Spis treści
Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha) to ryba z rodziny karpiowatych; występuje w południowo-wschodniej części Azji. Jej charakterystyczną cechą są plamy, które przyjmują kształt przypominający klin znajdujący się po bokach ciała. To ryba lubiana jest przez akwarystów, dlatego często wybierają ją do obsady akwarium.
Występowanie razbory klinowej
Razbora klinowa występuje w Azji. W naturalnych warunkach można ją znaleźć w Tajlandii, na Półwyspie Malajskim, w niektórych rzekach w Indonezji oraz na wyspach Archipelagu Sundajskiego.

Razbora klinowa – charakterystyka i usposobienie
Razbora klinowa jest rybą o spokojnym usposobieniu. Z tego powodu nadaje się do akwarium ogólnego. Warto zdecydować się na trzymanie grupy składającej się z czterech, pięciu osobników. Gatunek cechuje się dymorfizmem płciowym. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze. Natomiast samice mają bardziej krągłe kształty. U samców charakterystyczny klin rozciąga się aż do płetwy brzusznej. Samce są także intensywniej ubarwione. Przeważającym kolorem jest pomarańczowy. Płetwa grzbietowa i ogonowa przyjmują kolor czerwony.
Razbora klinowa może osiągać do 5 centymetrów długości. Razbory w akwarium poruszają się w ławicach, są też bardzo ruchliwe, więc potrzebują dużo miejsca do pływania. Ze względu na przyjazne usposobienie i niewielkie wymagania co do parametrów wody hodowla tych ryb jest łatwa. Nawet początkujący akwaryści nie będą mieli większych problemów z zapewnieniem razborom odpowiednich warunków.
Odżywianie i karmienie razbory klinowej
W akwariach razbory klinowe mogą być karmione zarówno pokarmem suchym, jaki i mrożonym lub żywym. Dzięki temu bardzo łatwo można zaspokoić oczekiwania żywieniowe tych ryb. Natomiast w naturalnych warunkach razbory żywią się larwami i planktonem.

Warunki w akwarium preferowane przez razborę klinową
W związku z tym, że razbory klinowe należą do ruchliwych ryb, wymagają odpowiedniej ilości przestrzeni w akwarium. Dla ławicy razbor klinowych warto wybrać większy zbiornik. Minimalna pojemność nie powinna być mniejsza niż ok. 55 litrów. Wybór wielkości akwarium zależy przede wszystkim od liczby osobników, które zamierza się hodować. Należy również wziąć pod uwagę, że ten gatunek ryb akwariowych preferuje zacienione miejsca. Ładniejsze ubarwienie uzyska się, gdy tło do akwarium będzie miało ciemniejsze barwy. Dotyczy to szczególnie podłoża.
Dekorując akwarium, warto zastosować:
- szerokolistne rośliny,
- korzenie,
- gałęzie.
Razbora klinowa może być trzymana w akwarium z innymi niedużymi rybami.
Razbora klinowa – rozmnażanie
Nie bez powodu razbory klinowe to jedne z najpopularniejszych ryb akwariowych. Bez większego problemu można uzyskać odpowiednie warunki zarówno do hodowli, jak i rozrodu. To gatunek, który składa ikrę na spodzie liści. Gdy akwarium jest prawidłowo prowadzone, wówczas do tarła może dochodzić przypadkowo. Zatem nie ma potrzeby, aby akwarysta przeprowadzał specjalne działania.
Razbora klinowa najlepiej czuje się w wodzie, której pH wynosi między 5 a 7, natomiast w czasie rozrodu woda powinna mieć pH od 5 do 6. Temperatura powinna wynosić 27 stopni Celsjusza. Natomiast twardość wody podczas rozrodu powinna wynosić 1–5 dGH. Dla uzyskania lepszych warunków może być zatem niezbędna nieznaczna zmiana parametrów wody w stosunku do tych przygotowanych w celach hodowlanych.
Przy rozrodzie należy również pamiętać, że dorosłe osobniki wyjadają ikrę, więc warto je odłowić, gdy pojawią się jajeczka. Okres wylęgu trwa od 24 do 48 godzin. Można się spodziewać, że narybek zacznie pływać mniej więcej po tygodniu. Do czasu uzyskania większych rozmiarów należy go karmić pyłem lub zawiesiną.

Razbora klinowa – podsumowanie
Nazwa: Trigonostigma heteromorpha
- rząd: karpiokształtne,
- rodzina: karpiowate,
- rodzaj: Trigonostigma,
- biotop: Azja.
- żerowanie: środek zbiornika,
- rozmnażanie: jajorodne,
- usposobienie: stadne, towarzyskie,
- trudność hodowli: łatwa,
- pokarm: mrożony, suchy, żywy,
- długość życia: ok. 5 lat.
Akwarium:
- wielkość: średnie, duże,
- pojemność: 55 l,
- długość: powyżej 100 cm.
Woda:
- miękka, średnio twarda, lekko kwaśna, umiarkowana,
- temperatura: 22–25°C,
- pH: 5–7,
- twardość: 1–12 dGH.