Home Pies Pies boi się burzy? Jak uspokoić psa podczas burzy?

Pies boi się burzy? Jak uspokoić psa podczas burzy?

Burze mogą poważnie zakłócić psi relaks w letnie dni. Psy nie są w stanie zrozumieć nagłych zmian zachodzących w pogodzie. Rozlegający się wokół huk oraz rozbłyski na niebie są więc dla nich wyjątkowo niepokojące. Co zrobić, gdy pies boi się burzy? Przedstawiamy praktyczne porady na temat łagodzenia lęku przed burzą u psów.

Czemu pies boi się burzy?

Słuch jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u psów. Domowe czworonogi słyszą dźwięki w zakresie 15–40 000 Hz. Czuły słuch pozwala im wykrywać dźwięki nawet z dalekiej odległości. Dodatkowo psy bardzo dobrze radzą sobie również z lokalizowaniem kierunku, z którego dobiegają odgłosy. To właśnie wrodzona wrażliwość na bodźce dźwiękowe leży u podłoża strachu przed burzą u psów. Odgłosy grzmotów są krótkotrwałe, głośne, a na dodatek nie da się zidentyfikować ich źródła. Z tego względu wywołują one u psów naturalną reakcję obronną. U niektórych psów adaptacyjny strach przeradza się jednak w trudny do opanowania lęk. Dlaczego psy boją się burzy? Do głównych przyczyn lęku przed burzą u psów należą:

Reklama
  • brak adaptacji do głośnych dźwięków w okresie szczenięctwa,
  • traumatyczne przeżycia (np. przebywanie w czasie burzy na otwartym terenie),
  • przewlekły stres utrudniający przystosowanie się do zmian w otoczeniu,
  • wpływ społeczny (np. strach przed burzą u właścicieli lub innych zwierząt w domu).

Szczególnie podatne na fobię burzową są zwierzęta z natury lękliwe oraz reaktywne.

Pies bojący się burzy często w podobny sposób reaguje również na inne głośne dźwięki(np. wystrzały fajerwerków). Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze niespokojne zachowanie psa w czasie burzy jest reakcją na odgłosy grzmotów za oknem. Nawałnice wywołują także zmiany jonowe w atmosferze oraz rozbłyski na niebie. U części psów to właśnie te bodźce, a nie sam huk, są główną przyczyną niepokoju.

Strach przed burzą u psów – jakie są najczęstsze objawy?

Objawy fobii burzowej u psów są częścią behawioralnej odpowiedzi na stres. Związane są więc z pobudzeniem współczulnego układu nerwowego. Ich nasilenie może być jednak różne: od łagodnego niepokoju aż do całkowitej paniki. Po czym możesz poznać, że Twój pies boi się burzy i grzmotów? Oto najczęstsze objawy:

  • poszukiwanie schronienia,
  • próby ucieczki,
  • podążanie za opiekunem,
  • bieganie,
  • ziajanie,
  • lizanie łap,
  • piszczenie i wycie,
  • niespokojne chodzenie po domu,
  • nerwowe rozglądanie się wokół,
  • niszczenie domowego wyposażenia,
  • drżenie,
  • kulenie się,
  • oblizywanie warg,
  • ślinienie się,
  • oddawanie moczu/kału,
  • taranowanie drzwi, mebli itp.

Często objawy strachu i stresu u psa pojawiają się jeszcze przed nadejściem burzy.

Gdy pies boi się burzy, staje się wrażliwy na zwiastuny nadchodzącej nawałnicy (m.in. opady deszczu, podmuchy wiatru). Nasilenie objawów fobii burzowej u psa zwykle narasta wraz ze wzrostem częstotliwości i siły wyładowań.

Jak uspokoić psa podczas burzy?

