Home Pies Czy pies może jeść kaszę? Jaka kasza dla psa

Czy pies może jeść kaszę? Jaka kasza dla psa

Dieta domowa wciąż jest popularnym sposobem żywienia psów. Rosnąca świadomość opiekunów sprawia jednak, że chcemy, by była to dieta dobrze zbilansowana i zdrowa zamiast złożona z resztek ludzkich obiadów. Czy pies może jeść kaszę? Jakich rodzajów kaszy używa się w przepisach dla psów? Sprawdzamy i przedstawiamy porady, jak przygotowywać posiłki dla zwierząt.

Kasza w domowej psiej diecie

Wielu opiekunów próbujących sił z dietą domową dla psów ma wątpliwości, czy psy powinny jeść makaron lub czy kasza dla psa jest dobrym dodatkiem posiłku dla psa. Prawidłowe tworzenie jedzenia jest możliwe przy odpowiedniej wiedzy na temat psich potrzeb. Przedstawiamy podstawowe informacje, które pomogą opiekunom zdecydować, co dla psa jest dobre, a co niekoniecznie.

Reklama

Zacznijmy od tego, że dieta domowa ma swoje plusy i minusy. Jeżeli karmisz psa tym, co jesz na śniadanie, obiad i kolację, czas przestać. Dieta domowa powinna być tworzona z myślą o psie i jego potrzebach. Stosowanie posiłków domowych może być korzystne, gdy Twój pies cierpi z powodu niepożądanych reakcji na pokarm albo gdy nie istnieje gotowa karma dopasowana do potrzeb Twojego czworonoga, u którego występuje kilka problemów zdrowotnych. Bez względu na to, dlaczego stosujesz domowe posiłki, musisz je odpowiednio bilansować. W diecie psa nie może zabraknąć niezbędnych składników pokarmowych, takich jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały. Nie można zatem codziennie podawać psu ryżu z marchewką oraz kurczakiem. Co zatem robić?

Pamiętaj, by w diecie psa znalazły się:

Na liście nie wymieniono kaszy. Czy można ją zatem podawać psom? Z jednej strony tak, z drugiej niekoniecznie. Zdania ekspertów są podzielone.

Kasza to możliwe uzupełnienie diety psa, a nie podstawa posiłku.

Czym są kasze? Jaka kasza dla psa?

Zacznijmy od tego, że kasze to produkty otrzymywane w wyniku przemiału ziarna. Powstają zatem ze zbóż lub tzw. pseudozbóż. Przykładowo kasza perłowa wytwarzana jest z ziaren jęczmienia, a kasza jaglana z prosa. Idąc dalej, bulgur oraz kuskus to efekt przemiału pszenicy. Na rynku dostępna jest też np. kasza kukurydziana z kukurydzy czy kasza gryczana z nasion gryki.

Warto wspomnieć, że kasze są głównym źródłem skrobi, która jest rodzajem węglowodanów. Skrobia dostarcza energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. W przypadku psów, które mają intensywną aktywność fizyczną, skrobia może być ważnym źródłem energii.

Zboża w diecie psów

Zboża w psim menu są przez wiele osób postrzegane raczej negatywnie. Po pierwsze są one źródłem węglowodanów. Te z kolei nie są składnikiem niezbędnym w diecie psów. Organizacje zajmujące się dietetyką zwierząt określiły minimalne zapotrzebowanie na białko oraz tłuszcze, ale nie na węglowodany.

Po drugie zboża związane są z glutenem. U ludzi spotyka się problem nazywany nietolerancją glutenu, dlatego trend na produkty bezglutenowe szybko przeniósł się z produktów spożywczych przeznaczonych dla ludzi na kategorię pet food.

Trzecim argumentem wyciąganym przeciwko zbożom jest ryzyko alergii. Alergia to reakcja organizmu na białko stanowiące alergen. W takiej sytuacji uaktywniony zostaje układ immunologiczny zwierzęcia, a u psów pojawia się świąd oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie u wszystkich psów występuje reakcja alergiczna na zboża lub nietolerancja glutenu.

Co zaś tyczy się samych węglowodanów, nie są one niezbędne w diecie psa, ale czasami bywają przydatne. Są one łatwym źródłem energii dla organizmów zarówno psów, jak i ludzi. Do wszystkiego warto zatem podchodzić na spokojnie i po prostu obserwować swojego pupila. Pies może jeść zboża, które są np. w składzie niektórych karm dla psów.

Kasza gryczana dla psa. Czy pies może jeść kaszę gryczaną?

W psiej misce mogą znaleźć się dania zawierające kaszę gryczaną. Należy ją jednak dokładnie ugotować. Kasza gryczana będzie dla psa źródłem: błonnika, manganu, miedzi, magnezu, żelaza, które poprawiają perystaltykę jelit i spowalniają wchłanianie glukozy do krwi. 

