Home KotDieta kota Karma dla kota alergika – poradnik dla opiekuna

Karma dla kota alergika – poradnik dla opiekuna

Ludzie, psy, koty – wszyscy miewamy podobne problemy zdrowotne. Łączą nas między innymi alergie. Istnieje duża liczba artykułów dotyczących alergii pokarmowych i ich diagnostyki zarówno u psów, jak i u kotów. Aby ułatwić Ci dostęp do niezbędnej wiedzy, przygotowaliśmy przewodnik po objawach, diagnostyce i żywieniu tylko kociego pacjenta. Dowiedz się, jaka powinna być karma dla kota alergika.

karma dla kota alergika

Niepożądane reakcje na pokarm u kotów

Reklama

Tak samo jak u psów u kotów również spotyka się niepożądane reakcje na pokarm. Jest to ogólne pojęcie służące opisaniu zarówno alergii pokarmowych, jak i nietolerancji pokarmowych.

Alergia jest to reakcja układu immunologicznego występująca najczęściej na białko. Do znanych alergenów zalicza się:

  • ryby,
  • wołowinę,
  • drób,
  • jajka,
  • nabiał.

Zwierzę może jednak zareagować na właściwie każdy składnik pożywienia. Coraz częściej mówi się między innymi o reakcjach zwierząt na konserwanty oraz dodatki technologiczne. Karma dla kota alergika zawsze musi zostać dobrana indywidualnie do potrzeb danego pacjenta.

Fakty o alergii u kotów

Co ciekawe, czynnikiem sprzyjającym rozwojowi alergii pokarmowej u kotów bywa zarówno zarobaczenie, jak i współwystępowanie innych chorób alergicznych, np. atopii. Powszechne jest także występowanie nadwrażliwości na więcej niż jeden alergen.

Choroba najczęściej rozwija się u kotów w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, ale jej przypadki zdarzają u zwierząt nawet do 11. roku życia. Nie zdziw się zatem, jeżeli karma dla kota alergika przyda Ci się, dopiero gdy Twój pupil będzie już kocim seniorem.

Alergia może pojawić się u kota w każdym wieku.

Dane udostępniane w materiałach dla lekarzy weterynarii informują, że ok. 6% przypadków kotów z problemami dermatologicznymi to alergicy.

Objawy alergii u kotów

U kota z alergią pokarmową mogą występować:

  • świąd,
  • prosówkowe zapalenie skóry,
  • zespół eozynofilowy,
  • wyłysienia ekstensywne.

Prosówkowe zapalenie skóry objawia się występowaniem małych, wyniesionych i strupiejących grudek. Zespół eozynofilowy u kotów ma natomiast kilka postaci. Po pierwsze występuje jako płytki eozynofilowe, czyli dobrze odgraniczone, wyniesione zmiany czerwonej barwy. Po drugie – jako wrzody w okolicach warg. A po trzecie – w formie twardych grudek i guzków na udach lub pysku. Wyłysienia ekstensywne to inaczej wyłysienia rozległe. Charakteryzują się one zajęciem wielu okolic ciała zwierzęcia. Mogą być zarówno symetryczne, jak i jednostronne.

U około 1/4 pacjentów z alergiami pokarmowymi pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego. Mogą to być:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • gazy.
karma dla kota alergika

Diagnostyka alergii u kotów

Diagnostyka alergii pokarmowej jest podobna u psa i u kota. Potrzebna jest tzw. dieta eliminacyjna. Składa się ona z ograniczonej liczby produktów. W tym czasie należy podawać kotu mięso, z którym nie miał wcześniej styczności. Lekarze weterynarii wybierają specjalistyczne hydrolizowane karmy dla kota alergika lub proponują domowe posiłki na okres 8–12 tygodni. Gdy objawy alergii ustąpią, rozpoczyna się próby prowokacyjne z pojedynczymi rodzajami pokarmu. Oznacza to, że nowy rodzaj mięsa podaje się co około 14 dni.

Co się stanie, jeżeli objawy nie ustąpią? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Być może konieczne jest wykorzystanie innej karmy czy nowego rodzaju mięsa w diecie domowej. Utrzymujący się brak reakcji na zmiany w diecie może oznaczać, że problemy Twojego kota mają inne podłoże.

Diety surowe i domowe posiłki dla kotów alergików

Jednym z rozwiązań jest stosowanie diety BARF lub jej gotowanego odpowiednika. Do zalet tego typu żywienia należy pełna kontrola nad podawanymi kotu składnikami. Wybierasz je samodzielnie i komponujesz z nich odpowiednie posiłki.

To, co jest niekwestionowaną zaletą, jest także ciemną stroną tej diety. Brak wiedzy może doprowadzić do niedoborów żywieniowych u Twojego pupila. Konieczna jest zatem konsultacja z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.

Monobiałkowa karma dla kota alergika

Wśród gotowych karm coraz częściej poleca się monobiałkowe karmy mokre. Po pierwsze zawierają one tylko jeden rodzaj mięsa. Po drugie mają w składzie mniej dodatków technologicznych niż większość karm suchych. Karmy mokre są też bardziej smakowite dla kotów i dostarczają im dodatkowej porcji płynów. Stosując karmy wilgotne, zapewniasz kotu lepsze nawodnienie organizmu.

