Home Akwarystyka Wiosna w oczku wodnym, czyli jak przygotować oczko wodne po zimie

Wiosna w oczku wodnym, czyli jak przygotować oczko wodne po zimie

Jak każdej wiosny nasz ogród potrzebuje odpowiedniego przygotowania do kolejnego sezonu. Prace przygotowawcze, porządki nie mogą również ominąć oczka wodnego. Należycie przygotowany zbiornik pozwoli na łatwiejsze utrzymanie czystej i klarownej wody w ciągu całego sezonu. Aby cieszyć się pięknym oczkiem wodnym, musimy odpowiednio przygotować do sezonu system filtracyjny, czyli pompę do oczka wodnego, filtr do oczka wodnego i lampę UV-C. Każde oczko wodne wymaga zewnętrznego systemu filtracyjnego opartego na mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu wody.

Bakterie w oczku wodnym

Filtracja w oczkach wodnych związana jest w głównej mierze z biologicznym oczyszczaniem. Za te procesy odpowiadają bakterie, które rozwijają się w wodzie. Jednak dopiero zainstalowanie w oczku wodnym filtra zapewni optymalną ilość bakterii potrzebnych dla uzyskania czystej, klarownej wody. Dlatego też wiosną, przed rozpoczęciem sezonu, trzeba zrobić wszystko, aby rozwój bakterii w wodzie był jak najszybszy. Jak to zrobić?

Reklama

Jak przygotować system filtracyjny w oczku wodnym

Pamiętajmy, system filtracyjny dobieramy do objętości wody i do stopnia zarybienia (według tabeli doboru producenta)! I najważniejsze, oczko wodne to zamknięty ekosystem, zabezpieczony przed dostawaniem się wody z trawnika, okolicznych ścieżek czy dachu. Stosując się do tych wskazówek, będziecie mogli cieszyć się przejrzystą wodą i pięknym oczkiem wodnym przez cały rok.

Nasze prace zaczynamy od przygotowania systemu filtracyjnego.

  • Filtr do oczka wodnego – wymaga dokładnego wyczyszczenia, przede wszystkim zespołu filtracyjnego wewnątrz filtra. Najczęściej w jego skład wchodzą gąbki filtracyjne, które należy dokładnie wypłukać i oczyścić z widocznych zabrudzeń (glonów, resztek roślin, mułu czy odchodów ryb).

Do czyszczenia gąbek nie wolno używać żadnych detergentów. Wystarczy dokładnie je wypłukać. Jeżeli filtr do oczka wodnego jest wyposażony w środki absorbujące fosforany (czyli główną pożywkę glonów), również powinniśmy je wymienić. W ten sposób zabezpieczymy nasze oczko wodne przed intensywnym wzrostem glonów nitkowatych.

  • Lampa UV-C do oczek wodnych – światło UV zapobiega powstawaniu glonów lub eliminuje efekt zielonej wody w oczku. Każdy żarnik UV ma ograniczoną żywotność, zazwyczaj około 8000 roboczogodzin, więc wystarcza na mniej więcej 1 – 1,5 sezonu.

Aby nie przeoczyć terminu wymiany żarnika UV, rekomenduje się jego wymianę na początku każdego sezonu, czyli najlepiej na wiosnę. Najlepiej wybierać lampy wyposażone w funkcję automatycznego oczyszczania, pozwoli to zapewnić idealne naświetlenie oczka światłem UV.

  • Pompa do oczka wodnego – sercem każdej pompy, czy to służącej do dostarczenia wody do filtra, czy na kaskadę lub wodospad, jest wirnik. Czyszczenie wirnika w pompie to bardzo prosta czynność (na pewno opisana w instrukcji użytkowania pompy), która potrafi przedłużyć żywotność pompie i zapewnić odpowiedni przepływ wody do filtra.

Jak przygotować oczko wodne do sezonu

Kolejnym etapem jest właściwe przygotowanie samego oczka wodnego. Na wstępie przycinamy przybrzeżne rośliny wodne do poziomu lustra wody i pozbywamy się ze zbiornika obumarłych części roślin, glonów i innych zabrudzeń powierzchniowych.

Bardzo łatwo możemy to wykonać dzięki specjalnym odkurzaczom do oczek wodnych. Pomagają one nawet w szybki sposób pozbyć się szlamu i muł, który powstał w czasie, gdy system filtracyjny nie pracował.

Pamiętajmy, aby rośliny przycinać na początku każdego sezonu, ponieważ dzięki roślinom ułatwimy wymianę gazową w zbiorniku w czasie zimy. Taki zabieg pozwoli na dostarczenie do wody w czasie zimy drogocennego dla ryb tlenu.

Zalecana jest również podmiana wody w granicach 10 – 20 procent objętości oraz uzupełnienie jej do maksymalnego, wymaganego poziomu. Najlepszą wodą do tego typu uzupełnień jest woda wodociągowa.

Dobrą praktyką jest również sprawdzenie poziomu pH oraz KH (twardość węglanowa). Odpowiedni poziom pH w oczku wodnym nie powinien przekraczać wartości między 7,5 – 8,5, natomiast poziom KH nie powinien być większy niż 5 w skali niemieckiej. Takie parametry pozwalają na najlepszą filtrację  w oczkach wodnych i samooczyszczanie się wody. Z dużą dokładnością i bardzo szybko możemy zmierzyć wymagane parametry dzięki dostępnym na rynku paskom lakmusowym.

Kiedy możemy włączyć system filtracyjny w oczku wodnym

W tak idealnie przygotowanym oczku wodnym i gdy temperatura wody wyniesie minimum 10°C, możemy włączyć system filtracyjny. Dopiero w takiej temperaturze zaczyna działać filtracja biologiczna. Bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody zaczynają się intensywnie rozwijać.

Aby zapewnić czystą i klarowną wodę, filtracja musi pracować 24 godziny na dobę bez przerw, do momentu, gdy temperatura wody spadnie poniżej wymaganych 10°C (najczęściej późną jesienią).

Starter bakteryjny w oczku wodnym

By zapewnić bardziej efektywny rozwój bakterii filtracyjnych, możemy również na wiosnę zastosować starter bakteryjny. Dawka startera musi być odpowiednia do objętości wody w naszym zbiorniku. Starter bakteryjny, trzy czwarte wymaganej dawki, aplikujemy bezpośrednio na gąbki filtra do oczka wodnego, pozostałą jedną czwartą – bezpośrednio do wody. W tym czasie trzeba wyłączyć lampę UV-C przynajmniej na 48 godzin. Po mniej więcej siedmiu dniach filtracja wody będzie działać swoją pełną mocą.

Podsumowanie

Tak przygotowane oczko wodne zapewni przede wszystkim czystą i zdrową wodę dla jego mieszkańców przez cały sezon. Dostarczy również niezapomnianych wrażeń i będzie przyjemnym miejscem relaksu dla jego właścicieli.

Pamiętajmy, odpowiednie przygotowanie oczka wodnego wiosną jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jego ekosystemu, pozwoli nam również zaoszczędzić dodatkowych nakładów pracy i pieniędzy w ciągu roku.

autor: Albert Sobczak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.