Home Kot Jak ochłodzić kota latem? Jak pomóc kotu w upały?
jak ochłodzić kota w upały

Jak ochłodzić kota latem? Jak pomóc kotu w upały?

Wysokie temperatury dokuczają zarówno ludziom, jak i zwierzętom. O czym warto pamiętać latem? Podpowiadamy, jak ochłodzić kota w upały, jak pomóc kotu z udarem oraz czego kategorycznie nie robić, gdy temperatura rośnie nie tylko w słońcu.

jak ochłodzić kota w upały

Jak koty znoszą upały? Samopoczucie kota

Czy kot odczuwa upał? Odpowiedź brzmi: tak. Kot to jednak zwierzę, które wyewoluowało na obszarach pustynnych. Wysokie temperatury są zatem przez koci organizm tolerowane lepiej niż przez większość ludzi. Twój pupil może czuć się całkiem komfortowo w ciepłe dni, jeśli ma możliwość ochłodzenia się i napicia świeżej wody.

Reklama

Nie zmienia to faktu, że podczas upałów można u pupila zaobserwować zmiany zachowania. Koty wykazują wtedy:

  • mniejszą aktywność fizyczną,
  • słabszy apetyt,
  • ograniczenie zachowań społecznych.

Dobra rada

Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii zaleca utrzymywanie miejsc, w których żyją koty i psy, w temperaturze poniżej 26,7°C.

Czy koty jedzą mniej latem? Jak zachęcić kota latem do jedzenia?

Gdy temperatura rośnie, spada apetyt. Nie tylko u ludzi, ale również u kotów czy psów. Obserwuj swojego pupila. Przedłużający się brak apetytu powinien być powodem konsultacji z lekarzem weterynarii. Tymczasem możesz połączyć przyjemne z pożytecznym, tworząc dla kota chłodne smakołyki. Jakie? Propozycji jest kilka!

Po pierwsze możesz zaoferować kotu kostki lodu zrobione z mięsnego bulionu (bez przypraw). Możesz dodać je do miski z wodą, by nieco ją schłodzić, a także nadać jej nowy smak. Kostki lodu stanowią dla kotów także świetną zabawkę. Połóż kilka na podłodze, aby Twój pupil mógł je gonić, aż się rozpuszczą.

W ciepłe dni dodatkową porcję płynów w diecie kota zapewni mokra karma. Pamiętaj, by zabrać niezjedzone resztki mniej więcej po 15–20 minutach od podania. Wilgotne posiłki podczas upału psują się dużo szybciej. Zawsze przechowuj otwartą karmę w lodówce, ale nie dawaj jej kotu zmrożonej. Delikatnie chłodna karma może być dobrym rozwiązaniem pomagającym ochłodzić kota w czasie upału, ale zbyt zimna zwykle jest dla zwierzaka po prostu mało smaczna!

Twój mruczek może polubić kostki lodu.

jak ochłodzić kota w upały

Jak namówić kota do picia? Czy kot może pić wodę z lodem?

Jak namówić kota do picia? Zaoferuj mu czystą i chłodną wodę. Jeśli zauważysz, że kot nie chce pić, bo temperatura wody jest za wysoka, możesz wrzucić do miski kilka kostek lodu. Pamiętaj jednak, by woda nie była zbyt zimna. Część kotów lubi tzw. wodę odstaną, która będzie znajdowała się w misce od kilku godzin, a inne preferują świeżo nalaną do miseczki. Aby przekonać kota do picia, można sięgnąć po fontanny dla kotów lub inny rodzaj misek niż dotychczasowe.

Jeżeli masz taką możliwość, rozstaw miseczki z wodą w kilku miejscach domu, by kot trafiał na nie przy okazji. Być może dzięki temu wypije więcej, a jego organizm będzie prawidłowo nawodniony. Nie ustawiaj ich jednak blisko kuwety ani tuż obok miski z jedzeniem. W naturze koty piją w innych miejscach, niż jedzą czy załatwiają potrzeby fizjologiczne.

Zapewnij kotu dostęp do wody.

Jak pomóc kotu się ochłodzić w czasie upałów?

Jak dbać o kota w upały? Jest kilka sposobów:

  • zachęcaj go do picia,
  • podawaj mu mokrą karmę,
  • zapewnij mu „letnie” legowisko,
  • włącz w domu klimatyzację,
  • połóż obok kota zmrożony i owinięty w materiał wkład do lodówek turystycznych,
  • stosuj specjalne maty chłodzące.

Dobra rada

Monitoruj, ile wody wypija Twój pupil.

Letnie legowisko dla kota

W ciepłe dni możesz zmienić legowisko swojego kota. Zamiast ciepłego i puszystego kociego łóżka wybierz coś bardziej przewiewnego. Letnie legowisko powinno być wykonane z lekkich, a także chłodzących materiałów. Inną dobrą opcją są dostępne na rynku maty chłodzące dla psów i kotów. Jeżeli chcesz poprawić komfort kota w gorące dni, możesz położyć obok jego legowiska schłodzony w zamrażarce specjalny wkład, np. do lodówek turystycznych. Owiń go ręcznikiem lub zawiń w cienki materiał, by skóra kota nie miała bezpośredniego kontaktu z lodowatym przedmiotem.

