Home Pies Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie. Jaka dieta dla psa z alergią pokarmową?
alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie. Jaka dieta dla psa z alergią pokarmową?

Na coraz większej liczbie etykiet karm dla zwierząt domowych znajduje się termin „hipoalergiczna” lub „monobiałkowa”. Co oznaczają te pojęcia? Przeczytaj o niepożądanych reakcjach na pokarm oraz o prawidłowym żywieniu psów z wrażliwym przewodem pokarmowym! Poznaj rozwiązania marki Brit, by dowiedzieć się, jaka dieta dla psa z alergią będzie najlepsza.

alergia pokarmowa u psa

Czym jest alergia u psa?

Alergia u psa jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na pewne substancje, które normalnie nie są szkodliwe dla większości zwierząt. Te substancje nazywane są alergenami i mogą być obecne w środowisku czy pokarmach.

Reklama

Alergia czy nietolerancja pokarmowa u psa? Jak rozpoznać alergię u psa?

Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa to dwie różne choroby, które mogą występować u psów.

  • Alergia pokarmowa to reakcja immunologiczna na składnik znajdujący się w żywności. Alergenem najczęściej jest białko, a głównym (choć niespecyficznym) objawem jest świąd.
  • Nietolerancja pokarmowa to niepożądane objawy (głównie ze strony przewodu pokarmowego), które powstają bez udziału układu immunologicznego.

Wielu opiekunów łączy te dwa pojęcia w jedno! Obie choroby są bowiem powszechnie określane jako niepożądane reakcje na żywność, a ich terapia jest taka sama i polega na unikaniu szkodliwych składników pokarmowych.

Pamiętaj, że alergię pokarmową u psa można w stu procentach rozpoznać jedynie za pomocą tzw. testów żywieniowych (eliminacyjnych i prowokacyjnych). Jeśli chcesz być świadomym opiekunem, podejdź do problemu poważnie i udaj się do lekarza weterynarii!

Skąd bierze się alergia pokarmowa u psa?

Mechanizm powstawania problemu jest wciąż słabo poznany, lecz najprawdopodobniej jest powiązany z przeciwciałami IgE oraz IgG i limfocytami T. Powstanie niepożądanej reakcji immunologicznej na pokarm staje się możliwe, gdy wystąpi kombinacja obejmująca uszkodzenie mechanizmów ochronnych przewodu pokarmowego oraz obecność alergenów.

Prawdopodobieństwo alergii pokarmowej u psa zwiększa się:

  • podczas zakażeń wirusowych,
  • w trakcie inwazji pasożytów wewnętrznych,
  • u osobników obciążonych predyspozycjami genetycznymi.

Stwierdzono, że spośród wszystkich ras psów najbardziej podatne na alergie pokarmowe są labradory, a także owczarki niemieckie.

pies

Pies z alergią – na jaki pokarm reaguje Twój pies?

Alergia pokarmowa u psa może być reakcją na różne składniki pokarmowe. Oto kilka z nich:

  • sztuczne dodatki do żywności (np. konserwanty),
  • wołowina,
  • kurczak,
  • pszenica,
  • kukurydza,
  • mleko krowie i produkty mleczne,
  • jaja,
  • ryby,
  • soja,
  • jagnięcina oraz wiele innych!

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa? Objawy alergii

U psów alergia pokarmowa objawia się zwykle świądem skóry lub zaburzeniami trawiennymi. Do symptomów alergii pokarmowej zalicza się:

  • świąd niezależny od pory roku,
  • zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego,
  • zapalenie skóry,
  • łojotok,
  • pokrzywkę,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • gazy.

Świąd skóry jest jednym z najczęstszych objawów alergii pokarmowej u psa. Pies może się drapać, lizać lub gryźć skórę, szczególnie w okolicy uszu, pyska, łap, brzucha, a także odbytu. Może dochodzić do powstawania ran, otarć, wykwitów skórnych, a także stanów zapalnych skóry.

Część zwierząt może miewać również bardziej subtelne symptomy, jak:

  • nadpobudliwość,
  • częstsze wylizywanie,
  • utrata masy ciała,
  • brak energii,
  • agresja.

Na alergie najbardziej podatne są labradory i owczarki niemieckie.

Wizyta u lekarza

Jeżeli Twój pies odczuwa świąd, zabierz go do lekarza weterynarii. Podczas wizyty lekarz wykluczy przyczyny pasożytnicze i zakaźne. Wstępna diagnoza alergii to jednak nie koniec. Bardzo często konieczne jest ustalenie, czy pies cierpi na alergię pokarmową, czy na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Oba stany klinicznie u psa mogą być trudne do odróżnienia, a AZS diagnozuje się dopiero po wykluczeniu alergii pokarmowej.

owczarek niemiecki

Dieta eliminacyjna

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u psa zwykle zaleca się dietę eliminacyjną. Przez 8–12 tygodni będziesz karmić psa specjalnie opracowaną karmą z białkiem hydrolizowanym (czyli rozbitym na mniejsze fragmenty), które nie powoduje reakcji alergicznych. Lekarz może też zalecić odpowiednio zaplanowaną dietą domową lub karmę z nowym źródłem białka, czyli takim, którego Twój pies jeszcze nigdy nie jadł.

