Home Pies Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy? Przyczyny i rozwiązania

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy? Przyczyny i rozwiązania

Apetyt psa zależy od jego zdrowia, środowiska i samego pokarmu. Dostępnych jest wiele różnych produktów, ale nie każdy będzie odpowiedni dla każdego czworonoga. Dowiedz się, od czego zależą preferencje pokarmowe psów i co robić, kiedy pies nie chce jeść suchej karmy. Poznaj najskuteczniejsze sposoby, by zwierzak zjadł swój posiłek.

Najczęstsze przyczyny oporu przed suchą karmą u psa

Kiedy pies nie chce jeść suchej karmy, należy przyjrzeć się środowisku i zdrowiu psa. Na apetyt psa wpływają:

Reklama
  • Zmiany środowiska. Pies je mniej chętnie w czasie przeprowadzki lub gdy przebywa w hotelu dla psów podczas urlopu opiekuna. Za spadek spożycia karmy może być odpowiedzialne pojawienie się nowego domownika lub zwierzęcia.
  • Zmiana diety. Nie wszystkie psy lubią nowe smaki. Wiele z nich odmawia jedzenia nieznanej karmy. W takim przypadku warto stopniowo wprowadzać nowe produkty. A podczas posiłków pies powinien mieć zapewniony spokój i komfort.
  • Duża liczba smakołyków. Gdy pies nie chce jeść karmy, nie zawsze jest to związane z brakiem apetytu. Często psiak dostaje sporo smaczków między posiłkami, a dodatkowo domownicy rozpieszczają go resztkami ze swojej kanapki lub obiadu. Zwierzę zjada zatem sporo atrakcyjnych produktów i nie ma już ochoty na zwykły posiłek.
  • Zbyt duże porcje karmy. Czy wiesz, ile powinien jeść pies? Ilość karmy ma znaczenie! Jeżeli pies dostaje zbyt duże posiłki, może nie zjadać ich w całości albo odmawiać jednego z nich (gdy otrzymuje kilka porcji w ciągu dnia).
  • Nieświeża karma. Jeśli pies odmawia jedzenia, warto przyjrzeć się samej karmie. Być może stoi otwarta zbyt długo? Suchy pokarm powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu.
  • Stały dostęp do karmy. Żywienie ad libitum, czyli do woli lub ze stałym dostępem do karmy, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Stale dostępne jedzenie traci bowiem na swojej atrakcyjności.

Preferencje smakowe psa

Zdarza się, że pies nie je suchej karmy, bo nie jest ona zgodna z jego preferencjami. Obserwacje naukowe wskazują, że preferencje pokarmowe psów kształtują się już w okresie prenatalnym. Bardzo istotny jest również czas, kiedy szczeniak przebywa z matką i obserwuje jej posiłki, ponieważ zbiera w tym czasie własne doświadczenia związane z różnymi produktami.

Pies ocenia karmę, wąchając ją.

Pies ocenia karmę, wąchając ją. Jeśli zapach nie jest atrakcyjny, to karma nie zostanie zjedzona. Jeżeli natomiast aromat zostanie zaakceptowany, zaczyna się degustacja. Po rozgryzieniu granulki do głosu dochodzi zmysł smaku.

Pupil ocenia w karmie m.in.:

  • rozmiar,
  • kształt,
  • teksturę pokarmu.

Nie należy zapominać, że ważna jest również faza trawienia. Niechęć do jedzenia konkretnej karmy może być związana z nieprzyjemnymi doznaniami po samym posiłku.

CIEKAWOSTKA

Psy mają aż 70–200 milionów komórek węchowych, ale tylko 1700 kubków smakowych.

Problemy zdrowotne jako przyczyna braku apetytu

Na apetyt psa wpływa nie tylko zapach karmy czy preferencje smakowe czworonoga. Znaczną rolę odgrywa również jego stan zdrowia. Spadek apetytu u psa to niespecyficzny objaw, którego nie można przypisać jednej chorobie. Problemy z jedzeniem pojawiają się zarówno z powodu chorób stomatologicznych, jak i chorób wirusowych czy zmęczenia.

Pies nie chce jeść suchej karmy, gdy:

  • odczuwa ból,
  • ma nudności,
  • boli go brzuch,
  • jest osłabiony,
  • ma podwyższoną temperaturę.

Takich przykładów jest jednak dużo więcej. Zawsze warto zatem udać się do lekarza weterynarii, by wspólnie przyjrzeć się samopoczuciu psa i znaleźć sposób, by zachęcić zwierzę do jedzenia.

Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

Istnieje kilka sposobów na zachęcenie psa do jedzenia. Gdy pies nie chce jeść suchej karmy, można wypróbować parę z nich.