Burzowe grzmoty są dla wielu psów źródłem silnego stresu. Psiaki nie wiedzą, co tak naprawdę się dzieje. Skąd bierze się huk i co zwiastuje. Na szczęście właściciele psów nie są bezradni w walce z psim lękiem. Dzięki prostym działaniom można skutecznie pomóc psu bojącemu się burzy. Jak uspokoić psa podczas burzy – oto nasze wskazówki:

  • Bezpieczna kryjówka

Pies w czasie burzy nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie alarmujących bodźców. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać psa bojącego się burzy na zewnątrz. Najlepiej umieścić czworonoga na parterze, w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu bez okien. Dobrym pomysłem może być także udostępnienie psiakowi garderoby lub łazienki. Jeśli pies boi się burzy i chce pozostać w salonie czy innym pomieszczeniu, warto zasłonić okna żaluzjami lub roletami. Idealną kryjówką psa w czasie burzy może być również osłonięte legowisko w formie norki/budki. Najlepiej umieścić je z dala od drzwi i okien, w miejscu ustronnym i łatwo dostępnym dla czworonoga.

  • Zabawa i ćwiczenia umysłowe

W trakcie burzy pies nie powinien koncentrować się na dźwiękach dochodzących zza okna. Warto więc zapewnić zwierzakowi angażujące umysł zajęcia. Wydobywanie ukrytych przysmaków z zabawek czy żucie konga pomogą wyciszyć psu emocje. Jeśli pies boi się burzy, można też spróbować przećwiczyć z pupilem proste komendy. Ich wykonywanie odwróci uwagę zwierzaka od źródła lęku. Tego typu działania są jednak pomocne jedynie wtedy, gdy lęk u psa jest niewielki lub umiarkowany. Silnie przestraszone psy nie potrafią bowiem skoncentrować się na zadaniach.

  • Biały szum

Jeśli pies boi się burzy, warto spróbować zamaskować odgłosy grzmotów. Pomóc może w tym tzw. biały szum. Monotonny dźwięk wydawany np. przez wentylator lub suszarkę świetnie zagłusza hałas i pomoże psu się zrelaksować.

Jak wyciszyć psa podczas burzy? Skuteczne sposoby na stres

  • Feromony i suplementy na uspokojenie

Do łagodzenia lęku wywołanego burzą u czworonogów można wykorzystać uspokajające feromony D.A.P. Imitują one działanie naturalnych feromonów wydzielanych przez suki zaraz po porodzie. Feromony działają za pośrednictwem narządu lemieszowego, dlatego można stosować je bez obaw niemal u każdego psa. Dostępne są w formie obroży, sprayów i dyfuzorów. Oprócz feromonów działanie uspokajające wykazują również preparaty z walerianą, L-tryptofanem i melisą. Można zakupić je w postaci past czy tabletek. Jeżeli Twój pies boi się burzy, w sezonie burzowym zarówno feromony, jak i ziołowe preparaty powinieneś stosować w sposób ciągły.

  • Masaż i głaskanie

Dotyk ma niezwykłą moc – wycisza, poprawia nastrój, obniża pobudzenie układu nerwowego. Aby złagodzić lęk u psa bojącego się burzy, warto wykorzystać relaksujący masaż TTouch. Zamiast tej techniki można również spróbować głaskania psa – powolnymi, długimi ruchami.

  • Ochrona antystatyczna

Jeśli pies boi się burzy, może doświadczać nieprzyjemnych wyładowań elektrostatycznych spowodowanych zmianami jonowymi w atmosferze. Aby ograniczyć nieprzyjemne doznania u pupila, przed nadejściem burzy można spryskać jego sierść preparatem antystatycznym. W takiej sytuacji sprawdzi się też przetarcie szaty zwierzaka szmatką antystatyczną.

W czasie burzy pupilowi trzeba zapewnić bezpieczne schronienie.

Odwrażliwianie na dźwięki – jak zmniejszyć lęk przed burzą u psa?

Co zrobić, jeśli pies boi się burzy? Najskuteczniejszym sposobem na trwałe wyeliminowanie lęku przed burzą u psa jest terapia polegająca na odwrażliwianiu i przeciwwarunkowaniu. Najlepiej przeprowadzić ją w okresie, gdy pupil nie będzie narażony na prawdziwe nawałnice. Terapia polega na odtwarzaniu psu nagrań z odgłosami burzy. Dźwięki te należy prezentować pupilowi, stopniowo zwiększając ich głośność. Trzeba ćwiczyć do czasu, aż pies będzie spokojny podczas słuchania odgłosów burzowych o naturalnej głośności. Za każdym razem, gdy pies spokojnie słucha nagrań, warto także podać mu smakołyk. Pozwoli to stworzyć pozytywne skojarzenia u psa bojącego się burzy.

