Home Ptaki & Gryzonie Co jedzą chomiki – prawidłowe żywienie gryzoni

Co jedzą chomiki – prawidłowe żywienie gryzoni

Chomiki uznawane są za zwierzęta o niewielkich wymaganiach żywieniowych. Gryzonie te chętnie pałaszują różne produkty. Aby jednak małe zwierzaki cieszyły się dobrym zdrowiem, należy zapewnić im prawidłowo zbilansowaną dietę. Sprawdź, co jedzą chomiki na wolności i jak karmić te gryzonie w warunkach domowych.

Najważniejsze składniki w diecie chomika

Chomiki zaliczane są do zwierząt wszystkożernych. Na wolności gryzonie te spożywają szerokie spektrum pokarmów roślinnych i zwierzęcych. Co jedzą chomiki w naturze? W skład naturalnej diety gryzoni wchodzą:

Reklama
  • zboża i nasiona roślin,
  • zioła,
  • kwiaty,
  • zielone części roślin (pędy, liście, łodygi),
  • korzonki, cebulki i bulwy roślin,
  • owoce i warzywa,
  • owady i drobne bezkręgowce (np. ślimaki).

W diecie chomików na co dzień dominują pokarmy roślinne, które są z reguły łatwiej dostępne. Małe gryzonie są jednak dosyć elastyczne w doborze pożywienia. Zmieniają więc swoje menu w zależności od pory roku i dostępności produktów. Wiosną i latem w ich jadłospisie dominuje soczysta zielenina. Jesienią głównym elementem diety chomików są natomiast suche produkty, np. ziarna zbóż, nasiona.

W czasie przygotowań do zimowej hibernacji chomiki chętnie sięgają po pokarmy wysokotłuszczowe, które pozwalają im zgromadzić zapas energii. Charakterystycznym zachowaniem żywieniowym chomików jest gromadzenie zapasów pożywienia. W swoich podziemnych mieszkankach gryzonie zakładają specjalne spiżarnie, w których umieszczają trwałe produkty żywnościowe. Chomiki starannie dobierają produkty do przechowywania i przenoszą je w workach policzkowych. W swoich spiżarniach przechowują przede wszystkim ziarna zbóż.

Chomiki spożywają zarówno pokarmy roślinne, jak i zwierzęce.

Jak prawidłowo karmić chomika?

Aby dostarczyć chomikowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto ułożyć jego dietę na wzór naturalny. Przyjrzyj się więc, co jedzą chomiki w naturze. Przede wszystkim produkty o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych. Podstawę ich diety powinny więc stanowić zboża i nasiona. W żywieniu chomika należy też uwzględnić dodatek pokarmu pochodzenia zwierzęcego dostarczający zwierzakowi białka.

Tak prezentuje się piramida żywieniowa chomików:

  • 75% dobrej jakości gotowej karmy,
  • 15% owoców, warzyw i zieleniny,
  • 5% produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • 5% pozostałych przysmaków.

Dodatkowo chomikom jako zwierzętom wszystkożernym należy zapewnić urozmaicone menu. Z tego względu warto serwować im pokarmy różniące się teksturą, kształtem, formą. Przy planowaniu diety chomika powinieneś też uwzględnić specyficzne zachowania żywieniowe małego zwierzaka. W diecie gryzonia powinny znaleźć się więc twarde przysmaki do obgryzania (np. gałązki) oraz suche produkty do zachomikowania.

O czym jeszcze musisz pamiętać, układając menu chomika? Unikaj podawania pupilowi dużych porcji soczystych pokarmów – mogą wywołać problemy żołądkowe. Nowe jedzenie zawsze wprowadzaj do diety chomika stopniowo. Pamiętaj także, by zawsze zwierzak miał dostęp do świeżej, czystej wody. Codziennie usuwaj z klatki chomika niezjedzony mokry pokarm, który łatwo się psuje, dlatego może spowodować zatrucie.

Co jedzą chomiki domowe?

Czym karmić swojego małego pupila? Oto najważniejsze elementy prawidłowo zbilansowanej diety chomika:

Gotowa karma dla chomika

Dobrej jakości gotowa karma dla chomika to najważniejszy element w menu zwierzaka. Pełnowartościowe pożywienie musi dostarczyć gryzoniowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pokarm dla chomika powinien bazować na różnych zbożach, m.in.: prosie, pszenicy, jęczmieniu, kukurydzy, sorgo, owsie. Dodatkowo może zawierać części roślin i warzywa, a także owoce, orzechy, zioła, płatki owsiane, mięso, ryby. Warto wybrać pokarm wzbogacony o prebiotyki i ekstrakty roślinne. Optymalna zawartość składników odżywczych w karmie dla chomika to około 12–18% białka, 3–6% tłuszczu i 5–7% włókna.

Pokarm dla chomika może mieć formę wieloelementowej mieszanki lub jednolitego granulatu. Główną zaletą jedzenia w formie mieszanki jest naturalna forma. Dzięki temu odpowiada ona większości zwierzaków i pobudza do żerowania. Karma granulowana jest z kolei polecana dla gryzoni wybrednych, które z mieszanki wyjadają tylko ulubione elementy.