Basen dla kota? Jak pomóc kotu ochłodzić łapki?

Na rynku zoologicznym dostępne są także baseny dla kotów. Jeżeli Twój kot przypomina trochę psa i lubi się moczyć, możesz zaproponować mu taki gadżet. Kocie baseny są dość małe, a Twój pupil wcale nie musi moczyć się cały. Może po prostu wyławiać łapką pływające zabawki. Kocie łapki można także delikatnie schładzać poprzez przyłożenie wilgotnego, chłodnego ręcznika.

Czy można chłodzić kota wodą w upalne dni?

Czy w upał można moczyć kota? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie! Możesz np. przemywać opuszki jego łap chłodnym, wilgotnym ręcznikiem, ale zdecydowanie nie wolno zanurzać pupila w zimnej wodzie. Miej na uwadze, że organizm kota narażony jest w takiej sytuacji na szok termiczny wywołany zmianą temperatury.

kot

Czy kot może leżeć na słońcu?

Twój kot może wychodzić na zewnątrz? A może masz zabezpieczony siatką balkon? Latem Twój pupil musi mieć tam trochę cienia oraz dostęp do wody. Jeżeli temperatury są naprawdę ekstremalne, lepiej zatrzymać kota w domu. U niektórych zwierząt warto używać także specjalistycznych kremów z filtrem UV, przeznaczonych dla zwierząt domowych. Jest to szczególnie dobry pomysł u ras bezwłosych oraz u kotów o jasnej sierści.

W upalne dni zatrzymaj kota w domu.

A co z wylegiwaniem się na parapecie? Koty lubią drzemać na słonecznych parapetach i nie zaszkodzi im to, jeżeli nie będą robiły tego zbyt długo. W sieci znaleźć można porady mówiące, że kot nie powinien „opalać” się dłużej niż 40 minut. Jeżeli jednak w miejscu leżenia kota jest bardzo ciepło, lepiej nie pozwalać mu na sesję dłuższą niż 20 minut. Każdorazowo musisz ocenić sytuację samodzielnie!

Jak ochłodzić kota w upały, gdy wychodzisz z domu?

Aby zadbać o kota, który zostaje sam w mieszkaniu, możesz:

  • zostawić uchylone lub otwarte okna. Uwaga! Możesz to zrobić jedynie, jeżeli masz zamontowane siatki w oknach;
  • włączyć klimatyzację lub wiatrak (jeśli zwierzę nie jest w stanie przełożyć łapki przez jego zabezpieczenia);
  • zostawić kotu większą ilość wody;
  • zostawić kotu kocyk lub ręcznik schłodzony wcześniej w lodówce lub zamrażarce.

Niektóre koty znoszą upały gorzej niż inne.

Czy koty mogę się przegrzać? Udar cieplny u kota

Wystarczy zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, aby zwierzę zaczęło się przegrzewać, a w konsekwencji dostało udaru.

Twój mruczek może mieć udar, jeśli:

  • dyszy,
  • intensywnie miauczy,
  • ma ślinotok,
  • wymiotuje lub ma biegunkę,
  • jest apatyczny i osowiały.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot uległ przegrzaniu lub ma udar, zapewnij lepszy przepływ powietrza w jego otoczeniu, schładzaj opuszki jego łap, daj mu do picia wodę (może być z kostkami lodu). Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W trakcie transportu kota w dalszym ciągu dbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Możesz położyć obok pupila wkład chłodzący lub włączyć klimatyzację w samochodzie.

Uwaga! Nigdy nie zanurzaj kota w zimnej wodzie i nie okładaj jego ciała lodem!

Obserwuj swojego kota i udziel mu pierwszej pomocy, gdy podejrzewasz udar.

Które koty są narażone na udar cieplny?

Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla:

  • kociąt,
  • kocich seniorów,
  • zwierząt z obfitym podszerstkiem,
  • ras brachycefalicznych,
  • osobników z chorobami endokrynologicznymi lub chorobami układu krążenia.
kot pije wodę z kranu

Jak ochłodzić kota w upały – podsumowanie

  • Koty radzą sobie z wysokimi temperaturami lepiej niż ludzie.
  • U kotów występują poparzenia słoneczne oraz udar cieplny. Zawsze należy obserwować zwierzęta i chronić je przed przegrzaniem.
  • Istnieje kilka sposób na ochłodzenia kota i zapewnienie mu większego komfortu w czasie upałów. Obejmują one maty chłodzące, uruchomienie klimatyzacji czy zachęcanie kota do picia większej ilości wody.
  • Na skutki upałów najbardziej narażone są zwierzęta młode oraz starsze, a także koty otyłe i z chorobami przewlekłymi.

Przypominamy, że latem:

  • nie można zostawiać zwierząt w samochodzie;
  • trzeba uważać, by przypadkowo nie zamknąć kota np. w szklarni lub altance na narzędzia;
  • najlepiej nie podawać kotu zbyt zimnej wody lub jedzenia;
  • nie wolno zapominać o pielęgnacji kota – zadbana sierść jest ważna dla komfortu zwierzaka.

Wiesz już, jak ochłodzić kota w upały. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swojego pupila, a wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem weterynarii. Twój mruczek będzie Ci wdzięczny.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.