Spis treści
Pinczer miniaturowy to pies zwany też ratlerkiem czy min pin. Niektórzy określają go mianem małego dobermana, choć z tą rasą nie ma nic wspólnego. Co musisz wiedzieć o pinczerze miniaturowym, zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka tej rasy? Na pewno nie jest to pies dla każdego. Bywa nerwowy, szczekliwy i nie lubi zostawać sam w domu. Te wady zrekompensuje jednak niezwykłe przywiązanie pinczera do swojego właściciela.
Podstawowe informacje – pinczer miniaturowy
- Wielkość psa: mała ras psów
- Użytkowość: pies stróżujący i do towarzystwa
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Długość życia: 12-15 lat
- Cena psa z rodowodem: 4000-5000 zł
- Usposobienie: radosny, energiczny, pewny siebie, inteligentny, odważny
Pinczer miniaturowy – wygląd
Pinczer miniaturowy należy do małych ras psów. Chociaż może wyglądem przypomina dobermana, jest to zupełnie inny pies. To bliźniak pinczera niemieckiego, tyle że mniejszy. Niech Cię jednak nie zwiedzie wielkość pinczera miniaturki, te psy potrafią pokazać charakterek.
- Wysokość w kłębie: od 25 do 30 cm.
- Waga: od 4 do 6 kg.
Według wzorca FCI takie same parametry dotyczą zarówno psów, jak i suk.
- Sylwetka: muskularna, smukła, jak najbardziej kwadratowa, bez cech karłowatości; w proporcjach: długość głowy (mierzona od czubka nosa do potylicy) jest równa połowie długości grzbietu (mierzonej od kłębu do nasady ogona).
- Głowa: mocna, podłużna, wierzch głowy płaski, z profilu równoległy do grzbietu nosa.
- Oczy: ciemne, owalne, powieki przylegające, czarne.
- Uszy: wysoko osadzone, wiszące, w kształcie litery V, wewnętrzną krawędzią przylegające do policzków, skierowane do przodu w kierunku skroni. Tak samo załamane, ale nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki.
- Nos: czarny, z prostym grzbietem.
- Ogon: pożądany jest sierpowaty lub szablasty.
Umaszczenie
Szata tej rasy psów jest krótka, gęsta, twarda, lśniąca i przylegająca do ciała. Rodzaje umaszczenia występujące u pinczerów miniaturowych, to:
- jednolite: czerwień jelenia, począwszy od jasnorudej do ciemnorudej,
- czarne podpalane: lśniąco czarna z czerwonymi znaczeniami.
Pinczer miniaturowy – szczenięta. Wychowanie
Pinczer miniaturowy jest bardzo pojętny, uczy się szybko. Potrzebna jest jednak konsekwencja w szkoleniu, dlatego proces wychowania do prostych nie należy. Pinczery miniaturowe mogą mieć tendencję do dominacji. Musisz ją okiełznać, dlatego nie ulegaj, ale za dobrze wykonane komendy chwal i nagradzaj przysmakami.
Pamiętaj też, że piesek tej rasy źle znosi przebywanie w samotności. Jeśli często będzie zostawać sam w domu, może to doprowadzić do problemów behawioralnych. Jeżeli będziesz go izolować od małego, może stać się lękliwy i trudny w relacjach z innymi ludźmi i zwierzętami. Przed zostawieniem szczeniaka tej rasy samego w domu zapewnij mu dużą dawkę ruchu. Niewybiegany pies, zwłaszcza szczeniak, może mieć skłonności do niszczenia różnych przedmiotów.
Dorosły pinczer miniaturowy potrzebuje aktywności fizycznej, dlatego może dobrze sprawdzić się w zawodach posłuszeństwa, agility, tropieniu, dogtrekkingu. Będzie również świetnym towarzyszem podczas joggingu lub wycieczek rowerowych.
Jak długo żyje pinczer miniaturowy?
Długość życia pinczera miniaturowego wynosi od 12 do 15 lat. Zdarzają się jednak osobniki tej rasy psów, które żyją jeszcze dłużej. Pinczer miniaturka osiąga dojrzałość w wieku 1,5 roku–2 lat. Wzrost kończy w wieku ok. roku.
Na co chorują pinczery? Choroby
Psy tej rasy są dość odporne na różnego rodzaju choroby. Wyjątkiem jest okres jesienno-zimowy, bo wówczas pinczery marzną. Dlatego warto zainwestować w ciepłe ubranko dla swojego psa. Przekarmiane pinczery mogą mieć też skłonność do nadwagi, a to może wywoływać inne choroby, jak choćby cukrzycę. Pinczery miniaturowe miewają skłonności do nużycy (problemy skórne spowodowane przez roztocze – nużeńca).
