Home Pies Demencja u psa – objawy i leczenie

Demencja u psa – objawy i leczenie

Starzenie się psów i opieka nad psimi seniorami to coraz częściej poruszane tematy. Dzięki prawidłowemu żywieniu i dobrej opiece weterynaryjnej psy żyją coraz dłużej. Nie omijają ich jednak problemy zdrowotne, w tym zespół zaburzeń poznawczych podobny do choroby Alzheimera występującej u ludzi. W artykule opisujemy, jak wygląda demencja u psa, i sprawdzamy, jak leczyć demencję u psa seniora.

Czym jest demencja u psa?

Demencja u psa to zespół zaburzeń funkcji poznawczych. Problem przypomina chorobę Alzheimera występującą u ludzi i opisywany jest u ok. 14–35% psów. Po angielsku choroba określana jest jako canine cognitive dysfunction (CCD). Najczęściej pojawia się u zwierząt po 8. roku życia, ale psy starzeją się w indywidualnym tempie i trudno określić jeden moment występowania zmian. Demencja może zatem pojawić się u psów w wieku 8, 11 czy 15 lat.

Reklama

Czy wiesz, że…

…rasy duże i olbrzymie starzeją się szybciej i żyją krócej niż psy ras małych i miniaturowych?

Jak objawia się demencja u psa?

Demencja u psa objawia się poprzez:

 • zwiększony lęk,
 • zachowania destrukcyjne,
 • zmienione interakcje społeczne,
 • zmiany w rytmie dobowym,
 • zmniejszoną reakcję psa na polecenia,
 • zmniejszoną zdolność do przewidywania czasu karmienia,
 • zmiany w zachowaniach związanych z toaletą i karmieniem.

UWAGA!

U niektórych zwierząt upośledzenie funkcji poznawczych nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji problem można zdiagnozować tylko za pomocą zatwierdzonych testów poznawczych.

Demencja u psa – przyczyny

Mózg psa starzeje się tak samo jak inne jego organy. Do fizycznych zmian związanych ze starzeniem się zaliczyć można np. utratę neuronów i synaps oraz zmniejszenie tworzenia się nowych neuronów i połączeń nerwowych. Zmian jest jednak więcej. Starsze psy mogą gorzej wykorzystywać glukozę, cierpieć z powodu stanów zapalnych oraz zmian naczyniowych. Wraz z wiekiem notuje się również spadek stężenia neurotransmiterów, takich jak acetylocholina, dopamina oraz serotonina.

Objawy zespołu zaburzeń poznawczych nie są charakterystyczne tylko dla demencji u psa. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym należy wykluczyć, czy pies nie cierpi z powodu nowotworów mózgu lub chorób neurologicznych. Zdarza się, że niektóre objawy przypominające zaburzenia poznawcze pojawiają się jako niepożądany skutek przyjmowania leków.

Daj psu czas na przystosowanie się do zmian i staraj się zapewnić mu spokój oraz bezpieczeństwo.

Demencja starcza u psa – objawy zespołu zaburzeń poznawczych

Do oceny stanu psa używa się formularza obejmującego zwrócenie uwagi na większość aspektów życia czworonoga. Zaproponowano używanie skrótu DISHAAL, którego rozwinięciem jest:

D – disorientation (dezorientacja)

I – interactions (interakcje społeczne)

S – sleep/wake cycle disturbances (zaburzenia cyklu snu i czuwania)

H – house soiling (oddawanie moczu/kału w domu)

A – activity (aktywność)

A – anxiety (niepokój)

L – learning and memory (zaburzenia pamięci, problemy z nauką).

U starszych psów zaobserwować można załatwianie się w domu, zwierzę może być mniej aktywne czy zdezorientowane.

Rozwój problemów poznawczych u psa można zakwalifikować do jednej z trzech kategorii:

 1. prawidłowe starzenie się (proces fizjologiczny),
 2. łagodne upośledzenie funkcji poznawczych,
 3. ciężkie upośledzenie funkcji poznawczych (demencja u psa).

Ważne!

U zwierząt z zespołem zaburzeń poznawczych wyniki badań krwi są najczęściej prawidłowe.

Jak leczyć demencję u psa?

Demencja starcza u psa nie jest problemem, który można wyleczyć! Można jednak wdrażać strategię mającą opóźnić postęp choroby i poprawić funkcje poznawcze seniora.