Pamiętaj, by przygotować ją specjalnie dla psa. Ta z Twojego talerza jest zapewne posolona lub wymieszana z sosem, który może zaszkodzić psiemu żołądkowi.

Pies może jeść kaszę gryczaną bez soli i sosów.

Kasza jaglana dla psa. Czy pies może jeść kaszę jaglaną?

Przyjrzyjmy się kolejnym kaszom. Zarówno kasza bulgur, jak i jaglana mogą znaleźć się w psiej misce. Również one muszą być dobrze ugotowane i podawane bez przypraw. Stosuj je okazjonalnie i raczej w niewielkich ilościach. Zwróć uwagę, że bulgur to kasza pszeniczna. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością błonnika i jest mało kaloryczna. Może zaciekawi Cię to, że 100 gramów bulguru ma mniej kalorii niż taka sama porcja kuskusu.

Kasza jaglana powstaje z prosa i może sprawdzić się u niektórych psich alergików, ale śmiało można podawać ją także zdrowym czworonogom. Jest ona źródłem nie tylko węglowodanów, ale także witamin z grupy B, miedzi czy żelaza.

Kasza jaglana może być częścią diety psa.

Kasza owsiana dla psa. Czy pies może jeść kaszę owsianą?

Kasza owsiana może być zdrowym dodatkiem do diety psa, pod warunkiem, że jest podawana umiarkowanie i jest odpowiednio przygotowana. Kasza owsiana dla psa powinna być gotowana bez dodatku soli, cukru lub innych przypraw.  

Chociaż kasza owsiana jest zdrowa i lekkostrawna, jest również bogata w węglowodany i kalorie. Podawanie zbyt dużej ilości kaszy owsianej może prowadzić do nadwagi u psa. Powinna ona stanowić tylko małą część diety psa. Kasza owsiana jest bogata w błonnik, co może pomóc w trawieniu psa. Zawiera również białko i inne składniki odżywcze, takie jak magnez i jest źródłem witaminy z grupy B. Chociaż rzadko, niektóre psy mogą być uczulone na owsy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki alergii u swojego psa po podaniu kaszy owsianej (takie jak swędzenie, zaczerwienienie skóry, wymioty lub biegunka), natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Amarantus dla psa

Amarantus, znany również jako szarłat, to rodzaj roślin, które są cenione za swoje wysokobiałkowe, pełne składników odżywczych nasiona. W rzeczywistości, nasiona amarantusa są często uważane za “superfood” i mogą być korzystne dla psów, pod warunkiem, że są podawane w umiarkowanych ilościach i odpowiednio przygotowane. Amarantus, podobnie jak kasza gryczana i jaglana, nie zawiera glutenu. Amarantus posiada dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit, jest także źródłem wapnia i magnezu

Kasza jęczmienna dla psa. Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?

Kasza jęczmienna ma kilka różnych odmian. Mówić można np. o kaszy perłowej czy o kaszy pęczak. Psy mogą jeść kaszę jęczmienną, ale w bardzo umiarkowanych ilościach. Zanim podasz psu taką kaszę, dobrze ją ugotuj i nigdy nie przyprawiaj. U części psów po spożyciu kaszy jęczmiennej pojawiają się niestety wzdęcia i dyskomfort w obrębie przewodu pokarmowego, dlatego wiele osób uważa ją za szkodliwą. Przed podaniem jej swojemu pupilowi zrób własny bilans zysków i strat, bo to Ty znasz organizm swojego psa najlepiej. Nie podawaj jęczmienia psom z alergią na gluten – kasza jęczmienna nie jest bezglutenowa.

Jak podawać kaszę dla psa?

Pamiętaj, że kasza (bez względu na to, jaką wybierzesz) nie może zdominować psiego menu. W misce nie może znaleźć się góra kaszy i niewielka porcja mięsa. Zbilansowana dieta wymaga przemyślenia, dlatego jeśli decydujesz się na gotowaną dietę domową, przygotuj się na konieczność podawania psu suplementów, szukania właściwych przepisów oraz poświęcania czasu na ugotowanie codziennych posiłków.

Ważne zasady:

  • Mięso dla psa gotujemy krótko.
  • Warzywa gotujemy dłużej, by zmiękły i stały się lepiej strawne dla psów. Warto podawać je w formie papki.
  • Kasze gotujemy do miękkości. Bez soli i innych przypraw.
  • Oprócz mięsa mięśniowego w diecie psa mogą znaleźć się podroby, np. wątroba, nerki, płuca, serca. Mogą one stanowić około 15–25% diety czworonoga.
  • Zarówno mięso, jak i podroby kroimy na kawałki, które będą odpowiednie dla Twojego pupila.
  • Owoce można podawać na surowo w formie przekąsek, ale w ograniczonej ilości.
  • Nie zapominaj o dodawaniu suplementów dla psów.
  • Nigdy nie podawaj psu składników, co do których masz wątpliwości, np. dotyczące świeżości.

