Home PiesPielęgnacja psa Pies zimą – 6 sposobów, jak dbać o psa zimą?

Pies zimą – 6 sposobów, jak dbać o psa zimą?

Jak dbać o psa zimą? To pytanie pewnie zadaje sobie każdy właściciel psa. Ochrona psa przed odmrożeniami i hipotermią jest niezbędna w okresie zimowym. Dlatego naucz się rozpoznawać pierwsze oznaki problemów. Dowiedz się, jak odpowiednio chronić psa podczas mrozów i jak wygląda pielęgnacja psa zimą.

1. Pies zimą – hipotermia u psa

Bardzo poważnym problemem zimą jest hipotermia, czyli niebezpieczny spadek temperatury ciała psa. Dochodzi do niego, gdy pies spędza zbyt dużo czasu na mrozie lub zamoknie podczas niskich temperatur. Problem może pojawić się także u psów o słabym zdrowiu (np. cierpiących na zaburzenia krążenia), ponieważ są one bardziej narażone na oddziaływanie zimna.

Reklama

Etapy hipotermii u psa:

  • Początkowo Twój pies będzie się trząsł, a jego uszy i łapy będą zimne w dotyku.
  • W miarę postępu hipotermii psy wykazują oznaki apatii i wyraźnego osłabienia.
  • W kolejnym etapie hipotermii u psa sztywnieją mu mięśnie, następuje spowolnienie bicia serca i tempa oddechu.
  • Finalnie pies nie reaguje na bodźce, a jego życie jest w niebezpieczeństwie.

Co robić, gdy podejrzewasz wyziębienie u psa?

Pierwsze objawy hipotermii u psa można odwrócić – trzeba wrócić do ciepłego pomieszczenia i ogrzać psa kocem. Znaczniejszy spadek temperatury można korygować poprzez zastosowanie termoforu (może to być butelka wypełniona ciepłą wodą), który umieszczamy w pobliżu psa. Nie stosuj poduszek grzewczych, ponieważ łatwo poparzyć skórę pupila!

pies zimą

Zawsze wskazane jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii na obserwację i leczenie. Ciężka hipotermia u psa wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Ciężka hipotermia u psa wymaga natychmiastowej
interwencji weterynaryjnej.

2. Pies zimą odmrożenia u psa

Odmrożenia związane są z uszkodzeniem tkanek ciała. Powstają one podczas zwężenia naczyń krwionośnych, kiedy organizm stara się zapewnić dopływ krwi do najważniejszych narządów. W konsekwencji najbardziej wrażliwe na odmrożenia stają się uszy, łapy oraz ogon.

Psy ras północnych (np. husky i samojedy) to zwierzęta, które dobrze sobie radzą w czasie mrozów. Natomiast na odmrożenia najbardziej podatne są:

  • małe psy,
  • szczenięta,
  • psy krótkowłose,
  • psy starsze.

Objawy odmrożenia u psa to odbarwiona (blada lub szaroniebieska) skóra, obrzęk lub pęcherze na skórze. O odmrożeniu świadczyć może także popękana, czerwona i silnie zaogniona skóra oraz okazywanie oznak bólu.

Czyli jak dbać o psa zimą? Jeśli jesteś właścicielem psa, który jest szczególnie narażony w czasie mrozów, kup mu ubranko!

3. Zimowe spacery z psem

Twój pies potrzebuje regularnych spacerów niezależnie od pory roku czy aktualnych warunków atmosferycznych. Podczas zimowych wyjść oraz tuż po nich musisz zadbać, aby Twojemu czworonogowi było ciepło i komfortowo.

Jak dbać o psa zimą? Podpowiadamy:

  1. Łapy psa zimą – po spacerze w czasie mrozów sprawdź łapy psa, umyj je i dokładnie wysusz. U psów długowłosych może dochodzić do zbrylania się śniegu między palcami, co jest dla nich bolesne. Umycie łap pozwoli także pozbyć się czynników drażniących, takich jak sól i żwir z chodników.
  2. Ciepło i sucho – po spacerze wysusz psa, jeśli jest mokry. Upewnij się, że ma wygodne legowisko z dala od przeciągów.
  3. Aktywność w domu – część psów bardzo niechętnie podchodzi do zimowych spacerów. Nie rób nic na siłę, ale jednocześnie zadbaj o odpowiednią ilość ruchu i stymulacji psa w domu.
  4. Bezpieczeństwo na drodze – podczas zimowych wycieczek z psem widoczność bywa ograniczona. W trakcie mglistych lub śnieżnych dni upewnij się, że pies jest dobrze oznakowany na wypadek zgubienia się oraz że jest dobrze widoczny na drodze. Najlepiej przymocuj mu małą lampkę do obroży lub stosuj szelki dla psa z odblaskami. Pies powinien być zaczipowany (pamiętaj o rejestracji numeru chip w specjalnej bazie) lub mieć zawieszkę z danymi opiekuna.
  5. Unikaj zamarzniętej wody – zamarznięte stawy, jeziora i rzeki to niebezpieczne powierzchnie. W ich pobliżu trzymaj pupila na smyczy, jeśli wiesz, że może wbiec na zamarzniętą taflę.

Zadbaj o łapy psa zimą.

pies zimą

4. Pies zimą – legowisko dla psa na zimę

Zanim zaczną się chłodne dni, upewnij się, że Twój pies ma ciepłe legowisko! Nie pozwól mu spać na zimnej podłodze. Na rynku dostępne są „podniesione” legowiska dla psa, które chronią przed zimnymi kafelkami lub betonem, oraz legowiska z opcją podgrzewania.

Umieść legowisko swojego psa w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów, zimnych płytek lub podłóg bez wykładziny.

5. Nie przekarmiaj psa

Niskie temperatury mogą ograniczać aktywność psa, co zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie. Zwróć zatem uwagę na ilość ruchu swojego psa i odpowiednio dostosuj kaloryczność posiłków. Pełnowartościowa karma dla psa powinna zapewniać czworonogowi zdrową sierść, dużo energii i stałą masę ciała.

Zadbaj o zdrowie psa zimą.

6. Pies zimą – nie zapominaj o wodzie dla psa

Psy mogą odwodnić się równie szybko zimą, jak i latem. Wiele psów zjada śnieg, ale nie jest on odpowiednim substytutem wody. Jeśli Twój pies spędza czas na świeżym powietrzu, np. na podwórku, upewnij się, że ma dostęp do miski z letnią wodą!

Zima to czas, kiedy możesz doskonale bawić się ze swoim czworonogiem! Zadbaj jednak nie tylko o swój komfort! Twój pies również potrzebuje troski.

Jak dbać o psa zimą?

  • Myj łapy psa po spacerze, by usunąć resztki śniegu, soli lub żwiru.
  • W czasie mrozów nie pozwól psu spać na chłodnej podłodze. 
  • Zapewnij psu odblaski podczas spacerów. Nie tylko zimą, ale przez cały rok.
  • Pamiętaj, że pies potrzebuje dobrej jakości karmy oraz stałego dostępu do wody.

Opieka nad psem, szczególnie w czasie mrozów,
jest Twoim obowiązkiem.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.