Na pomoc psu składają się:

 • leczenie farmakologiczne,
 • zmiany w środowisku,
 • wsparcie dietetyczne.

W przypadku starszych psów stosuje się takie leki jak selegilina, która według niektórych badań spowalnia postęp choroby. W terapii pojawia się również gabapentyna lub pregabalina oraz inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny – fluoksetyny. By znormalizować cykl snu oraz czuwania polecane bywają melatonina oraz feromony.

Jak dbać o starszego psa? Dla starzejącego się psa duże znaczenie ma urozmaicanie środowiska i codziennego życia poprzez regularne ćwiczenia oraz wprowadzanie nowych zabawek. Odpowiedni dobór akcesoriów pomaga wspierać funkcje poznawcze zwierząt nawet w podeszłym wieku. Ćwicz z psem w domu i na spacerach. Starość u psa nie musi być nudna.

Pies się starzeje. Co z dietą?

Demencja u psa jest nieuleczalna, ale dieta psiego seniora ma wpływ na ograniczenie rozwoju choroby. Dobrze, jeśli w diecie zwierząt domowych są antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3, arginina czy witaminy z grupy B.

 • Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Pojęcie to obejmuje dużą grupę substancji zwalczających wolne rodniki i zapobiegających ich powstawaniu. Produkcja zewnętrznych rodników maleje wraz z wiekiem, co stwarza ryzyko tzw. stresu oksydacyjnego. Wsparcie dla pupila w postaci ​​przeciwutleniaczy w diecie może pomóc w leczeniu psa.
 • Omega-3, do których zalicza się kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), odgrywają ważną rolę neuroprotekcyjną i przeciwzapalną. Olej rybi (np. z kryla lub łososia) stanowi doskonałe źródło omega-3.
 • Witaminy z grupy B to m.in. tiamina (B1), pirydoksyna (B6), kwas foliowy (B9) i kobalamina (B12). Witaminy te są szczególnie ważne dla funkcji poznawczych psa.

Dołącz do diety psa suplementy.

Suplementy diety dla starszych psów

Marka Game Dog oferuje kilka suplementów dla psich seniorów. Jednym z nich jest Game Dog Omega Forte, czyli suplement diety w formie kapsułek. Każda z nich stanowi koncentrat oleju z ryb (łosoś, makrela, śledź, sardynka, sardela) i jest doskonałym źródłem kwasów omega-3. Kapsułki Game Dog charakteryzują się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych EPA i DHA, dlatego produkt wspomaga leczenie zmian neurodegeneracyjnych. Podawanie psu Omega Forte:

 • wspomaga zdolności uczenia się i zapamiętywania u seniorów,
 • hamuje apoptozę neuronów podczas chorób neurodegeneracyjnych oraz procesów związanych ze starzeniem się organizmu.

Twój pies nie lubi tabletek i kapsułek? Nie ma problemu! Game Dog ma w swojej ofercie również olej z kryla (Game Dog Krill Oil). Ten suplement diety dla psów wzbogaca dietę seniora w wysoko przyswajalne kwasy z rodziny omega-3, fosfolipidy oraz przeciwutleniacze. Zawarte w suplemencie kwasy omega-3 wspomagają nie tylko układ nerwowy psa, ale i pracę jego serca oraz układu krążenia. Działają przeciwzakrzepowo oraz poprawiają rozszerzenie naczyń krwionośnych. Twój pies będzie czerpał z niego zdrowie i siłę do walki z procesami starzenia.

Koleją opcją jest olej Game Dog Iceland Fish Oil 33/22, który zawiera aż 330 mg EPA i 220 mg DHA. Wysoka zawartość EPA i DHA w 1 ml oleju pozwala wzbogacić posiłek psa o dodatek kwasów omega-3 bez znacznego zwiększania kaloryczności posiłków, co jest ważne w przypadku niektórych chorób lub nadwagi u psa. Game Dog to doskonale przemyślane suplementy!

Czy wiesz, że…

…połowem kryla zawartego w produkcie Krill Oil zajmują się wyłącznie wykwalifikowane jednostki? Wybór takiego suplementu jest dobry nie tylko dla Twojego psa, ale i środowiska. Jednostki poławiające kryla do produktów Game Dog stosują metody przyjazne środowisku.

Ile żyje pies z demencją?

