czasie podróży upały dają się we znaki, chętnie włączamy klimatyzację. Korzystając z niej, miejcie na uwadze rozsądne różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w środku pojazdu. Niektóre psy układają się przy wylotach chłodnego powietrza. Jak to na nie działa? Oczywiście przynosi im ulgę w gorące dni, jednak stanowi również zagrożenie. Psy po takich podróżach często chorują – zapadają na nieżyty, a nawet stany zapalne górnych dróg oddechowych.
A jak sprawy się mają z opuszczonymi szybami podczas jazdy? Niektóre osobniki uwielbiają wręcz podróżować z głową poza samochodem. Inne wychylają się nawet do połowy.
Nie wolno dopuszczać, aby pies wychylał się przez opuszczoną szybę, bo w trakcie gwałtownego manewru kierowcy czy na ostrym zakręcie może wypaść! Jeżeli chcecie podróżować z opuszczoną szybą, to zadbajcie o to, by pies nie mógł się przez nią wydostać. Pomocne mogą okazać się specjalne kratki montowane w szybach drzwi samochodu, uniemożliwiające wydostanie się psa na zewnątrz. Pamiętajcie, najważniejszy jest rozsądek.
Psia walizka – czyli wakacje z psem?
Gdy spakujecie już swoje walizki, pamiętajcie, by przygotować też rzeczy dla Waszego psiaka. W psiej walizce powinny się znaleźć:
- Książeczka zdrowia psa, a w niej aktualne szczepienia, również te wymagane przez kraj, do którego jedziesz! Sprawdź to wcześniej.
- Apteczka dla psa. Jeżeli pies przewlekle choruje, pamiętaj o zapasowych porcjach leków.
- Karma na cały okres pobyty (najlepiej z niewielkim zapasem).
- Gryzaki – sprawdzone, aby nie spowodować biegunki.
- Psie zabawki, tylko ulubione. Nie zabieraj wszystkich.
- Ręcznik – 2 sztuki.
- Posłanko lub kocyk – bardzo dobrze sprawdza się posłanie typu dry bed.
- Miska na karmę i wodę – warto też mieć turystyczną (składaną).
- Obroża lub szelki (tu warto mieć 2 komplety), jeżeli pies nie wraca na zawołanie, przyda się linka treningowa.
- Kaganiec – jest wymagany w określonych środkach transportu czy w miejscach publicznych. Pamiętaj, wcześniej przyzwyczaj psa do noszenia kagańca! Jeżeli dopiero kupujesz kaganiec, koniecznie wybierz koszyczkowy, a nie materiałowy. W koszyczkowym pies może swobodnie ziać! Jest to bardzo ważne, bo otwierając cały pysk, pies ma możliwość się schłodzić! Opaska materiałowa nie daje psu takiej możliwości. Co więcej, psy komunikują się również mimicznie – opaska również na to im nie pozwala, co może wywoływać niepotrzebne konflikty z napotkanymi czworonogami, a nawet ludźmi, którzy nie odczytają sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psa.
Wakacje z psem – jak zadomowić psa z nowym miejscem
Podczas pierwszej doby w nowym miejscu należy zapoznać psa z otoczeniem. Spokojne wprowadzenie w nowy teren i infrastrukturę ogranicza stres i ekscytację psa. Jest to ważne szczególnie u osobników, dla których są to pierwsze rodzinne wakacje.
Szczególnie jeżeli to jego pierwszy wyjazd. Zadbajcie, by pies poczuł się w nowym miejscu bezpiecznie. Nie każdy pies będzie chciał zostawać sam. Dotyczy to przede wszystkim psów z lękiem separacyjnym, które nawet w otoczeniu domowym mają z tym problem, a wyjazd i zostawienie psa samego w obcym miejscu może nasilić lęk. Zdenerwowany pies może zdemolować pokój, w którym zostanie, może też się zranić, gdy będzie chciał się wydostać i pobiec do opiekuna.
W takiej sytuacji znacznie lepiej jest poszukać opieki nad psem i zostawić go w domu, a jeżeli nie ma takiej możliwości – zadbać o to, by pies został w psim hotelu.
Jeśli zarezerwowaliście noclegi, przygotowaliście samochód do podróżowania z psem, spakowaliście walizkę, nie pozostaje Wam nic innego, jak świetnie się bawić i wypoczywać w znakomitym towarzystwie.
Wakacje z psem? Życzymy Wam WSZYSTKIM udanego urlopu!
autor: Katarzyna Bargiełowska, behawiorystka, trener psów
Polecamy:
Odwiedź Kociewie ze swoim psem
Zwiedzam Pomorskie z czworonogiem
Wszystko o wycieczkach z psem