Podsumowanie

Bojaźliwość psa przed burzą jest dość powszechnym problemem. Oto kilka sposobów, jak pomóc psu, który boi się burzy:

  1. Stwórz bezpieczne miejsce dla psa. W czasie burzy utwórz dla psa bezpieczną przestrzeń, w której będzie mógł się ukryć. Ważne, aby nie zamykać psa w małej przestrzeni, ale jedynie zaoferować mu opcję schronienia w bezpiecznym miejscu.
  2. Pobaw się z psem. W czasie burzy ważne jest, aby psu zapewnić jakieś zajęcie, które pozwoli mu zająć myśli innymi rzeczami. Podczas zabawy z psem, zwracaj uwagę na jego stan emocjonalny.
  3. Włącz muzykę. Możesz włączyć delikatną muzykę lub biały szum, aby zagłuszyć odgłosy burzy. Ważne, aby dźwięki były w tle i nie przyciągały zbytniej uwagi.
  4. Bądź przy psie. W czasie burzy warto pozostać przy psie, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Możesz przytulić psa lub usiąść obok niego i pozwolić mu poczuć, że nie jest sam.
  5. Podaj psu leki. W przypadkach bardzo silnego lęku, warto skonsultować się z weterynarzem, który może przepisać odpowiednie leki uspokajające. Ważne, aby nie podawać psu leków na własną rękę, ponieważ to może być niebezpieczne.

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i reaguje na burzę w inny sposób. Ważne jest, aby obserwować zachowanie psa i dostosowywać pomysły do jego potrzeb i zachowań.

Przysmaki uspokajające

Jeśli Twój pies boi się burzy, możesz podać zwierzęciu specjalne przysmaki. Najczęściej zawierają one L-tryptofan, walerianę, melisę, L-teaninę. Substancje te zmniejszają pobudliwość układu nerwowego, poprawiają nastrój i obniżają poziom lęku. Oto polecane przez nas przysmaki:

Brit Dental Stick Calm with Hemp & Motherwort – to bogaty w dodatki funkcjonalne przysmak dentystyczny. W swoim składzie zawiera SHMP (heksametafosforan sodu) dla zdrowia zębów oraz składniki wspierające walkę ze stresem, jak konopie, L-tryptofan i serdecznik. Wszystko uzupełnione o odświeżającą oddech miętę.

Brit Vitamins Calm – specjalna kompozycja składników (m.in. L-tryptofanu, witaminy B6, kozłka lekarskiego, rumianku) o działaniu uspokajającym i redukującym napięcie emocjonalne. Produkt suplementacyjny wskazany do stosowania w okresach wzmożonego stresu.

Carnilove Semi-Moist Snack Trout Enriched with Drill – przeznaczony dla psów przysmak w postaci smakowitych miękkich ciasteczek. W składzie znajduje się aromatyczny pstrąg oraz koperek, którego zadaniem jest polepszenie psiego nastroju. Przysmak uzupełnienia codzienną dietę psa o dodatkową porcję wysokiej jakości białka i idealnie nadaje się do nagradzania pupila.

Nature’s Protection Comfort Calm Poultry – to przysmak przeznaczony dla dorosłych psów potrzebujących wzmocnienia układu odpornościowego oraz wsparcia w walce ze stresem i niepokojem. W składzie znajduje się melisa, która zmniejsza stres i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także cynk i polifenole, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem środowiska.

Zapamiętaj!

  • Lęk przed burzą to częsty problem u psów ze względu na ich wrażliwość na dźwięki.
  • Niektóre psy boją się burzy nie tylko z powodu hałasu, ale również zmian elektrostatycznych lub rozbłysków na niebie.
  • W czasie burzy pupilowi trzeba zapewnić bezpieczne schronienie.
  • W uspokojeniu psa podczas burzy pomagają feromony i środki ziołowe.
  • Do trwałego wyeliminowania lęku przed burzą u psa niezbędna jest zwykle terapia behawioralna.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.