Home Pies Olej z łososia dla psa i kota. Jak dawkować?

Olej z łososia dla psa i kota. Jak dawkować?

Oleje to tłuszcze, które dostarczają psom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 oraz omega-3. Ich podawanie jest wskazane w niektórych stanach chorobowych oraz rodzajach diety psa. Jakich? Dowiedz się, jak suplementować olej z łososia dla psa, by Twój pies odniósł największe korzyści.

Dlaczego warto podawać psu olej z łososia?

Olej dla psa jest źródłem kwasów tłuszczowych, które:

Reklama
 • zapewniają psu energię,
 • są niezbędne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
 • wpływają na stany zapalne,
 • działają jako prekursory, np. prostaglandyn,
 • pełnią funkcje strukturalne jako składnik błon komórkowych,
 • wspierają zdrowy wzrost i rozwój oraz wpływają na zdrowie skóry i sierści.

Ogólny niedobór tłuszczu w diecie psa powoduje wiele problemów. Należą do nich niedobór energii czy zaburzenia wchłaniania witamin A, D, E i K. Jest to jednak stosunkowo rzadka sytuacja.

Pamiętaj, że ważny jest rodzaj kwasów tłuszczowych podawanych psu, a także ich całkowita ilość w diecie. Nieodpowiednie proporcje lub zbyt duża podaż kwasów tłuszczowych może pogorszyć stan zdrowia zwierzęcia.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo istotne, gdyż pies nie może ich syntetyzować samodzielnie. Do tej grupy należą kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Kwasy tłuszczowe w diecie psów

Kwasy tłuszczowe omega-6 to:

 • kwas linolowy,
 • kwas γ-linolenowy i kwas arachidonowy.

Ich źródłem są oleje roślinne, w tym olej kukurydziany, sojowy czy rzepakowy. Kwas linolowy jest ważną częścią warstwy rogowej naskórka. Jego deficyty może prowadzić np. do suchości skóry.

Olej rybi jest głównym źródłem EPA i DHA, czyli kwasów tłuszczowych omega-3. Wykazują one aktywność przeciwzapalną i są pomocne np. w terapii atopowego zapalenia skóry.

Olej rybny czy roślinny – czym uzupełnia się diety dla psów?

W diecie psa może znaleźć się zarówno olej roślinny, jak i ten pochodzący z ryb. Do wyboru masz między innymi olej:

 • lniany,
 • słonecznikowy,
 • rzepakowy,
 • z wiesiołka,
 • z łososia,
 • z kryla,
 • z sardynek.

Wiesz już jednak, że różnią się one składem. Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 polecane są raczej oleje rybne. Przyjrzyjmy się bliżej olejowi z łososia.

Suplementacja oleju z łososia pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia psa.

Co wyróżnia olej z łososia dla psa?

Olej dla psa z ryb morskich, kryla czy małży jest idealnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Uzupełnienie diety psów olejem z łososia sprawia, że zwierzę:

 • prawidłowo trawi i przyswaja składniki odżywcze,
 • ma piękną sierść i zdrową skórę,
 • jest odporniejsze na infekcje.

Taka suplementacja zmniejsza także reakcje alergiczne. Pamiętaj jednak, że lecznicze dawki są wyższe i należy skonsultować je z lekarzem weterynarii. Na działanie terapeutyczne będziesz musiał poczekać nawet 9–12 tygodni. Bądź zatem cierpliwy.

Jak podawać psu olej z łososia?

Olej z łososia, bogaty w kwasy tłuszczowe, korzystnie wpływa na zdrowie skóry, sierść i ogólny stanu zdrowia psiaka. 

Istnieje kilka sposobów podawania oleju z łososia psu:

 1. Bezpośrednio do posiłków: Dodaj olej z łososia do codziennej porcji karmy dla psa. Zwykle zaleca się dodanie określonej ilości oleju w zależności od wagi psa. Możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, jaka ilość byłaby najlepsza dla Twojego pupila.
 2. Podawanie łyżeczką: Możesz podać psu olej z łososia, stosując łyżeczkę i polewając nią jedzenie psa. Upewnij się, że dawka jest odpowiednia dla wielkości psa.
 3. Mieszanie z przysmakami: Możesz również dodać olej z łososia do przysmaków dla psa. Jest to dobra metoda, szczególnie jeśli Twój pies jest wybredny i niechętnie przyjmuje nowe dodatki do diety.
 4. Bezpośrednie podanie: Jeśli twój pies jest zbyt wybredny, aby zjadł jedzenie z dodatkiem oleju z łososia, możesz spróbować podać mu olej bezpośrednio. Jednak pamiętaj, że niektóre psy mogą nie tolerować bezpośredniego spożycia oleju, dlatego warto zacząć od niewielkiej ilości.