Monobiałkowa karma dla kota alergika to dobry wybór, jeżeli chcesz żywić pupila gotową karmą.

Jednobiałkowe karmy oferuje wiele marek, m.in. Gussto czy Animonda. Kilka z nich omówimy na końcu artykułu.

Hipoalergiczna karma dla kota alergika

W ofercie sklepów zoologicznych znajdziesz nie tylko monobiałkowe karmy dla kota, ale także produkty określone jako „hipoalergiczne”. Hasło to służy do opisania produktów stworzonych z myślą o zwierzętach cierpiących na niepożądane reakcje na pokarm. Takie karmy mają zwykle prostszy skład, nie zawierają najpopularniejszych alergenów lub tworzone są na bazie białka hydrolizowanego.

Żadna karma dla kota nie jest jednak w 100 procentach hipoalergiczna, dlatego że zwierzęta reagują na bardzo różne alergeny. Ważna jest prawidłowa diagnostyka i ustalenie, na jakie rodzaje mięsa lub inne składniki karmy reaguje Twój pupil. Jeśli dowiesz się, czego dokładnie nie może jeść kot, łatwiej dobierzesz hipoalergiczną karmę dla swojego kota alergika.

karma dla kota z alergią pokarmową

Przegląd suchych karm dla kotów alergików

Nie poruszaj się wśród bogatej oferty sklepów zoologicznych na oślep. Aby ułatwić Ci zadanie, przeanalizowaliśmy skład kilku produktów superpremium.

  • Brit Care Cat Insect & Fresh Herringinnowacyjna bezzbożowa karma dla kota alergika. Posiłek oparty jest na białku owadów z dodatkiem świeżego śledzia. Taki dobór podstawowych składników minimalizuje wystąpienie reakcji alergicznych. Świeże mięso wpływa na smakowitość i aromat karmy, a całość kompozycji wspiera kondycję skóry i sierści Twojego kota. Co ważne, wykorzystano olej kokosowy zamiast popularnego tłuszczu z kurczaka.
  • Empire hipoalergiczna karma dla kotów długowłosychbezzbożowy i wysokomięsny program żywieniowy dla długowłosych kotów. Holistyczna receptura wspomaga kondycję okrywy włosowej, dzięki czemu sierść wygląda zdrowo i pięknie. Karma jest także delikatna dla kociego przewodu pokarmowego.
  • Josera Marinesse – bezzbożowa karma z wysoką zawartością łososia. Sprawdzi dla zarówno dla kotów lubiących ryby, jak i tych z nietolerancją pokarmową. Jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Pomaga utrzymać odpowiednie pH moczu, dlatego przeciwdziała kamicy moczowej.
karma dla kota alergika, alergia pokarmowa u kota

Przegląd mokrych i uzupełniających karm dla kotów alergików

  • Animonda Carny Single Protein Indyk – karma dla kota alergika od marki Animonda zawiera jedynie jeden rodzaj białka pochodzenia zwierzęcego. W jej składzie znajduje się mięso oraz bogate w witaminy podroby z indyka. W tej linii znajdziesz także karmę z wołowiną lub kurczakiem.
  • Alpha Spirit monobiałkowe delikatne musy ich skład to aż 65% mięsa i podrobów, bez zbóż i sztucznych dodatków. Zawierają 100% białka zwierzęcego, dlatego z powodzeniem sprawdzą się w zarówno w diecie eliminacyjnej, jak i jako codzienne posiłki Twojego kota.
  • Nature’s Protection Adult Cat Sensitive Digestion mokra karma z jagnięciną i indykiem. Nadaje się dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Nie zawiera konserwantów, mączki kostnej, soi i zboża, aromatów i wzmacniaczy smaku.
  • Brit Care Cat Snack Superfruits Insect Hypoallergenic bezzbożowa karma uzupełniająca dla kota alergika. Ten przysmak dla kotów został stworzony z białka owadów, oleju kokosowego i dodatku dzikiej róży, by rozpieszczać koty z nietolerancjami i wrażliwym przewodem pokarmowym.
  • Gussto Fresh Wild Boar – mokra monobiałkowa karma z dziczyzną. W swoim składzie ma mięso, podroby z dzika oraz olej z ostropestu, który wspomaga odporność oraz trawienie kota. Karmy Gussto mają prosty skład i nadają się dla kotów z niepożądanymi reakcjami na pokarm.
  • Happy Cat Meat in Sauce Sensitive Magen & Darm (żołądek i jelita) delikatny mokry posiłek dla kotów, które mają wrażliwy przewód pokarmowy. Jest łatwo przyswajalna i nie obciąża żołądka oraz jelit kota.

Żywienie kota z alergią pokarmową może być wyzwaniem. Pomoże Ci odpowiednia karma dla kota alergika. Nie poddawaj się i znajdź taką, która będzie idealna dla Twojego pupila!

autor: lek. wet. Agnieszka Górecka

Przeczytaj również

1 Komentarz

Agata 3 kwietnia, 2022 - 6:35 pm

A jeśli kot wylizuje ogon ,to czy może mieć to tło alergiczne ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.