Home Kot Linienie kota. Jak ograniczyć wypadanie sierści u kota?

Linienie kota. Jak ograniczyć wypadanie sierści u kota?

Przynajmniej jeden opiekun dziennie pyta lekarza weterynarii o wypadające włosy swojego kota. Linienie kota to zauważalny problem, który w wielu przypadkach jest jednak zjawiskiem naturalnym. Dlaczego kot linieje i jak sobie poradzić z wypadaniem sierści u kota? Sprawdzamy, jak dbać o sierść u kota oraz kiedy trzeba udać się do lekarza weterynarii.

Kot linieje – wypadanie sierści u kota

W gabinetach weterynaryjnych bardzo często pojawia się temat nadmiernego linienia kota lub psa. Opiekunowie właściwie przez cały rok pytają: „Dlaczego mój kot traci sierść?” lub „Czy to normalne oznaki wymiany włosa?”. Linienie kota jest wciąż gorącym tematem, ale przyczyny wypadania sierści bywają różne. Linienie jest naturalnym procesem, choć zbyt obfite wypadanie włosów może oznaczać problemy zdrowotne. Niestety diagnostyka takich przypadków bywa trudna. Ważna jest szczegółowa historia danego kota, obraz kliniczny zmian i informacje o podjętych próbach leczenia lub suplementacji. Rozmowa z lekarzem weterynarii pomoże stwierdzić, czy wypadanie włosów u Twojego kota jest normalnym procesem, czy powodem do niepokoju. Opiekun musi przede wszystkim zachować spokój i postarać się pomóc swojemu pupilowi.

Reklama
LINIENIE KOTA

Linienie kota jest naturalne, ale zwierzak nie powinien gubić zbyt dużo sierści.

Co warto wiedzieć o sierści kota?

Włos u kota zbudowany jest głównie z białka zwanego keratyną. Sierść u kota składa się z:

  • podszerstka,
  • włosów ościstych,
  • włosa okrywowego.

Koci podszerstek to krótki włos, a wielowarstwowa budowa sierści zapewnia zwierzętom dobrą izolację przed chłodem. Rasy bez podszerstka to np. koty balijskie.

Koty mogą mieć podszerstek i włos okrywowy.

Dlaczego koty gubią sierść? Przyczyny naturalne

Linienie u kotów przebiega w różny sposób u różnych osobników. Koty żyjące na wolności lub tak zwane wychodzące, które regularnie przebywają na świeżym powietrzu, wyróżniają się zwykle znacznie bardziej nasiloną utratą włosa niż koty domowe. W ogólnym ujęciu na intensywność procesu linienia wpływają dwa czynniki:

  • światło dzienne,
  • temperatura zewnętrzna.

Długość dnia świetlnego jest czynnikiem inicjującym linienie. Koty żyjące w domach (niewychodzące) tylko częściowo zdają sobie sprawę z prawdziwej długości dnia, ponieważ ludzie zapalają sztuczne światło, gdy tylko na zewnątrz robi się ciemno.

Drugim wspomnianym czynnikiem jest temperatura, która w przypadku kotów domowych nie odgrywa zbyt dużej roli. Natomiast koty, które spacerują po swoim terytorium, doświadczają różnic temperatur i reagują na nie poprzez dostosowanie swojego futra. Na ogół są one najbardziej podatne na zmiany futra. Tymczasem wiele kotów domowych linieje przez większość roku i wykazuje jedynie niewielkie zwiększenie utraty sierści w okresach wiosennym i jesiennym.

Koty linieją także w okresie ciąży oraz laktacji, co związane jest z niedoborami wapnia i minerałów potrzebnych do utrzymania zdrowej sierści. Jeśli Twoja kotka jest w ciąży, rozważ zastosowanie specjalnej diety lub suplementów wzmacniających sierść, poleconych na ten okres przez lekarza weterynarii.

Linienie kota – ile trwa?