Szukając hodowli, warto zwrócić uwagę, czy rodzice szczeniąt posiadają badania wykluczające choroby genetyczne – m.in. w kierunku katarakty i mielopatii degeneracyjnej (DM). Takie badania wykonuje się w specjalistycznym laboratorium, które analizuje próbkę DNA psa. Należy zaznaczyć, iż w Polsce nie są to badania obowiązkowe.
Pamiętaj, że odpowiednia dieta ma wpływ na stan sierści i zdrowie Twojego psa.
Zachowanie i charakter pas rasy pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy to mały pies o dużym temperamencie. Jest bardzo energiczny, ma pogodne usposobienie. Jest wesoły i przyjazny – przede wszystkim wobec swoich opiekunów. W stosunku do obcych potrafi być nieufny, choć nie dotyczy to wszystkich osobników tej rasy.
Zalety pinczera miniaturowego:
- pies małych rozmiarów,
- ma radosne usposobienie,
- doskonały towarzysz rodziny, kompan zabaw dzieci, wierny przyjaciel osób starszych,
- lojalny wobec swojego opiekuna,
- pielęgnacja sierści nie wymaga dużo czasu.
Wady pinczera miniaturowego
- bywa zaczepny wobec innych zwierząt,
- bywa szczekliwy,
- zimą może marznąć.
Pinczer miniaturowy to pies rodzinny
Pinczer mini to doskonały i wierny towarzysz rodziny. Właściwie wychowywany będzie dobrym towarzyszem dla dzieci. Pamiętaj jednak, że charakter tego psa wymaga poświęcenia mu dużo uwagi, pinczer jest psem bardzo inteligentnym i szybko się orientuje, na co może sobie pozwolić oraz jak bardzo może owinąć sobie właściciela wokół własnej łapy. Pinczer miniaturka może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku.
Dzieci a pinczer miniaturowy
Pinczer mini sprawdzi się jako wesoły, energiczny i niestrudzony towarzysz zabaw dzieci. Należy jednak pamiętać, że jak każdy pies, potrzebuje również się wyciszyć i odpocząć, dlatego trzeba mu zapewnić spokojny azyl.
Pamiętamy też o jego inteligencji oraz nieufności wobec obcych – pozostawiony sam na sam z dziećmi będzie się czuł w obowiązku stać na straży powierzonego mu „stada” i może zacząć wprowadzać własne porządki. W niektórych przypadkach może próbować bronić nasze dziecko/dzieci przed innymi, także przed innymi dziećmi.
Dla kogo pinczer miniaturka?
Pinczer mini doskonale sprawdzi się w rodzinie, jak i w domu osoby samotnej. Będzie oddanym towarzyszem. Dostosuje się do każdych warunków, sprawdzi się nawet w małej kawalerce.
Ile powinien jeść pinczer miniaturowy?
Pinczerki są z reguły łakomczuchami, dlatego bardzo ważne jest to, by nie przesadzać z ilością podawanej karmy i smakołykami. Pamiętaj, że nadwaga prowadzi do wielu innych chorób.
Najlepiej wybierz karmę bezzbożową i bez sztucznych konserwantów dla psów małych ras. Pinczerki poradzą sobie świetnie także na diecie BARF, ale decydując się na ten rodzaj żywienia swojego psa, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji i właściwej kompozycji składników.
Pielęgnacja ratlerka
Krótka sierść nie wymaga starannej, zabierającej czas pielęgnacji. Psa wystarczy czesać nawet rzadziej niż raz na tydzień. Sierść najlepiej wyczesywać za pomocą gumowej szczotki lub zgrzebła. Kąpać tylko w razie potrzeby.
Zadbaj o regularną kontrolę stanu uzębienia. Najlepszym wyborem będzie używanie past enzymatycznych.
Nie wszystkie pinczery potrafią ścierać sobie pazury. Być może będziesz musiał sam o to zadbać, możesz też poprosić o przycięcie pazurów groomera (psiego fryzjera).
Przydatne akcesoria:
- gumowa szczotka,
- zgrzebło,
- szampon i odżywka dla psów krótkowłosych,
- pasta enzymatyczna,
- obcinacz do pazurów.
Ile kosztuje pies pinczer?