Warzywa i owoce dla gryzonia

Owoce i warzywa dla chomików to nie tylko smakowita przekąska, ale również źródło witamin i minerałów. Chomika możesz uraczyć zarówno świeżymi, jak i suszonymi przysmakami. Do lubianych przez małego gryzonia owoców i warzyw należą m.in.: jabłko, banan, maliny, arbuz, truskawki, dynia, cukinia, marchewka, topinambur. Warto pamiętać, by słodkie owoce (np. banan) i warzywa wzdymające (np. brokuł) podawać chomikowi jedynie w ograniczonych ilościach.

Zioła dla chomika

Zielenina pełni w diecie chomika bardzo ważną funkcję. Znajdujące się w niej substancje wpływają korzystnie na zdrowie, pobudzają apetyt i regulują trawienie. Do smakowitych ziół, które warto podawać chomikowi, należą m.in.: mniszek lekarski, rdest ptasi, gwiazdnica pospolita, nagietek, malwa, rumianek, pokrzywa.

Gałązki drzew dla gryzonia

Co jeszcze jedzą chomiki? W klatce chomika warto umieścić nieokorowane gałązki drzew. Umożliwią one gryzoniowi ścieranie zębów i zaspokajanie instynktu gryzienia. Odpowiednie dla chomika będą gałązki drzew (np. lipy, wierzby, jabłoni) i krzewów owocowych (np. malin, jeżyn). Gryzoniowi nie wolno natomiast podawać gałęzi drzew iglastych.

Chomik powinien otrzymywać twarde przekąski, wspomagające pielęgnację zębów.

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Jedzenie chomika nie powinno składać się jedynie z pokarmów roślinnych. Czyli co jeszcze jedzą chomiki? Jadłospis gryzonia trzeba regularnie uzupełniać składnikami bogatymi w białko zwierzęce. Małemu pupilowi można zaserwować m.in.: chude mięso drobiowe, ugotowane jajko, krewetki lub owady karmowe.

Przysmaki dla chomika

Smakołyki nie są niezbędne w diecie chomika. W rzeczywistości trudno jednak wyobrazić sobie bez nich menu gryzonia. Przysmaki dla chomika świetnie urozmaicają dietę. Dodatkowo są niezastąpione podczas treningu i oswajania. Ich jedzenie dostarcza też zwierzakowi rozrywki. Swojego pupila możesz uraczyć np.: pestkami dyni, nasionami słonecznika, płatkami owsianymi czy orzeszkami. Bez problemu znajdziesz też dla chomika gotowe smakołyki np. w formie ciasteczek. W walce z nudą pomogą natomiast kolby i kłosy prosa senegalskiego, których obgryzanie zastępuje zwierzakowi żerowanie.

Czego nie jedzą chomiki, a raczej nie powinny?

Zanim podzielisz się z małym pupilem swoim posiłkiem, zastanów się, czy nie będzie dla chomika szkodliwy. Niektóre popularne produkty z Twojej kuchni nigdy nie powinny trafić do miski zwierzaka. Czego nie wolno podawać chomikowi? W diecie zwierzaka nie powinny znaleźć się produkty solone, lepkie czy o ostrych elementach. Zwierzakowi nie należy też podawać:

  • owoców cytrusowych,
  • rabarbaru,
  • migdałów,
  • awokado,
  • surowej fasoli,
  • surowych ziemniaków,
  • czekolady i innych słodyczy,
  • czosnku, cebuli, szczypiorku,
  • wędlin.

Polecany produkt

Natural Line Gold dla chomików karłowatych to pokarm z serii superpremium, którego wszystkie 42 składniki pochodzą prosto z natury. Składniki jakości human grade sprawiają, że pokarm jest wyjątkowo smaczny i zjadany do końca. Karma zawiera ważny dla chomików dodatek naturalnego białka w postaci larw hermetii, jedwabników i mączników oraz suszonych krewetek. W składzie znajdziemy także suszone warzywa, które dostarczają naturalnych witamin, a także nasiona traw i zioła w naturalnej postaci. Pokarm nie zawiera konserwantów, barwników, sztucznych dodatków czy cukru.

Alegia Natural Line Gold

Karma z linii Natural Line Gold marki Alegia dostarcza zwierzęciu wszystko to, co najlepsze i niezbędne dla prawidłowej pracy układu trawiennego, a także odpornościowego. Produkt został nagrodzony certyfikatem Diamenty Zoologii przez ekspertów branży zoologicznej, co świadczy o jego najwyższej jakości.

Podsumowanie – co jedzą chomiki

  • Co jedzą chomiki? Chomiki w naturze zjadają różnorodne pokarmy roślinne i zwierzęce.
  • Naturalna dieta gryzoni składa się głównie ze zbóż, ziaren, części roślin i owadów.
  • Podstawę żywienia chomika w domu powinna stanowić dobrej jakości karma zbożowa najlepiej w formie mieszanki ewentualnie granulatu.
  • W diecie chomika muszą znaleźć się produkty zawierające białko zwierzęce.
  • Chomikowi warto dodatkowo podawać owoce, warzywa, zioła, gałązki drzew i gotowe przekąski.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.