Zwróć uwagę, że podczas tych kilku tygodni nie możesz podawać psu smakołyków, produktów dla ludzi ani nawet smakowej pasty do zębów! Po ustąpieniu objawów będziesz mógł zacząć tak zwaną próbę prowokacyjną polegającą na podawaniu pojedynczych składników diety. U chorującego psa świąd powinien pojawić się w ciągu 1–14 dni. Metodą prób i błędów znajdziesz rodzaje mięs oraz warzywa i owoce bezpieczne dla Twojego psa.

Z czasem możesz wybrać:

  • karmę komercyjną z nowym pojedynczym źródłem białka (diety monobiałkowe),
  • dietę domową,
  • karmę hipoalergiczną bazującą na tolerowanych przez psa składnikach.

Podczas takich prób pozostawaj w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci dobrać właściwe karmy lub produkty spożywcze.

Rola testów serologicznych z krwi podczas diagnostyki alergii jest niestety u psów ograniczona. Można jednak dzięki nim wybrać produkty do diety eliminacyjnej.

Dieta dla psa z alergią

Wśród karm dla psa alergika masz do wyboru:

  1. Specjalistyczną karmę z białkiem hydrolizowanym – jest to produkt polecany do przeprowadzania diety eliminacyjnej, gdyż zawiera białko rozbite na mniejsze kawałki (peptydy). Taka forma ma wyeliminować możliwość wykrycia białka przez układ immunologiczny psa.
  2. Karmę hipoalergiczną – gdy już znasz przyczynę alergii u psa, możesz kupować karmy premium oznaczone jako hipoalergiczne. Są to zbilansowane produkty, które mają prosty skład, pozbawiony najczęstszych alergenów.
  3. Karmy monobiałkowe – w sklepach znajdziesz także karmy opisane jako monobiałkowe, które zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego, np. mięso dzika lub jagnięcinę. Takich produktów możesz użyć podczas testów prowokacyjnych lub podawać je w codziennej diecie, jeśli znasz składniki uczulające Twojego czworonoga.

Proponujemy wysokiej jakości karmy Brit z dwóch linii:

Brit Mono Protein to linia delikatnych karm mokrych bazujących na jednym źródle białka pochodzenia zwierzęcego. Do wyboru są karmy: z królikiem, jagnięciną, wołowiną, indykiem czy tuńczykiem. Gładka i jednorodna konsystencja wszystkich produktów sprawia, że karma jest łatwo trawiona i odpowiednia także dla starszych psów i czworonogów, które mają problemy z zębami.

Brit Care Hypoallergenic to linia mająca na celu profilaktykę reakcji alergicznych. W recepturach Brit wykorzystano hipoalergiczne białka pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczono liczbę składników, by zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i nietolerancji pokarmowych u psa. Do wyboru są: jagnięcina, łosoś ze śledziem oraz królik.

W linii Brit Care Hypoallergenic znajdziesz pyszne jedzonko zarówno dla młodego psa, jak i dla dorosłych psów różnej wielkości ras. Linia uwzględnia psy z tendencją do nadwagi (Brit Care Hypoallergenic Dog Weight Loss Rabbit), a także czworonogi wymagające wsparcia stanu skóry i sierści (Brit Care Hypoallergenic Dog Adult Show Champion Salmon & Herring).

Zanim dokonasz wyboru, skonsultuj się z lekarzem weterynarii!

Karma hipoalergiczna czy dieta domowa – jak karmić psa z alergią pokarmową?

Karmy hipoalergiczne są wygodne w stosowaniu oraz zwykle tańsze niż dieta domowa. Do ich zalet zaliczyć można także skład zgodny z potrzebami żywieniowymi psa. Wadą specjalistycznych produktów hydrolizowanych jest jednak niedostateczna smakowitość dla niektórych osobników. Rozwiązaniem dla wielu psów mogą być monoproteinowe karmy Brit, które są dostępne w wielu smakach, dlatego łatwo można je dopasować do potrzeb psa i jego preferencji.

Dieta domowa gwarantuje brak zanieczyszczeń (innymi źródłami białka lub konserwantami) oraz dobrą smakowitość, ale ma też wady:

  • jest dość pracochłonna,
  • wymaga zbilansowania,
  • konieczna jest prawidłowa suplementacja,
  • potrzeba miejsca do przechowywania mięsa.
alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa – czy istnieje skuteczna karma hipoalergiczna?