  1. Dolej do suchej karmy ciepłej wody. Pokarm jest wtedy bardziej aromatyczny. Dodatkowo po chwili staje się miękki, co może mieć znaczenie dla psich seniorów lub psów z problemami stomatologicznymi.
  2. Polej karmę olejem. Oleje to tłuszcze, a tłuszcz znacząco wpływa na smakowitość jedzenia. Najlepiej wypróbować olej z łososia (np. Brit Care olej z łososia), który nie tylko polepszy smak karmy, ale też uzupełni dietę psa w wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3.
  3. Zastosuj przysmaki lub toppery. Doskonałym przykładem są liofilizowane przekąski Brit Raw Treat, które mogą służyć nie tylko jako przysmaki treningowe, lecz także jako dodatki poprawiające smakowitość karmy. Liofilizacja zapewnia utrzymanie kuszącego smaku, dlatego dodanie takich produktów do suchej karmy może być odpowiedzią na potrzeby psów wybrednych lub o gorszym apetycie (spowodowanym zarówno chorobami, jak i naturalnymi procesami starzenia się organizmu). Brit Raw Treat to aż 96% świeżego mięsa i podrobów (z kurczaka, indyka, ryb, jagnięciny)!

Brit Raw Treat to aż 96% świeżego mięsa i podrobów

Szczeniak nie chce jeść suchej karmy. Jak przekonać psa do jedzenia?

Szczenięta jedzą w hodowli różne produkty. Nie zawsze oswajane są z karmą suchą, gdyż hodowca może preferować karmy mokre lub dietę BARF. Zwierzę, które nie miało styczności z suchą karmą, może traktować ją dość ostrożne. Zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo i zawsze w pozytywnej atmosferze. Aby zachęcić szczeniaka do jedzenia, można zastosować triki opisane wyżej.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że szczeniak, który trafia do nowego domu, jest zestresowany. Może to powodować niechęć do jedzenia suchej karmy czy posiłków domowych. Jeżeli brak apetytu się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Chcąc nawiązać więź z młodym psem, możesz zastosować smakowite, ale i zdrowe przysmaki. Brit Raw Treat Immunity Lamb & Chicken with Probiotics, Milk Thistle Seed and Rosemary to przykład karmy uzupełniającej ze świeżą jagnięciną i kurczakiem. Karma nie tylko doskonale smakuje, ale zawiera także składniki wspierające odporność. Taka lekkostrawna przekąska jest idealna nawet dla czworonogów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Dobór odpowiedniej karmy

Należy pamiętać, że ważny jest również wybór odpowiedniej karmy. Produkty marki Brit słyną ze swojej jakości oraz smakowitości. Przykłady dobrych karm to:

Brit Fresh Active Run & Work – karma dla aktywnych czworonogów; zawiera dużą ilość świeżego mięsa z kaczki. Duża porcja białka wspiera regenerację mięśni, a wyższa niż w większości karm zawartość tłuszczu zapewnia energię oraz pozytywnie wpływa na smakowitość.

Brit Care Hypoallergenic Adult Medium Lamb – sucha karma dla dorosłych psów średnich ras. Karma bazuje na delikatnej i smakowitej jagnięcinie. W składzie znajduje się olej z łososia, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 niezbędne dla zdrowia skóry i sierści psa.

Brit Pate & Meat Beef – mokra karma o wysokiej zawartości mięsa i podrobów. Karma zawiera wołowinę, indyka oraz bogate w witaminy podroby (wątróbki, serca i płuca). Całość uzupełniona bulionem i olejem z łososia. Produkt jest aromatyczny i smakowity – nadaje się dla wybrednych czworonogów.

Triki i metody na podawanie suchej karmy dla psa

Gdy pies nie chce jeść karmy, można ją trochę uatrakcyjnić. Suchy pokarm nie musi być podawany w misce. Możesz sprawić, by posiłek stał się ciekawszy. Wykorzystaj karmę jako:

  • wypełnienie do zabawek – suchą karmę można podawać psu w macie węchowej lub różnego rodzaju zabawkach. Pies może w ten sposób zjeść np. 1/4 dziennej porcji karmy;
  • nagrodę podczas spacerów – sucha karma może zastąpić przysmaki i służyć jako nagroda podczas szkolenia lub w czasie spacerów.

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy – podsumowanie

  • Na apetyt psa wpływa wiele czynników.
  • Niektóre psy boją się próbować nowej karmy. Nowe pożywienie należy wprowadzać stopniowo.
  • Chcąc nakłonić zwierzę do jedzenia, karmę można polać ciepłą wodą lub olejem, np. z łososia. Niechęć do suchej karmy można też przełamać, posypując ją liofilizowanymi przysmakami Brit Raw Treat.
  • Sucha karma nie powinna być przechowywana zbyt długo. Najlepiej zużyć ją w ciągu 30–45 dni. Pojemnik, w którym jest przechowywana, powinien być czysty i stać w suchym oraz chłodnym miejscu.

Jeżeli pies przestał jeść suchą karmę, warto przyjrzeć się jego zdrowiu, środowisku oraz samej karmie. Warto także sprawdzić, czy zwierzę nie chce jeść tylko wybranego produktu, czy może wcale nie ma apetytu. Być może odczuwa ból brzucha lub nudności. Żywienie psa to ważny element dbania o jego dobrostan, dlatego gdy pies nie je karmy, lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.