Home KotDieta kota Jaka karma dla wybrednego kota?

Jaka karma dla wybrednego kota?

„Grymaszenie” przy misce to zachowanie typowe dla wielu kotów. Często wynika jednak nie tyle z wybredności, ile z konkretnych preferencji smakowych kota lub błędów opiekuna. Twój kot może mieć mniejszy apetyt z powodu stresu lub choroby. Może także nie lubić karmy w formie filetów, ale akceptować musy. Kot zjada mniej także wtedy, gdy otrzymuje przysmaki i przekąski. Jaka karma dla wybrednego kota rozwiąże przynajmniej część problemów?

Karmy dla wybrednych kotów

Dlaczego kot nie chce jeść?

Zanim nazwiesz swojego kota wybrednym i załamiesz ręce nad jego ciągłym grymaszeniem przy misce, umów się z lekarzem weterynarii, by ustalić, co może powodować, że Twój kot nie chce jeść danej karmy. Powodów jest mnóstwo.

Reklama
  • Zdrowie – kot może nie mieć apetytu z powodu problemów zdrowotnych. Kot odczuwający ból w jamie ustnej, może nie chcieć gryźć suchych krokiecików. Mniejszy apetyt kota wpływa na zdrowie powodując także kłopoty ze strony przewodu pokarmowego czy infekcje. Kiedy kot traci apetyt, pierwszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie weterynaryjnym.
  • Przysmaki – podawanie kotu zbyt dużej ilości kalorii w formie smaczków dla kota lub kąsków mięsa powoduje, że zwierzak zjada mniej kamy. Musisz zastanowić się, ile naprawdę zjada Twój pupil. Może produkty, które uważasz za przekąski, zaspokajają jego apetyt?
  • Stres u kota – Twój kot będzie jadł mniej w sytuacjach stresowych. Zwróć uwagę, że niepokój u Twojego kota może wywoływać zbyt duży ruch w okolicy jego miski. Postaw kocie naczynia w spokojnym i cichym miejscu. Zastanów się także, czy Twój kot w ostatnim czasie nie przeżył stresu, który mógł skojarzyć z karmieniem. Może jednemu z domowników nagle spadł garnek, gdy kot jadł posiłek?

DOBRA RADA

Nie zapominaj o obserwowaniu swojego pupila. Wszystkie zmiany w jego zachowaniu i apetycie należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Dlaczego koty są wybredne? Karma dla kotów ma znaczenie

Wielu z nas przywykło do nadawania kotom łatki wybrednych lub grymaszących. Koty jednak (tak samo jak ludzie) mają swoje preferencje dotyczące smaku i konsystencji pokarmu. Twój kot może nie lubić drobiu, ale uwielbiać wołowinę. Z drugiej strony może lubić wszystkie rodzaje mięs, ale preferować konkretną konsystencję. Niektóre koty lubią musy lub pasztety, inne wolą drobno posiekane mięso, a kolejne najchętniej jadłyby dość duże kawałki mięsa.

Rozważając preferencje kotów, nie można zapominać, że ogromną rolę odgrywa zapach pokarmu. Osłabienie węchu może powodować mniejszy apetyt. Można to zaobserwować w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, a także u kotów, które cierpią z powodu urazów lub nowotworów w obrębie jamy nosowej.

Koty mają swoje preferencje dotyczące smaku i konsystencji pokarmu.

Co zrobić, gdy kot jest wybredny?

Na początek zawsze zastanów się, czy coś się stało i ile wcześniej jadł Twój pupil. Konieczna może być wizyta u lekarza weterynarii. Jeżeli Twojemu kotu nic nie dolega:

