Home KotDieta kota Chory kot. Jaką karmę weterynaryjną wybrać? Linia Vet Gussto

Chory kot. Jaką karmę weterynaryjną wybrać? Linia Vet Gussto

Zdrowie naszych pupili zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest dieta, która może być stosowana profilaktycznie lub wspomagać leczenie konkretnych problemów zdrowotnych. Kiedy podstawą diety powinna być karma weterynaryjna dla kota?

kot

Rozpoznawanie problemów zdrowotnych u kotów

Stan zdrowia kota można monitorować w domu, a także podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Kluczowe są obserwacja czworonoga przez opiekuna, a także przeprowadzanie badań profilaktycznych. Takie postępowanie pozwala wykryć choroby we wczesnym stadium.

Reklama

Wskazówka

Jak często badać kota?

 • Zdrowe dorosłe koty bada się profilaktycznie raz w roku.
 • Kocich seniorów, a także zwierzęta z problemami zdrowotnymi bada się zwykle co 3–6 miesięcy.

Profilaktyka może obejmować badania:

 • krwi,
 • moczu,
 • kału,
 • USG.

To, ile i jakie badania są potrzebne, określa lekarz weterynarii.

Kiedy skonsultować się z weterynarzem?

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdy cokolwiek niepokoi Cię w zachowaniu lub wyglądzie Twojego kota. Do popularnych (ale niejedynych) objawów chorób należą:

 • brak apetytu,
 • osłabienie,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • kaszel,
 • problemy z oddawaniem moczu.

Ciekawostka

Prawidłowa temperatura ciała u kotów wynosi od 38,1°C do 39,2°C.

karma weterynaryjna

Rola diety w leczeniu chorób kotów

Zmiana diety może pozytywnie wpłynąć na zdrowie pupila. Dietoterapia połączona z odpowiednimi lekami pomaga spowolnić postęp choroby, złagodzić objawy, a także wyleczyć niektórych pacjentów. Wprowadzenie nowego pokarmu lub modyfikacja dotychczasowych przyzwyczajeń może wpłynąć także na zmniejszenie dawki leków.

Uwaga!

Dobieraj karmę dla chorego kota we współpracy z lekarzem weterynarii, ponieważ jest to produkt specjalistyczny.

Przykłady chorób i dopasowane diety

Karma weterynaryjna dla kota ma wiele postaci. Każda dopasowana jest do potrzeb zwierząt z konkretnymi problemami.

 • Alergie pokarmowe. W przypadku alergii przeprowadza się dietę eliminacyjną (np. z użyciem mokrej karmy monobiałkowej). Ustalenie alergenów powodujących problemy kota pozwala na dobór karmy, która jest ich pozbawiona.
 • Choroby przewodu pokarmowego. W tym przypadku zwykle sprawdza się lekkostrawny posiłek, który jest bogaty w składniki odżywcze.
 • Choroby nerek. Lecznicze „diety nerkowe” mają ograniczoną zawartość białka, fosforu, a także sodu. Dieta kota powinna zawierać wysoko strawne białko.
 • Kamienie moczowe. Niska zawartość fosforu w diecie chorego kota pomaga utrzymać równowagę metaboliczną organizmu, a także łagodzi objawy chorobowe.
 • Cukrzyca. Odpowiednio dobrane posiłki pomagają w utrzymaniu stabilnego stężenia glukozy we krwi. Właściwie dobrana karma mokra, która jest uboga w węglowodany, może wydłużyć życie kota z cukrzycą.

Ciekawostka

Karma bytowa to posiłki komponowane dla zdrowych zwierząt. Karma weterynaryjna dla kota musi być tworzona zgodnie z zasadami określonymi prawem. Produkty PARNUT (skrót od PARticular NUTritional purposes) są specjalnie opracowanymi karmami, które mają pomóc zwierzętom w problemach metabolicznych.

karma weterynaryjna

Karma weterynaryjna dla kota – przegląd karmy weterynaryjnej z linii Vet Gussto

Marka Gussto oferuje produkty bogate w składniki pochodzenia zwierzęcego. Są to produkty wysokiej jakości, które zostały stworzone we współpracy z lekarzami weterynarii, a także specjalistami żywienia kotów.

Jaka karma dla chorego kota? Oto propozycje z linii Vet Gussto:

Vet Gussto Cat Gastro Intestinal to mokra karma weterynaryjna dla kota wspierająca leczenie chorób układu pokarmowego. Karma zawiera obniżony poziom białka i tłuszczu o wysokiej wartości biologicznej, odciąża układ pokarmowy, dostarczając odpowiedniej ilości energii, a także aminokwasów. Schorzenia żołądka i jelit mogą zostać ograniczone przez dodatek babki jajowatej, ponieważ przywraca ona poprawną konsystencję stolca, oraz dodatek prebiotyków (MOS i FOS) pomagających odbudować mikroflorę jelitową.