Obecnie przy wyborze diety dla psa z alergią za najbezpieczniejszą dla psich alergików uważa się karmę z białkiem hydrolizowanym. Do jego produkcji wykorzystuje się najczęściej białko drobiowe lub sojowe, które jest enzymatycznie rozkładane na małe cząsteczki peptydów. Taka technologia produkcji ogranicza immunogenność tych białek, lecz wciąż brakuje jednoznacznych badań potwierdzających, że zwierzę uczulone na dane białko nie reaguje na produkty jego hydrolizy.

Po zakończeniu diety eliminacyjnej (bazującej na karmie hydrolizowanej) możesz wprowadzić żywność hipoalergiczną sprzedawaną w sklepach zoologicznych. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na cenę, wygodę oraz smakowitość tych karm. Które karmy są jednak naprawdę hipoalergiczne?

Słownik definiuje produkty „hipoalergiczne” jako te, które mają niewielkie prawdopodobieństwo wywołania reakcji alergicznej. Termin jest jednak niejednoznaczny, ponieważ nie ma definicji prawnej. Producenci karm, które określa się tym terminem, stosują zwykle komponenty, które rzadko uczulają.

Skład żywności hipoalergicznej bazuje zatem na trzech zasadach:

  • ograniczonej ilości składników zawierających białko,
  • stosowaniu nowych źródeł białka,
  • unikaniu substancji często wywołujących reakcje alergiczne.

W karmach Brit nie ma dodatku sztucznych konserwantów i barwników. W recepturach produktów przeznaczonych dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym zwykle znajduje się jedno źródło białka oraz bataty, ryż, a także inne delikatne składniki.

Najlepsza karma hipoalergiczna – jak czytać etykiety?

Około 50% psów domowych spożywa wyłącznie gotową suchą karmę. W przypadku czworonogów podatnych na niepożądane reakcje na pokarm naturalnym wyborem wydają się produkty oznaczone jako hipoalergiczne. Szukając diety dla psa z alergią, zwróć uwagę nie tylko na przód opakowania karmy. Przeczytaj dokładnie skład! Karma powinna mieć ograniczoną liczbę składników, a także nie może zawierać produktów, na które negatywnie reaguje Twój pupil. Dzięki temu możesz kontrolować, co spożywa Twój pies! Unikaj:

  • sztucznych konserwantów,
  • barwników,
  • zbyt dużej ilości źródeł białka.

Zwróć natomiast uwagę na zawartość kwasów omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na stan skóry czworonoga. Dobre karmy, jak linia Brit Care Hypoallergenic, mają również dodatki prebiotyków lub probiotyków.Probiotyki pomagają modulować prawidłową florę bakteryjną jelit i stymulować układ odpornościowy.

alergia pokarmowa u psa

Czy kurczak uczula psa?

Drób to demonizowane źródło białka. Co prawda kurczak znajduje się na listach popularnych alergenów, ale nie jest na nich jedyny! Obok kurczaka wymienia się bowiem np. wołowinę, kukurydzę, mleko krowie czy ryby. Warto wiedzieć, że każdy pies reaguje indywidualnie i nie u każdego pupila za objawy alergii pokarmowej odpowiedzialne jest mięso drobiowe. Organizm psa może negatywnie zareagować na każdy rodzaj pokarmu. Twój pies może być uczulony nawet na jagnięcinę, która wychwalana jest za swoją hypoalergiczność. Nie obawiaj się zatem kurczaka w psim menu, jeżeli Twój pupil nie ma potwierdzonej alergii.

Zawsze wskazana jest jednak obserwacja czworonoga. Alergie mogą pojawić się w każdym momencie, bez względu na wiek psa czy jego płeć. W przypadku alergii pokarmowej mogą występować objawy ze strony układu pokarmowego, ale częściej mówi się o świądzie i problemach skórnych.

Podejrzenie alergii na dany pokarm jest wskazaniem do dokładniejszej analizy jadłospisu psa (mowa także o wszystkich przysmakach) i wprowadzenia do diety pupila albo nowego źródła białka, albo specjalistycznej karmy hypoalergicznej z białkiem hydrolizowanym. Lekarz weterynarii poinformuje Cię, jak powinna wyglądać dieta eliminacyjna, a także późniejsze próby prowokacji pozwalające ustalić, na jakie źródła białka reaguje Twój pupil.

Podsumowanie

  • Alergia i nietolerancja pokarmowa u psów to dwie różne choroby.
  • Rasy predysponowane do alergii to m.in. owczarek niemiecki oraz labrador.
  • Alergia pokarmowa u pupila najczęściej powoduje świąd skóry!
  • Lekarz weterynarii w trakcie diagnostyki alergii u psa może zalecić karmę z białkiem hydrolizowanym lub dietę domową.
  • Po diecie eliminacyjnej przeprowadza się próby oraz testy prowokacji.
  • Nie każda karma oznaczona jako hipoalergiczna jest skuteczna u każdego psa!
  • Najprostszą metodą zapobiegania objawom alergii jest całkowite unikanie kontaktu z alergenem.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.