  • Nie zmieniaj karmy dla kota za każdym razem, gdy kot grymasi przy misce! Twój pupil szybko zrozumie, że może dostać inny posiłek i będzie grymasił coraz częściej, by dostać ulubione kąski.
  • Decydując się na zmianę diety, zachowaj odpowiedni okres tranzycji – okres przejściowy polegający na stopniowym wprowadzaniu nowej diety. Nieprawidłowo wprowadzane produkty mogą spowodować dyskomfort trawienny, który zrazi Twojego pupila do kolejnej karmy.
  • Nie podążaj ślepo za poleceniami innych osób dotyczących diety Twojego kota. Niektórych mruczków nie przekonasz, że lepsza będzie dla nich karma mokra i odwrotnie. Są koty, dla których sucha karma nie jest jedzeniem. Podążaj za preferencjami pupila.
  • Karma dla kota jest jednym z najważniejszych zasobów. Wiele kotów czuje potrzebę jej zdobywania. Jeżeli nie ma namiastki polowania, dochodzi u zwierzęcia do spadku samopoczucia i pewności siebie, a w konsekwencji – do zmniejszenia apetytu.
  • Możesz spróbować dosmaczać karmę, dodając do niej odrobinę wysokiej jakości oleju z łososia, np. Brit Care Salmon Oil.
  • Możesz również delikatnie podgrzać karmę lub dodać do niej ciepłej wody.
Brit Care Salmon Oil

Jaka mokra karma dla wybrednych kotów?

Karma mokra jest zwykle idealnym rozwiązaniem dla wybrednych kotów. Wilgotne produkty są aromatyczne i smakowite. W swoim składzie zawierają sporo mięsa i podrobów, czyli tego, co koty lubią najbardziej.

Przykładem smakowitej karmy są saszetki Carnilove. Marka oferuje szeroki wybór starannie skomponowanych posiłków na bazie wyselekcjonowanych mięs. Twój wybredny kot będzie mógł skosztować:

Karmy wzbogacone są o owoce leśne, warzywa i zioła, które są naturalnym źródłem ważnych witamin, przeciwutleniaczy i innych niezbędnych składników odżywczych.

Kot to bezwzględny mięsożerca, dlatego duża zawartość mięsa i podrobów w karmach Carnilove spełni jego potrzeby związane zarówno ze smakiem posiłku, jak i z zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Te posiłki to zdrowa porcja białka i potrzebnych kotu tłuszczów. Mokre karmy Carnilove to doskonałe rozwiązanie, które dostarcza kotom nie tylko energii, ale i dodatkowej porcji płynów. To bardzo ważne, jeżeli chcesz dbać o właściwe nawodnienie organizmu swojego pupila.

Kot to bezwzględny mięsożerca. Wybieraj dla niego karmy z dużą zawartością mięsa.

Jaka sucha karma dla wybrednego kota?

Wśród suchych karm również znajdziesz coś, co polubi Twój pupil. Ze swojej smakowitości słyną szczególnie karmy Carnilove True Fresh. Doskonała smakowitość, aromat i przyswajalność wynikają głównie z zawartości wyłącznie świeżego mięsa w składzie. To jednak nie jedyne plusy receptur Carnilove.

Zwróć uwagę, że:

  • W składzie są tylko wartościowe składniki. W karmie nie znajdziesz ani zbóż, ani ziemniaków.
  • Wszystkie karmy odpowiadają potrzebom kotów dorosłych, również po przebytym zabiegu kastracji/sterylizacji.
  • Receptury są nastawione na utrzymanie prawidłowego pH moczu oraz zdrowia dróg moczowych. Świeże mięso zostało bowiem połączone z żurawiną, rokitnikiem zwyczajnym i jagodami.
  • Karmy sprzyjają kontroli wagi. Ten smakowity posiłek zapewnia sytość dzięki dodatkowi błonnika pokarmowego oraz L-karnityny.
  • Każdy posiłek od Carnilove to także wsparcie odporności dzięki dodatkowi witamin: A, B₁, B₂, cynku, przeciwutleniaczy z jagód oraz kwasów omega-3 z rzęsy wodnej i łososia.

Carnilove True Fresh to idealna karma dla wybrednego kota. Do wyboru jest kilka smaków:

Carnilove True Fresh Turkey – sucha karma ze świeżym indykiem wzbogacona rokitnikiem, żurawiną i korzeniem imbiru.

Carnilove True Fresh Chicken – sucha karma dla kota ze świeżym kurczakiem wzbogacona żurawiną, tymiankiem i rozmarynem.

Carnilove True Fresh Fish – sucha karma dla kota ze świeżą rybą wzbogacona jagodami i korzeniem cykorii.