Vet Gussto Cat Urinary można stosować jako wsparcie leczenia struwitowej kamicy moczowej. Podawanie kotu karmy o niskiej zawartość fosforu łagodzi objawy chorobowe. Obniżony poziom białka o wysokiej wartości biologicznej odciąża nerki. Karma dla kota z problemami urologicznymi wzbogacona jest o dodatek DL-metioniny, która obniża pH moczu, a także żurawinę, która zawiera wiele witamin i pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych.

Vet Gussto Cat Renal to mokra karma weterynaryjna dla kota z problemami z nerkami (cierpiącego z powodu chronicznej lub ostrej niewydolności nerek). Chore nerki kota wymagają diety z obniżoną zawartością sodu i fosforu. Pomaga to spowolnić postęp niewydolności, a także łagodzi objawy choroby. Ta specjalistyczna karma dla kota zawiera dodatek oleju z łososia i zapewnia właściwą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i -6 w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu hamuje proces zapalny i wspomaga leczenie.

Opinia eksperta

Członkowie Kapituły przyznali karmom Vet Gussto prestiżową nagrodę w postaci Diamentu Zoologii. Oto opinia ekspertki:

Dla mnie te produkty są na tzw. top liście, oferta rozbudowana, skład jakościowy bardzo dobry, dodatek tauryny w odpowiedniej ilości, źródło białka pokrywa kocie zapotrzebowanie, poziom węglowodanów niski. Karmy są bardzo smakowite – koty chętnie je pałaszują. Oferta produktowa bogata (saszetki, puszki, wiele smaków), karma dobrze wygląda i pachnie.
lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Zalety karmy weterynaryjnej

Dieta weterynaryjna dla kota spełnia zapotrzebowanie zwierzęcia zmagającego się z konkretnymi problemami. Pełnoporcjowa karma gotowa dostarcza mruczkom wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach oraz proporcjach.

Jeśli wybierzesz alternatywę w postaci diety domowej, musisz zbilansować posiłki z dietetykiem weterynaryjnym. Bilansowanie takiej diety nie jest łatwe, ponadto należy ściśle trzymać się przepisu i dawek suplementów, by nie zaszkodzić pupilowi.

karma weterynaryjna

Porady dotyczące przejścia na karmę weterynaryjną

Czasami zmiana diety jest koniecznością, ale kot może mieć swoje zdanie! Niektóre mruczki mocno przywiązują się do swojego jedzenia i nie są chętne, żeby próbować nowości. W takiej sytuacji konieczne będzie zachęcanie pupila, a także cierpliwość. Najczęściej na początku zaleca się mieszanie dotychczasowej karmy z nowym produktem.

O tym, jak szybko wprowadzić dietę weterynaryjną dla kota, decyduj we współpracy z lekarzem weterynarii. Zwykle zaleca się mieszanie dotychczasowej karmy z nową przez 7–10 dni, ale w niektórych sytuacjach może być konieczna szybsza zmiana żywienia.

Upewnij się, czy weterynarz pozwala na przysmaki w diecie kota, a jeżeli tak, to na jakie. Zwykle ponad 90% spożywanych kalorii powinno pochodzić z diety terapeutycznej, natomiast przysmaki nie powinny przekraczać 10% spożycia kalorii. W ten sposób dieta pozostaje zbilansowana.

Monitorowanie reakcji kota na nową dietę

Zbilansowana dieta weterynaryjna dla kota powinna służyć Twojemu pupilowi. Aby potwierdzić, że karma została dobrze dopasowana, obserwuj kota.

 • Stolce Twojego pupila powinny być oddawane regularnie, być koloru brązowego, a także mieć kształt zbliżony do cygara.
 • Skóra, a także sierść kota powinny wyglądać zdrowo.
 • Kot powinien jeść karmę chętnie, a także utrzymywać stałą masę ciała.
karma weterynaryjna

Karma dla kota z problemami zdrowotnymi – podsumowanie

 • Prawidłowe żywienie wspiera zdrowie kota.
 • Kompletna karma (pełnoporcjowa) dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych zwierzętom, dla których jest przeznaczona.
 • Karma weterynaryjna dla kota to produkt podlegający ścisłym regulacjom, ponieważ musi być odpowiedni dla zwierząt chorych.
 • Marka Gussto oferuje wysokiej jakości karmy dla chorego kota z zaburzeniami trawienia, kamieniami moczowymi, a także chorobami nerek.

Właściwa dieta i odpowiednie leczenie to klucz to poprawy stanu zdrowia wielu kotów. Karma dietetyczna (weterynaryjna) powinna zostać dobrana przez lekarza weterynarii. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie kota podawaj mu wyłącznie produkty zatwierdzone przez specjalistę. Dotyczy to także przysmaków.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.