Cena szczeniaka tej rasy psów z dobrej hodowli wynosi od 4000 do 5000 złotych. Przed zakupem pinczera miniaturowego ważne jest znalezienie hodowcy, który dba o zdrowie, dobre warunki hodowlane i socjalizację szczeniąt. Zawsze warto zadawać pytania hodowcy, zapoznać się z rodzicami szczeniąt i poprosić o wszelkie niezbędne dokumenty zdrowotne i rodowodowe.
Pamiętaj również, że koszt posiadania psa to nie tylko cena zakupu szczeniaka. Należy uwzględnić również koszty opieki weterynaryjnej, karmienia, pielęgnacji, akcesoriów dla psa oraz szkolenia. Zadbaj o to, abyś był gotów na długoterminowe zobowiązanie finansowe i emocjonalne związane z posiadaniem psa.
W przypadku zainteresowania pinczerem miniaturowym zalecam skonsultowanie się z lokalnymi hodowcami lub odwiedzenie schronisk i organizacji adopcyjnych, które mogą mieć pinczery miniaturowe do adopcji. Możesz znaleźć piękne psy potrzebujące domu i dać im drugą szansę.
Historia rasy pinczera miniaturowego
By poznać historię tej rasy psów, musimy sięgnąć do korzeni pinczera niemieckiego. Bezpośrednim protoplastą pinczera miniaturowego jest pinczer średni. W hodowlach średniej odmiany pinczerów zdarzały się mniejsze osobniki. Hodowcy wykorzystali to i po selekcji postanowili rozmnażać te najmniejsze psy. W ten sposób udało się wyhodować rasę pinczerów nieprzekraczających 30 cm w kłębie. Najmniejsze pinczery hoduje się od kilkuset lat.
Początkowo były wykorzystywane do polowań na gryzonie, szczury i inne szkodniki. Ich mały rozmiar i energiczny charakter czyniły je doskonałymi myśliwymi, które mogły docierać do trudno dostępnych miejscach.
Rasa została uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) i inne organizacje kynologiczne w różnych krajach.
Czy pinczer dużo szczeka?
Pinczer to rasa, która ma skłonności do szczekania. Jednak stopień, w jakim pies będzie szczekał, może się różnić w zależności od osobowości i indywidualnego szkolenia psa.
Pinczery były pierwotnie hodowane jako psy stróżujące i miały za zadanie ostrzegać przed intruzami, co może wpływać na ich skłonność do szczekania w reakcji na niezwykłe dźwięki, ruchy lub obce osoby. Są także inteligentnymi psami, które mogą szczekać, gdy czują się sfrustrowane, znudzone lub potrzebują uwagi.
Aby kontrolować i zarządzać szczekaniem pinczera, ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Oto kilka wskazówek:
- Zapewnij psu szkolenie: naucz pinczera podstawowych komend, takich jak „stop” czy „cicho”, które możesz wykorzystać do przerwania szczekania w odpowiednich sytuacjach. Pamiętaj, aby nagradzać psa za spokojne zachowanie.
- Znajdź przyczyny szczekania: obserwuj, co wywołuje szczekanie u Twojego pinczera. Może to być reakcja na hałas, samotność, lęk, nudę lub inne czynniki. Identyfikacja przyczyny pomoże w dostosowaniu treningu i rozwiązywaniu problemów.
- Zadbaj o socjalizację: pinczery, tak jak wiele innych ras, korzystają z odpowiedniej socjalizacji, która obejmuje eksponowanie psa od najmłodszych lat na różne bodźce, dźwięki, sytuacje i inne psy. To pomoże zminimalizować lęk i nadmierną reaktywność, które mogą prowadzić do nadmiernego szczekania.
- Zajmij czymś psa: zapewnij swojemu pinczerowi odpowiednią ilość aktywności fizycznej i mentalnej. Długie spacery, zabawy interaktywne, zagadki dla psów i trening umysłowy pomogą zająć umysł pupila i zmniejszyć skłonność do nadmiernego szczekania z powodu nudy.
- Skonsultuj się z profesjonalistą: jeśli nadal masz trudności w zarządzaniu szczekaniem swojego pinczera, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym lub trenerem psów. Specjaliści będą w stanie ocenić sytuację, zidentyfikować przyczyny szczekania i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.
Pamiętaj, że szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa, ale celem treningu jest kontrolowanie tego zachowania i zapewnienie psu odpowiednich umiejętności komunikacyjnych.
Czy pinczer miniaturowy jest agresywny?
Pinczer miniaturowy to rasa psa o żywym temperamencie, która jednak nie jest znana z agresywności. Jak u większości ras psów, temperament pinczera miniaturowego może być różny w zależności od indywidualnych cech psa, jego socjalizacji, szkolenia i doświadczeń życiowych.