Zbilansowana dieta psa wymaga wielu składników.

Przepisy z kaszą dla psów

Przepisy na dania dla czworonogów znajdziesz w internecie oraz książkach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są dobrze zbilansowane pod kątem długotrwałego żywienia psa. Naukowcy sprawdzili wiele takich przepisów zawartych w różnych miejscach (także w książkach) i doszli do wniosków, że znacząca większość jest niedoborowa w podobne składniki, np. wapń, witaminę D, a także selen, żelazo, cynk.

Wybierając przepisy, zwróć uwagę na to, jak zostały skomponowane i czy informują np. o konieczności podawania suplementów i czasie gotowania. Przykładowo w książce „Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie” Gary Richter proponuje przepisy, w których używa:

  • kaszy jaglanej,
  • komosy ryżowej,
  • kaszy jęczmiennej perłowej.

Do każdego przepisu używa mięsa, warzyw, owoców oraz niezbędnych suplementów, które wymienione są na liście składników. Z treści przepisu dowiesz się, jak dokładnie przygotować danie dla swojego psa.

Pomysły na zbilansowanie posiłków znajdziesz w książkach o prawidłowej diecie czworonoga.

Pamiętaj, że u zwierząt warto przeprowadzać rutynowe badania krwi, które pozwolą sprawdzić, czy skład posiłków jest właściwy, a Twój pupil zdrowy. Jeżeli potrzebujesz porady, udzieli Ci jej lekarz weterynarii lub specjalista żywienia psów i kotów (dietetyk weterynaryjny). Taka osoba pomoże zbilansować domowe jedzenie dla psa lub wybrać dobre karmy dopasowane do potrzeb Twojego psa.

Kasza w gotowych karmach dla psa

Na rynku pet food obserwuje się silny trend na karmy bezzbożowe. Wiele marek unika zatem nie tylko kukurydzy, ale i jęczmienia, a także ryżu. Nie zmienia to jednak faktu, że bez problemu kupimy produkty (głównie mokre), w których składzie znajduje się kasza jaglana lub kasza gryczana. W smaczkach dla psów, takich jak ciasteczka, można znaleźć natomiast kaszę mannę.

Kasza nie jest zatem obowiązkowym elementem psiego menu, ale nie jest dla niego toksyczna, choć u niektórych psów może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Jeżeli chcesz używać różnych rodzajów kasz, zadbaj, by były połączone z mięsem, podrobami i warzywami. W niewielkiej ilości dodawaj do menu psa także owoce. Zawsze korzystaj ze składników z pewnych źródeł. Zdrowa dieta psa to dobrze zbilansowana dieta psa!

Gotowa karma dla psów może zawierać kasze lub ryż.

Czy kasza dla psa jest wskazana? Podsumowanie

Czy psy mogą jeść kaszę? Odpowiedź brzmi: tak, psy mogą jeść kaszę. Kasza dla psa jest źródłem węglowodanów i białka roślinnego. Jest bogata w składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor czy potas. 

Podawaj psu kasze o niskim indeksie glikemicznym, takie jak kasza gryczana, jaglana, jęczmienna lub pęczak. Pamiętaj, by nie dodawać do kaszy soli, tłuszczu lub innych przypraw, ponieważ mogą one zaszkodzić psu. 

Oto kilka rodzajów kasz i ich właściwości odżywcze:

  • Kasza gryczana dla psa. Jest to cenne źródło witamin i białka. Zawiera fosfor, magnezu i manganu i błonnik
  • Kasza jaglana. Ta kasza jest bogata w magnez, fosfor i białko. Jest również łatwa do strawienia, co może być korzystne dla psów z wrażliwym układem pokarmowym.
  • Kasza pęczak. Pęczak jest dobrym źródłem białka i błonnika, a także zawiera magnez, fosfor i witaminy z grupy B.
  • Kasza jęczmienna. Jest to doskonałe źródło błonnika i zawiera również białko, witaminy z grupy B, żelazo, magnez i selen.

Przed podaniem kaszy psu, upewnij się, że jest ona dobrze ugotowana i miękka. Każda kasza dla psa powinna być podawana w postaci rozgotowanej papki, dzięki temu jest łatwiej strawna. Dla małych psów możesz ją dodatkowo zmielić lub przetrzeć przez sito. Kasza podawaj psu jako dodatek do mięsa lub jako składnik domowego posiłku. Pamiętaj, że kasza nie powinna stanowić jedynego źródła pożywienia dla psa, a jedynie uzupełnienie diety.

Sprawdź też, czy pies może jeść ziemniaki?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.