Home Kot Białe koty. Jak dbać o sierść i zdrowie białych kotów? Praktyczne porady

Białe koty. Jak dbać o sierść i zdrowie białych kotów? Praktyczne porady

Pochodzenie kota domowego wywołuje liczne spory i nie zostało jednoznacznie ustalone. Przez wiele wieków koty uważane były za stworzenia święte. Zwierzęta te stały się nieodłącznym elementem historii świata. Wśród ludzi koty wzbudzają zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia. W Turcji panuje przesąd, że białe koty o oczach w różnych kolorach przynoszą powodzenie właścicielowi. W Wielkiej Brytanii natomiast białe koty przynoszą pecha, podobnie jak mruczki o czarnym umaszczeniu. Koty to fascynujące i tajemnicze zwierzęta, warto więc dowiedzieć się o nich więcej.

Urok i tajemnica białych kotów

Wiele osób zastanawia fakt, skąd biorą się koty o białej sierści. W sierści białych kotów nie znajdziemy żadnego pigmentu (barwnika), odpowiedzialne za to są geny. Prawdziwy kolor białego kota jest ukryty dzięki genowi o nazwie dominant white, który hamuje działanie innych genów. I to za jego sprawą możemy podziwiać białe umaszczenie kotów. Wspominając o białym kolorze kotów, należy pamiętać, że jest to kolor dominującej bieli.

Reklama

Innym czynnikiem, który powoduje, że kot ma białą sierść, jest gen albinizmu. Występuje on bardzo rzadko. U albinosów całkowicie pozbawionych barwnika oczy wydają się czerwone lub różowe, ponieważ przez tęczówkę prześwitują naczynia krwionośne. Białe umaszczenie u kotów jest dziedziczone niezależnie od płci. Ze związku dwóch białych kotów mogą narodzić się kocięta w innych kolorach. Tylko 5% kociej populacji nosi szlachetny biały kolor.

Czy wiesz, że biały kolor futra to tak naprawdę… brak koloru?

Białe koty w mitologii i kulturze popularnej

W historii najbardziej znane są koty ze starożytnego Egiptu, a szczególnie postać bogini Bastet. Motyw kota występuje również w mitologii germańskiej, gdzie powóz pięknej bogini Frei ciągnęły uskrzydlone białe koty. Najprawdopodobniej były to koty norweskie leśne, pochodzące ze Skandynawii i stanowiące element jej kultury.

Słowianie również nie oparli się urokowi kotów i mieli swojego bożka o imieniu Ovinnik (lub Gumiennik). Jego zadaniem była ochrona zboża, które było niezwykle cennym towarem. Według mitologii słowiańskiej bóstwu temu składano ofiary w postaci dań mącznych.

Z czasem przychylność dla kotów zaczęła ustępować niechęci, a wręcz zaczęto je prześladować. W kotach widziano zło wcielone, a dowodem na szatańskie pochodzenie kota miały być ich świecące w ciemnościach oczy. Kocia samowystarczalność, tajemniczość i zwinność zostały uznane za zło. Niechęć do kotów trwała w Europie do początku XIX wieku, dopiero plaga gryzoni skłoniła ludzi do zmiany nastawienia do tych pięknych zwierząt.

Białe koty stały się inspiracją dla twórców bajek, mangi oraz filmów fabularnych. Można przytoczyć przykład kota Filemona, kota Puszka, kota Artemisa, Hello Kitty czy kota Karrina. W Azji popularne są figurki maneki-neko, które według niektórych mają przynosić szczęście i bogactwo. Kult maneki-neko jest szczególnie popularny w Japonii, gdzie koty te zapraszają do sklepów, restauracji, hoteli, biur czy łaźni.

Pielęgnacja sierści białych kotów – najlepsze praktyki

Czy biały kot wymaga szczególnej opieki? Białe kociaki nie różnią się niczym od innych przedstawicieli kociego świata.

Pamiętaj o szczotkowaniu białych kotów

Zwierzęta te bardzo lubią wyczesywanie, traktują ten zabieg jak głaskanie. Czesanie pobudza krążenie, a także wzmacnia więzi z opiekunem. By usunąć kurz i inne zabrudzenia z sierści, można użyć wilgotnej ściereczki. Polecamy jednak stosowanie specjalistycznych kosmetyków, np. Tauro Pro Line Ultra Natural Care Detangling Leave In Conditioner Spray. Ten naturalny preparat nadaje się do codziennej pielęgnacji kotów i wyczesywania sierści o różnej strukturze. Kosmetyk nie narusza naturalnej flory bakteryjnej skóry. Pomaga w usuwaniu kołtunów z sierści oraz zabezpiecza przed ich ponownym powstawaniem.