Pinczery miniaturowe są zazwyczaj aktywnymi, odważnymi i towarzyskimi psami. Są one znane ze swojej inteligencji, witalności i ciekawości. Jak większość psów mogą reagować agresywnie w odpowiedzi na stres, niepokój lub nieodpowiednie zachowanie ze strony innych zwierząt lub ludzi.
Aby mieć pewność, że Twój pinczer miniaturowy jest dobrze wychowany i społecznie dostosowany, ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia i socjalizacji od najmłodszych lat. Ucząc psa podstawowych komend, umożliwiając mu interakcje z innymi ludźmi i zwierzętami oraz dostarczając odpowiedniej stymulacji mentalnej i fizycznej, sprawiasz, że Twój pupil będzie dobrze zaadaptowanym i przyjaznym psem.
Jeśli masz obawy dotyczące zachowania swojego pinczera miniaturowego lub zauważasz jakiekolwiek agresywne zachowanie, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym lub trenerem psów. Tacy specjaliści będą w stanie ocenić sytuację, dostarczyć wskazówek i pomóc w zarządzaniu zachowaniem psa.
Ciekawostki o pinczerze miniaturowym
- Pinczer miniaturowy został kiedyś nazwany „królem psów ozdobnych”.
- Cieszy się większą popularnością niż pinczer średni.
- Nazywany był kiedyś „jelonkiem z lasów Nadrenii”, do dziś niektórzy mówią na pinczery „sarenki”.
- Po raz pierwszy pinczera miniaturowego zaprezentowano na wystawie w Stuttgarcie w 1900 r.
- Pinczera uwieczniono na obrazie „Chłopska rodzina”, dzieło to można oglądać w Luwrze w Paryżu.
Imię dla pinczera miniaturowego?
- Imiona dla psa pinczera miniaturowego: Axel, Barry, Bambi, Beksio, Benek, Corrin, Derrick, Dżeki, Jackson, Korek, Kastel, Laki, Loki, Larry, Merry, Melbourne, Nogsi, Pippin, Rocky, Zorro.
- Imiona dla suki pinczera miniaturowego: Betty, Barbi, Dafne, Damka, Dusia, Diana, Diuna, Dżana, Fiona, Fajka, Fifi, Kajka, Kaja, Kora, Molly, Lala, Layla, Liza, Pinia, Sisi, Zora.
Klasyfikacja FCI – wzorzec rasy
- Grupa 2: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie
- Sekcja 1.1: pinczery i sznaucery
- Nr wzorca: 185
- Próby pracy nie obowiązują.
Psy rasy pinczer – charakterystyka i opis rasy
Pinczer miniaturowy, znany również jako ratlerek, to rasa małego psa.
-
Pochodzenie: wywodzi się z Niemiec, jest przodkiem pinczera niemieckiego. Jest to jedna z najstarszych ras psów w Europie.
-
Wygląd: mały pies o proporcjonalnej budowie ciała. Ma muskularne, zwężające się ku tyłowi ciało i elegancką postawę. Charakteryzuje się wesołym wyrazem twarzy, wyraźnym kufą, ciemnymi oczami i stojącymi uszami. Jego sierść jest krótka, gładka i lśniąca.
-
Charakter: jest żywiołowy, pewny siebie i pełen energii. Jest to inteligentny pies o dużym entuzjazmie do życia. Są to psy aktywne, które potrzebują codziennych dawek ruchu i aktywności umysłowej. Są również lojalne wobec swoich właścicieli i często przywiązują się do jednej osoby. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma dużo pewności siebie. Ma silny instynkt łowiecki oraz stróżujący,
-
Pielęgnacja: jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Ich krótka sierść nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne czesanie i kąpiele wystarczą, aby utrzymać ich w dobrym stanie. U tej rasy występują skłonności do osadzania się kamienia nazębnego, dlatego trzeba dbać o higieną jamy ustnej psa, a w przypadku problemów udać się do lekarza weterynarii.
-
Zdrowie: są zazwyczaj zdrowymi czworonogami, ale mogą występować u nich: dysplazja stawów, zwichnięcie rzepki, problemy z oczami. Ważne jest regularne monitorowanie ich zdrowia i regularne wizyty u weterynarza. Psy tej rasy żyją przeciętnie od 12 do 15 lat.
Pinczer miniaturowy to wspaniała rasa dla aktywnych osób, które są gotowe zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, treningu i uwagi. Są to wierni i towarzyscy psi towarzysze, którzy z pewnością dodadzą radości do życia swojego właściciela.