O czym pamiętać podając olej z łososia psu?

Stosując olej z łososia dla psa, pamiętaj by:

 • zużyć otwarte opakowanie oleju w ciągu trzech miesięcy,
 • przechowywać opakowanie w chłodnym i zacienionym miejscu,
 • nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki.

Pamiętaj, że olej z łososia jest kaloryczny! W okresie jego stosowania możesz odpowiednio zmniejszyć porcję karmy.

Przeprowadzono badania nad poziomem kwasów omega-3 w surowicy krwi psa. Wykazano ich wzrost już w ciągu pierwszych 7 dni stosowania oleju rybnego. Po zakończeniu ośmiotygodniowej suplementacji regularnie sprawdzano ich poziom. Wyższe stężenie DHA utrzymywało się przez 7 tygodni, a EPA – przez 3 tygodnie.

Olej z łososia trzeba przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Jaki jest najlepszy olej z łososia?

Jeśli chcesz stosować olej w żywieniu psów, wybieraj suplementy o wysokiej jakości. Sięgaj po produkty renomowanych firm, z dobrymi praktykami kontroli jakości oraz bez zbędnych dodatków. Sprawdź:

Brilliant olej z łososia - Pets Style

Brilliant – ten olej z łososia dla psów i kotów w 2021 roku zdobył Diament Zoologii. Piękny kolor oleju można podziwiać dzięki przezroczystej butelce z filtrem UV, co zapewnia zachowanie cennych właściwości produktu. Producent oleju Brilliant przeprowadza liczne kontrole jakości oraz badania oleju pod kątem zawartości metali ciężkich oraz dioksyn. Produkt dostępny jest w opakowaniach o pojemności 300 ml, 1000 ml oraz w 5-litrowych butelkach. Czytaj więcej.

GameDog Omega 3 - Pets Style

Game Dog Omega-3 – w żywieniu psów możesz stosować olej z ryb zamknięty w kapsułkach. Marka Game Dog posiada certyfikat jakości, który wyklucza obecność w produkcie metali ciężkich. Jest to w pełni bezpieczny suplement o takich samych właściwościach jak oleje w formie płynnej.

Nature’s Protection Salmon Oiljest bogaty w kwasy tłuszczowe omega (EPA i DPA), które są niezbędne w utrzymaniu składników odżywczych podczas procesu metabolizmu. Kwasy omega są szczególnie korzystne dla zapewnienia prawidłowych procesów sercowo-naczyniowych. Mają także niezmiernie korzystny wpływ na utrzymywanie skóry i sierści w zdrowiu oraz przyczyniają się do zapobiegania alergiom skórnym.

Brit Care Salmon Oil to wysokiej jakości olej z łososia, bogaty w kwas omega-3. Produkt jest dedykowany dla psów i ma za zadanie wspierać zdrowie skóry, sierści oraz ogólną kondycję zdrowotną zwierzęcia. Aby podać ten olej psu, zaleca się dodanie określonej ilości do codziennej porcji karmy zgodnie z zaleceniami producenta lub weterynarza. Regularne stosowanie pomoże utrzymać dobre zdrowie skóry i sierści u psa. Warto zwrócić uwagę na zalecaną dawkę, by uniknąć nadmiernego spożycia tłuszczu.

Przed wprowadzeniem oleju z łososia do diety psa zawsze zaleca się skonsultowanie tego z weterynarzem. Nadmiar tłuszczu w diecie psa może powodować problemy trawienne, dlatego ważne jest zachowanie umiaru. Ponadto, upewnij się, że stosujesz olej z łososia przeznaczony specjalnie dla zwierząt, aby uniknąć dodatków nieodpowiednich dla psów.

Olej z łososia w diecie BARF – suplement diety dla psa i kota

Karmisz swojego psa i kota dietą BARF? Ważnym dodatkiem do diety dla psów jedzących surowe mięso oraz podroby jest olej z łososia. W diecie takich psów (i kotów) jest dużo kwasów tłuszczowych omega-6. Olej rybny doskonale uzupełnia niedobór omega-3 i pozytywnie wpływa na kondycję czworonogów.