Trudno określić długość życia psa z demencją, może się ona różnić w zależności od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania demencji i środki ostrożności. Psi alzheimer jest zwykle chorobą postępującą, która prowadzi do pogarszania się funkcji poznawczych, w tym pamięci, zdolności uczenia się i orientacji. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu może żyć pies z demencją.

Jak opiekować się psem z demencją?

Opieka nad psem z demencją może być wyzwaniem, ale istnieją różne sposoby, aby pomóc psu i zapewnić  mu jak najlepszą jakość życia. Oto kilka wskazówek dotyczących opieki nad psem z demencją starczą:

 1. Regularne wizyty u lekarza weterynarii. Konsultuj się z weterynarzem, aby monitorować stan zdrowia psa i dostosować opiekę medyczną. Lekarz weterynarii może zalecić leki lub suplementy, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów demencji u psa.
 2. Stworzenie bezpiecznego środowiska. Zapewnij bezpieczne i dobrze zorganizowane otoczenie dla psa. Usuń potencjalne zagrożenia, takie jak ostre przedmioty. Możesz również zastosować barierki, aby ograniczyć dostęp do niebezpiecznych obszarów, np. schodów.
 3. Rutyna. Utrzymuj stałą rutynę i harmonogram codziennych aktywności, takich jak karmienie, spacerowanie i czas na odpoczynek. Przewidywalność zapewni psu poczucie bezpieczeństwa.
 4. Proste ćwiczenia umysłowe. Wprowadź proste gry i ćwiczenia umysłowe; stymulacja intelektualna pomoże utrzymać umiejętności poznawcze psa.
 5. Odpowiednia pielęgnacja. Zachowaj regularny harmonogram pielęgnacji psa, takiej jak czesanie, kąpiel czy przycinanie pazurów. Upewnij się, że dbasz o higienę jamy ustnej i zdrowie zębów seniora.
 6. Zdrowa dieta. Rozważ zmiany w diecie psa, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów demencji. Skonsultuj się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety lub suplementów. Produkty marki Game Dog (Omega Forte, olej z kryla, Iceland Fish Oil) to suplementy powstające we współpracy ze specjalistami z dziedziny żywienia psów. Są to skuteczne preparaty o wysokiej jakości.
 7. Zrozumienie i cierpliwość. Pamiętaj, że pies z demencją może wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak dezorientacja, niepokój czy zmniejszona zdolność do nauki. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Unikaj karania psa za nieodpowiednie zachowanie i staraj się skupić na pozytywnym wzmacnianiu. Zapewnij psu dużo miłości, czułości i komfortu. Unikaj nagłych zmian, które mogą go dezorientować lub stresować.
 8. Monitorowanie objawów. Bądź świadomy zmian w zachowaniu psa i monitoruj postęp choroby. Notuj wszelkie nowe objawy i konsultuj je z weterynarzem, aby dostosować opiekę i leczenie.

Ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym wobec psa z demencją.

Zespół zaburzeń poznawczych. Podsumowanie

 • Demencja u psa (alzheimer u psa) to zespół zaburzeń funkcji poznawczych.
 • Problem najczęściej pojawia się u zwierząt po 8. roku życia. Rasy duże starzeją się jednak szybciej niż rasy małe i miniaturowe.
 • Demencja starcza u psa jest nieuleczalna, ale można wdrażać strategie mające opóźnić postęp choroby i poprawić funkcje poznawcze czworonoga.
 • Aby spowolnić rozwój choroby, warto zadbać o właściwą dietę psa i suplementy w jego misce. Marka Game Dog ma w ofercie olej z kryla, skoncentrowany olej rybi Iceland Fish Oil oraz kapsułki Omega Forte dla starszego psa cierpiącego na schorzenia związane z zaburzeniami funkcji poznawczych.
 • W przypadku starszych psów nie wolno zapominać o urozmaicaniu ich środowiska i dbaniu o stymulację umysłową.

To normalne, że pies się starzeje, a właściciele mogą początkowo ignorować subtelne zmiany jego zachowania. Nie wolno jednak ich lekceważyć. Im szybciej skonsultujemy objawy choroby ze specjalistami, tym lepiej. Podejrzewasz u swojego psa zespół funkcji poznawczych? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Właściwe leczenie, dieta oraz ćwiczenia spowolnią postęp choroby u starszych psów. Psy w podeszłym wieku nie są skazane na cierpienie. Opieka kochających ludzi zmienia starość psa w słoneczną jesień życia.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.