Czy wiesz, że

Martyna Wojciechowska, jedna z najpopularniejszych dziennikarek, podróżniczek i pisarek, została ambasadorką marki karm dla zwierząt Carnilove. Wraz ze swoimi kotami, Szarym i Białym, będzie promować markę w social mediach.

Jak karmić kota, który nie chce jeść?

Do karmienia każdego kota należy podejść indywidualnie.

  • Twój kot jest kocim seniorem? Ma problemy z zębami? Wybierz karmę mokrą.
  • Twój kot ma przejściowe problemy z węchem? Sięgnij po aromatyczne produkty, podgrzej karmę lub dodaj do karmy suchej ciepłej wody.
  • Zmień konsystencję produktu. Być może Twój kot woli inny rodzaj karmy.
  • Chcąc zachęcić kota do jedzenia, można do suchej lub mokrej karmy dodać odrobinę gotowanego mięsa, puree z dyni lub oleju rybnego.
  • Jeżeli masz więcej niż jednego kota, karm zwierzęta oddzielnie.
  • Zmień miejsce karmienia kota, jeżeli miski znajdują się w dość hałaśliwym miejscu.
  • Możesz spróbować podawać kotu jedzenie w zabawkach. Część zwierząt chętniej zje posiłek, który „upoluje”.
  • Jedną z metod zachęcania kota do jedzenia jest karmienie z ręki. Więź z opiekunem i duża doza zaufania do niego mogą przekonać kota do spróbowania posiłku.

DOBRA RADA

Nie zmieniaj karmy, gdy Twój kot jest chory. Pupil skojarzy nową karmę z chorobą i zapewne nie będzie chciał jej więcej jeść.

Kot niejadek – jak często powinien być karmiony?

W naturze koty jedzą nawet kilkanaście posiłków dziennie. W warunkach domowych warto karmić go 4–5 razy dziennie. Możesz podawać kotu pierwszą porcję zaraz po przebudzeniu, a kolejną – zanim wyjdziesz do pracy. Podczas Twojej nieobecności pupil może jeść przysmaki ukryte w zabawce do karmienia. Kolejne posiłki otrzyma, gdy wrócisz i zanim położysz się spać. Możesz także korzystać z automatycznych podajników karmy.

DOBRA RADA

Karmienie kota ad libitum (do woli) nie jest obecnie polecaną metodą. Sucha karma nie powinna być stale dostępna dla kota, gdyż po pierwsze część kotów może stracić nią zainteresowanie (kot woli „polować” na jedzenie), a po drugie niektóre koty w takiej sytuacji będą zjadać jej więcej, niż powinny, co spowoduje nadwagę.

Jak zmusić kota do jedzenia?

Kota nie można zmusić do jedzenia. Złym pomysłem jest np. próba głodzenia pupila przez kilka dni, ponieważ głodówka jest niezwykle niebezpieczna. Nawet stosunkowo krótkie odebranie zwierzęciu jedzenia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jego organizmie. Jeżeli kot jest chory i nie chce jeść, można żywić go poprzez sondę. Taką decyzję podejmuje lekarz weterynarii.

Kot, który nie ma apetytu może być chory lub zestresowany.

Jaka karma dla wybrednego kota? Podsumowanie

Zapamiętaj, że:

  • Kot niemający apetytu może być chory lub zestresowany.
  • Nie każda karma dla kotów jest tak samo smakowita.
  • Koty potrzebują w swojej diecie mięsa i preferują karmy o dużej jego zawartości, jak Carnilove.
  • Mokra karma jest bardziej aromatyczna i nadaje się bardziej niż sucha karma m.in. dla kocich seniorów czy mruczków z wrażliwą jamą ustną.
  • Podawanie kotom przysmaków lub kawałków mięsa to podawanie mu dodatkowych kalorii. Kot może zjadać wtedy mniej zwykłej karmy.

Jaka karma dla wybrednego kota? Po pierwsze smakowita, czyli pełna mięsa. Po drugie pełnoporcjowa. Nie zapominaj, że karma dla kotów musi pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego Carnilove to doskonała karma dla wybrednego kota.

Więcej o kocich potrzebach dowiesz się z innych artykułów.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.