Kiedy należy czesać koty?

Koty należy czesać wtedy, kiedy zauważymy, że ich szata wymaga naszej interwencji, czasem są to dwa dni, a czasem kilka. Wszystko zależy od ilości podszestka u naszego podopiecznego oraz długości jego sierści. Musimy pamiętać, że sierść jest największą ozdobą kota oraz pełni funkcję ochronną. Do wyczesania kota będą potrzebne:

  • miękka szczotka pudlówka,
  • grzebień,
  • szczotka z metalowymi pinami do wyczesywania sierści.

Kocie oczy i ich pielęgnacja

Koty wymagają regularnych kontroli okolic oczu, należy usuwać ropne zgrubienia nagromadzone w ich narożnikach. Do zabiegu można użyć gazika nasączonego przegotowaną wodą, solą fizjologiczną lub specjalnym preparatem zakupionym u weterynarza.

Czy kotom trzeba czyścić uszy?

Kolejnym krokiem w pielęgnacji kota jest czyszczenie uszu, w których występuje wydzielina pełniąca funkcję ochronną. Czy wiesz, że koty samodzielnie oczyszczają sobie uszy, trzepiąc głową. Jednak gdy w uszach występuje stan zapalny, proces ten może być zaburzony. W takiej sytuacji należy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia uszu. Podczas pielęgnacji kota nie zapominajmy o przycinaniu pazurków oraz czyszczeniu zębów.

Zdrowie białych kotów – na co zwracać uwagę

Czy białe koty chorują częściej niż kolorowe? Można stwierdzić, że białe koty nie chorują częściej niż inne osobniki tego gatunku. Dość częsta wśród białych kotów jest wrodzona głuchota. Osobniki o białym umaszczeniu i niebieskich oczach są predysponowane do wrodzonych wad słuchu. Takie wady można stwierdzić tylko podczas badania u weterynarza.

Białe koty są mniej odporne na niskie temperatury.

Faktem jest, że białe koty są mniej odporne na niskie temperatury. Mało osób wie, że białe koty podatne są na nowotwory skóry. Choroba najczęściej rozwija się w obrębie małżowin usznych. Główną przyczyną tej przypadłości jest brak pigmentu, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Czy białe koty są głuche?

Czy wiesz, że badania naukowe dowodzą, że białe koty o niebieskich oczach mają większe predyspozycje do problemów ze słuchem i czasem rodzą się głuche?

Poznaj rasy kotów o białym umaszczeniu – białe koty

W białym umaszczeniu występuje kilka kocich ras.

Kot perski

Biała odmiana kota perskiego jest uznawana za najpiękniejszą z ras. Rasa ta ma piękną długą i jedwabistą sierść o śnieżnobiałej barwie, wymagającą regularnej pielęgnacji. Biały kot perski był zwycięzcą pierwszej w historii wystawy kotów, która odbyła się w Londynie w 1871 roku.

Maine coon

Maine coon to olbrzymi kot o dostojnym wyglądzie, pochodzący z Kanady. Jego waga może dochodzić do 10 kg. Koty te należą do typu orientalnego. Srogi klimat, w jakim bytowały, ukształtował ich odporność.

Foreign white

Foreign white to wyhodowana w Stanach Zjednoczonych rasa, która jako jedyna z białych ras nie jest obciążona głuchotą. Umaszczenie tych kotów uwarunkowane jest genem albinizmu. Foreign white należy do grupy ras krótkowłosych orientalnych, które pochodzą od kotów syjamskich. Rasa nie posiada żadnych znaczeń na ciele.

Khao manee

Białym umaszczeniem charakteryzuje się tajska rasa kotów khao manee, po tajsku jej nazwa oznacza „biały klejnot”. Khao manee mogą mieć niebieskie lub złociste oczy, spotykane są też zwierzęta o mieszanym kolorze oczu. Koty te są dobrze umięśnione, mają średniej długości ciała i są niezwykle eleganckie.

Angora turecka

Turecka angora to rasa, której klasyczne umaszczenie stanowi biel, choć koty te występują też w całej palecie barw. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się elegancką sylwetką, długą i półdługą lekką i jedwabistą sierścią. Rasa ta jest żywiołowa, sprawna ruchowo, ciekawska, bardzo inteligentna i skora do zabaw.