Co to jest MCT?

Oprócz kwasów omega-3 oraz omega-6 w diecie psa ważne są także średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT). Zmniejszają one stany zapalne przewodu pokarmowego oraz wykazują działanie antybakteryjne. Organizm psa wchłania i metabolizuje je szybciej niż triacyloglicerole długołańcuchowe. MCT przekształcone zostają w energię, a nie w tkankę tłuszczową. Ze względu na szybkie powstawanie energii stanowią świetną „pożywkę” dla mózgu psa. Wysokie stężenie MCT znajduje się np. w oleju kokosowym.

Olej z łososia dla psa niejadka – jak dawkować?

Dodatek oleju do suchej karmy jest jednym ze sposobów na zwiększenie smakowitości posiłku. Możesz wypróbować tę metodę, ale nie dolewaj do posiłków niekontrolowanych ilości tłuszczu. Brak uwzględniania „dosmaczacza” w dziennej dawce pokarmowej może szybko odbić się na wadze Twojego pupila. Pamiętaj, że każdy suplement diety powinien być podawany z przyczyn zdrowotnych, a nie jako forma przekąski.

Jak podawać olej z łososia dla psa seniora?

Jedną z oznak starzenia się psa jest spadek jego funkcji poznawczych. Możesz opóźnić ten proces, stosując właściwą dietę. Jednym z jej elementów są kwasy tłuszczowe omega-3 oraz MCT.

Starszy pies może mieć także problemy z elastycznością skóry. Warto wtedy zastosować suplementację kwasów tłuszczowych omega-6. Rozważ podawanie preparatów zawierających olej z ogórecznika lub wiesiołka. Wspomożesz w ten sposób syntezę ceramidów w skórze swojego psa i poprawisz stan jego skóry. Zanim jednak wprowadzisz olej do diety czworonoga, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Przeciwwskazania – czy olej dla psa może być szkodliwy?

Oleje mają wiele dobroczynnych właściwości. Mogą być jednak szkodliwe. Nie podawaj suplementów z kwasami omega-3 przed operacją oraz bezpośrednio po niej. Wpływają one na krzepliwość krwi i mogą opóźniać gojenie się ran.

Istnieją również jednostki chorobowe, które wymagają ograniczenia podaży tłuszczów (olejów) w żywieniu psa, np. choroby trzustki. Podając wtedy olej z łososia dla psów, możesz spowodować u pupila dodatkowe problemy zdrowotne.

Pamiętaj także, że oleje w diecie mają określone dawki. Ich przekraczanie może skutkować:

 • wymiotami,
 • biegunką,
 • zmianami w działaniu układu immunologicznego psa.

W przypadku psów z nadwagą lub otyłych warto zdecydować się na kapsułki z kwasami omega-3. Są one zwykle mniej kaloryczne niż porcja oleju.

Nadmiar kwasów omega-3 może wpływać na krzepliwość krwi.

Olej z łososia. Podsumowanie

Olej z łososia stanowi cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają korzystnie na:

 • Układ sercowo-naczyniowy: Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA, mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy zwierzaka. Pomagają w utrzymaniu zdrowego rytmu serca, regulują ciśnienie krwi i mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca.
 • Układ nerwowy: kwas DHA jest istotny dla zdrowia mózgu i układu nerwowego psa. Może wpływać na rozwój mózgu szczeniąt oraz wspierać zdolności poznawcze u psów dorosłych.
 • Układ odpornościowy: Kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, które mogą regulować reakcje immunologiczne. To może przyczynić się do wzmocnienia odporności pupila, pomagając mu w walce z infekcjami oraz chorobami.
 • Skóra i sierść: Olej z łososia jest ceniony za korzystny wpływ na skórę i sierść. Kwasy omega-3 pomagają utrzymać zdrową skórę, zmniejszając skłonność do świądu, łuszczycy i alergii skórnych. Dodatkowo, mogą poprawić kondycję sierści, sprawiając, że jest lśniąca i mniej podatna na wypadanie.

Dodatkowo, działanie przeciwzapalne EPA i DHA może pomóc w redukcji stanów zapalnych w organizmie psa, co również wpływa pozytywnie na serce.

Olej z łososia może zatem przynosić korzyści dla zdrowia czworonoga. Jednak ważne jest, aby stosować olej zgodnie z zaleceniami producenta i konsultować się z weterynarzem, szczególnie jeśli chodzi o dawkowanie i ewentualne dodatki do diety psa.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.