Wypadanie sierści u kota trwa właściwie przez cały rok, ale proces ten nasila się wiosną oraz jesienią. Zanim zacznie się zima, futro kota staje się grubsze i dłuższe, aby chronić go przed chłodem. Wiosną kot traci włosy w związku z wydłużeniem się dnia oraz wzrostem temperatury. Proces wypadania starych i pojawienia się nowych włosów trwa około 6–8 tygodni. Po osiągnięciu określonej długości sierść przestaje rosnąć i następuje faza spoczynku. Po pewnym czasie włos wypada, a cykl rozpoczyna się od nowa.

Wypadanie sierści u kota jest procesem cyklicznym.

WYPADANIE SIERŚCI U KOTA

Czy wypadanie sierści u kota jest chorobą? Przyczyny linienia kota

Nadmierne zrzucanie sierści może być związane także z problemami natury zdrowotnej. Jeśli skóra Twojego pupila jest podrażniona, zaczerwieniona lub pokryta wysypką, a włosy są suche, warto rozważyć wizytę u lekarza weterynarii. Ze specjalistą warto skonsultować się także wtedy, gdy problem dotyczy skóry i nie zaobserwowałeś jeszcze problemu z wypadaniem włosów. Pomocy weterynaryjnej mogą wymagać zauważone krostki, grudki, plamki, pęcherze, owrzodzenia czy strupy.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego linienia kota to:

  • alergie,
  • nieprawidłowe odżywianie,
  • pchły lub inne pasożyty,
  • zmiany hormonalne,
  • choroby genetyczne.

Zwiększone wypadanie sierści występuje także u osobników w trakcie lub po chorobach, np. układu oddechowego.

U kotów spotyka się również łysienie paranowotworowe, które objawia się utratą włosów. Problem dotyczy głównie zwierząt starszych, zwykle pojawia się nagle i szybko postępuje. W tym przypadku dochodzi do symetrycznego wypadania sierści u kota na brzuchu oraz kończynach. Utrata sierści jest dodatkowo związana m.in. z tym, że zwierzęta intensywnie się wylizują. Do określenia przyczyny problemu zwykle konieczne jest wykonanie badania RTG oraz USG jamy brzusznej. Łysienie paranowotworowe kotów ma bowiem związek z gruczolakorakiem trzustki. Nadmierne wypadanie sierści i widoczne wyłysienia z reguły pojawiają się wtedy, gdy u zwierzęcia występują już przerzuty. Niestety, rokowanie w przypadku paranowotworowego łysienia kotów jest złe.

Podsumowując, linienie kota to proces naturalny, ale zdarza się, że nadmierne wypadanie włosów u kotów jest powiązane z chorobami. Nigdy nie lekceważ niepokojących objawów i konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Koty, które nie linieją – czy takie zwierzęta istnieją?

Wielu alergików może zastanawiać się, czy są koty, które nie linieją i nie uczulają. Rasa i rodzaj sierści Twojego kota mają duży wpływ na to, jak wygląda jego linienie. Te rasy kotów tracą mniej włosów:

  • devon rex,
  • american bobtail,
  • american curl,
  • american shorthair.

Czy takie zwierzę nadaje się dla alergików? Nie zawsze! Kocie alergeny znajdują się także np. w ślinie czy naskórku. To, czy dana osoba będzie reagowała na kota danej rasy, zależy od nasilenia choroby. Jeśli chcesz mieć kota, najpierw skonsultuj się z alergologiem i w przypadku zgody ze strony lekarza kilka razy udaj się do hodowli określonej rasy, by sprawdzić własną reakcję na takie zwierzęta.

Nie każde zwierzę traci tyle samo sierści w okresie linienia.

SPOSOBY NA WYPADANIE SIERŚCI U KOTA

Zdrowa sierść a linienie kota

Jeśli będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, zapewnisz swojemu zwierzakowi zdrową sierść:

  1. Stosuj karmę wysokiej jakości. Powinna być bogata w białko i kwasy tłuszczowe omega-3.
  2. Pamiętaj o profilaktyce przeciwpchelnej!
  3. Rozważ regularne kąpiele, jeśli Twój kot ma problemy z higieną.
  4. Regularnie szczotkuj sierść zwierzaka, aby usunąć martwe włosy i stymulować wzrost nowych.
  5. Dobierz odpowiedni rodzaj szczotek lub grzebieni do sierści Twojego kota.