Turecki van

W Turcji powstała kolejna z białych kocich ras, a mianowicie turecki van – jego sierść jest półdługa, w większości biała, a pigment występuje we włosach na ogonie oraz na głowie (kolorowe znaczenia występują na powierzchni nie większej niż 20% ciała). To rasa odważna; kocięta mogą być nieufne wobec ludzi i innych zwierząt. Jako ciekawostkę można dodać, że są świetnymi pływakami.

Kot brytyjski biały

Kot brytyjski biały to kolejny przedstawiciel kociej arystokracji. Występuje w odmianach krótko- i długowłosej. Ta rasa sprawia wrażenie muskularnej, ma szeroki pyszczek, drobne uszy i głęboki kolor tęczówek. Koty tej rasy są przyjacielskie i przywiązane do właściciela, bardzo lubią głaskanie, są niezwykle spokojne.

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny to półdługowłosa rasa ze Skandynawii. Są to zwierzęta bardzo sprawne, przywiązane do człowieka i skore do zabawy. Koty norweskie należą do przedstawicieli dużych ras kotów i przyjmuje się, że dorastają do swoich rozmiarów w wieku trzech–czterech lat, osiągając wysokość 40–45 cm.

Koty syberyjskie

Białe koty syberyjskie to wspaniali, inteligentni przyjaciele, są przywiązane do właściciela, a ich ciekawość świata oraz chęć do zabawy sprawiają, że są wspaniałymi kompanami.

 Różnorodność białych kocich piękności zachęca do bliższego poznania ich świata.

Kot europejski

Kot europejski oficjalnie został uznany za rasę przez FIFe (Międzynarodową Federację Felinologiczną) dopiero w 1982 roku. Jest najstarszą odmianą kota domowego w Polsce, żyjącą w miastach i wsiach. Ta naturalna rasa kotów pojawia się już w podaniach z czasów Imperium Rzymskiego. Kolory sierści kota europejskiego zapisane we wzorcu rasy to: białe, czarne, rude, szylkretowe, srebrzyste, dymne. Rasa cechuje się jedwabistą, błyszczącą i ciężką sierścią. Koty europejskie nie są typem rasy przeznaczonym dla alergików.

Jak dbać o białego kota?

Koty poświęcają sporo czasu na higienę futra, która polega na jego wylizywaniu. Podczas tego zabiegu połykają martwe włosy, a te zbijają się w kule włosowe i osadzają w przewodzie pokarmowym. Często są powodem złego samopoczucia, a nawet mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia. Dlatego należy pamiętać o regularnym podawaniu zwierzęciu past odkłaczających.

Dbając o naszych kocich przyjaciół, należy pamiętać, że ich zdrowie zależy głównie od prawidłowego żywienia, trzeba więc dobrać prawidłową dietę dostosowaną dla potrzeb kota. Na rynku jest dostępnych sporo karm, ale szczególną uwagę warto zwrócić na karmy przeznaczone dla poszczególnych ras.

Nowością na rynku jest karma Nature’s Protection Superior Care white Cats Grain Free ze śledziem, przeznaczona dla wszystkich dorosłych kotów ras białych i jasnych. Odpowiedni balans wyselekcjonowanych aminokwasów pomaga oczyszczać płyn łzowy oraz ślinę, dzięki czemu na sierści nie pojawiają się brunatne przebarwienia. Zawartość celulozy oraz błonnika pomaga w przemieszczaniu się włosów przez układ trawienny. Firma pomyślała również o zdrowych, funkcjonalnych przysmakach z serii Superior Care – stanowią one doskonałe uzupełnienie diety kotów.

Podsumowanie – rasy białych kotów

W życiu codziennym ważne jest, żeby regularnie dbać o nasze koty. Należy wspomagać ich codzienne zabiegi oczyszczania sierści oraz dbać o ich żywienie. Mruczkowi warto zapewnić wysokiej jakości karmę dostosowaną do potrzeb zwierzęcia, ważny jest dostęp do świeżej wody. Dbając o kocią higienę, należy pamiętać o dobrej jakości żwirku do kuwet. Regularne podawanie preparatów przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym gwarantuje utrzymanie kotów w zdrowiu. Mówi się, że brudny kot to kot chory – to prawda, o której należy pamiętać.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.