Pielęgnacja sierści pupila nie zawsze jest łatwa. Niektóre zwierzęta za nią nie przepadają. Jeżeli masz problemy z kąpielami lub wyczesywaniem swojego zwierzaka, rozważ pomoc groomera. Możesz także skonsultować się z behawiorystą, który pomoże Ci oswoić kota z zabiegami dotyczącymi nie tylko sierści, ale i uszu czy pazurów.

Na rynku zoologicznym znajdziesz karmy typu „beauty” lub „skin & coat”, które nastawione są na wspieranie zdrowia kociej skóry oraz pięknego wyglądu kocich włosów. Na wypadanie sierści stosuje się dodatki siemienia lnianego, oleju z łososia lub innych olejów rybnych (źródeł kwasów tłuszczowych omega-3), a także dodatki witamin i minerałów. Kota można żywić dietą surową lub gotowaną w domu. Zawsze należy się wtedy udać do lekarza weterynarii, by wykonać niezbędne badania i wspólnie omówić, jak zbilansować taką dietę u zwierząt na różnym etapie życia. Pamiętaj, że dieta domowa lub BARF powinna być uzupełniona o witaminy i minerały. Samo surowe mięso to za mało, by zwierzęta funkcjonowały prawidłowo. Pamiętaj jednak, że karma „na sierść” lub suplementy wspomagające zdrowie skóry nie działają od razu. Na efekty trzeba poczekać zwykle kilka tygodni.

Inne deklaracje producentów karm dla kotów dotyczą ograniczania tworzenia się kul włosowych lub wspomagania ich wydalania z organizmu kota. Czym są kule włosowe?

Pilobezoary (kule włosowe) – zagrożenie związane z linieniem kota

W trakcie linienia koniecznie pamiętaj o podawaniu kotu preparatów odkłaczających! Koty są bardzo czystymi zwierzętami i średnio kilka godzin dziennie spędzają na wylizywaniu sierści. Niestety, ponieważ ich język składa się ze stożkowatych brodawek, łatwo chwytają one i połykają włosy. W okresach linienia liczba włosów dostających się do przewodu pokarmowego znacznie wzrasta i łatwiej dochodzi do formowania kul włosowych (pilobezoarów). Stanowią one zagrożenie dla zdrowia kota, a w skrajnych przypadkach mogą zablokować jelita. Zakłaczenie u kota jest zatem potencjalnie bardzo niebezpieczne.

Objawy zakłaczenia to np.:

  • wymioty,
  • ataki kaszlu,
  • zaparcia,
  • spadek lub całkowity brak apetytu,
  • utrata masy ciała.

W naturalnych warunkach włosy i małe kule włosowe wydalane są z kałem lub wraz ze sporadycznymi wymiotami. Aby wyeliminować kule włosowe u kota, możesz wspomagać swojego pupila poprzez różne produkty, np. pasty odkłaczające, karmy typu „anti-hairball” lub podawanie kotu trawy (tylko bezpiecznej, dostępnej w sklepach zoologicznych).

Gdy kot gubi sierść, warto wspierać wydalanie włosów z przewodu pokarmowego poprzez podawanie specjalnych past.

Karmy „na sierść” dla kotów

Wysokiej jakości karmy dla kotów wspierające wygląd sierści oraz zdrowie skóry to:

Brit Care Cat Grain-Free Haircare – to sucha karma mająca w składzie świeżego łososia oraz kurczaka. Jest to posiłek stworzony z myślą o dorosłych kotach długowłosych ras. Formuła nadaje się dla kotów z alergiami pokarmowymi, czy wrażliwymi brzuszkami. Dzięki łososiowi każdy posiłek dostarcza kotu kwasów tłuszczowych omega-3, co zapewnia lśniącą i piękną sierść. KUP TERAZ

Canilove Cat Salmon Sensitive & Long Hair – to sucha karma dla dorosłych kotów. Ten bezzbożowy produkt nie zawiera również ziemniaków. Nadaje się dla kotów z delikatnym przewodem pokarmowych i doskonale wspiera stan sierści kotów półdługowłosych oraz długowłosych. W składzie znajdziesz olej z łososia, łososia oraz śledzia, a także nasiona lnu.

Empire hipoalergiczna karma dla kotów długowłosych – marka Empire oferuje suchą karmę dla wybrednych i długowłosych kotów. Formuła wspiera zdrowie skóry i piękny wygląd sierści, a także wspiera usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego kota. Produkt jest bezzbożowy, bezglutenowy i hipoalergiczny. KUP TERAZ

Nature’s Protection White Cat – to sucha karma dla kotów o jasnej sierści. Może sprawdzić się dla persa, maine coona, czy takich ras jak turecka angora lub american curl.  Formuła karmy pomaga zwalczyć problemy z rdzawieniem sierści, a jednocześnie zawiera duże ilości błonnika i pomaga usuwać kule włosowe z przewodu pokarmowego kota. W składzie znajdziesz olej z ogórecznika i z łososia, co sprzyja utrzymania optymalnej kondycji skóry.

Kołtuny u kota – problem nieprawidłowej pielęgnacji

Omawiając tematy związane z kocią sierścią, wspomnieć można nie tylko o kulach włosowych, ale i o kołtunach, które tworzą się u naszych podopiecznych. Kołtuny u kota powstają, gdy u zwierzaka występuje duża ilość martwych i niewyczesanych włosów. Takie włosy zaczepiają się o kolejne i finalnie plączą w dość skomplikowany sposób. Co ciekawe, kołtuny u kota częściej znaleźć można u ras długowłosych, o gęstej i delikatnej sierści, jak koty syberyjskie czy norweskie leśne.

Aby usunąć kołtuny u kota, możesz skorzystać ze specjalnych preparatów ułatwiających rozczesywanie. Powoli staraj się oddzielać od siebie poszczególne kępki sierści. Po wyczesaniu kołtunów możesz wykąpać kota. Nie w każdym przypadku ten sposób będzie skuteczny. Niestety, u bardzo zaniedbanych zwierząt kołtuny u kota trzeba wyciąć lub skrócić całą kocią sierść.

Lepiej jednak zapobiegać wszystkim problemom i regularnie wyczesywać zwierzę, gdy gubi sierść. Zmniejsza to zarówno ryzyko zakłaczenia, jak i ogranicza powstawanie kołtunów u kota.

Podsumowanie – linienie u kota

  1. Linienie jest bardziej nasilone u kotów wychodzących.
  2. U kotów domowych linienie trwa prawie cały rok. Wychodzący kot gubi sierść głównie wiosną oraz jesienią.
  3. Przyczyny wypadania sierści to m.in. alergie, nieprawidłowe żywienie czy zmiany hormonalne.
  4. Nadmierne wypadanie sierści może świadczyć o poważnych chorobach.
  5. Kołtuny u kota to problem biorący się z braku odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj o regularnym czesaniu kota lub korzystaj z usług groomera.
  6. Odpowiednia pielęgnacja oraz dieta zapewniają kotu zdrową sierść!
  7. Pamiętaj o podawaniu kotu preparatów odkłaczających. Nie doprowadzaj do nadmiernego zakłaczenia kota. Kule włosowe w przewodzie pokarmowym mogą zagrażać życiu kota.
  8. Linienie u kota – ile trwa? Proces wymiany sierści trwa około 6–8 tygodni.

Linienie u kota jest naturalnym procesem, który może jednak przebiegać zbyt intensywnie. Gdy kot gubi sierść i łysieje, udaj się do lekarza weterynarii. Zapytaj specjalisty: „Dlaczego mój kot traci sierść?”, i przejdź ze swoim pupilem przez proces diagnostyczny. Być może w przypadku Twojego pupila linienie kota jest normalne, ale konsultacja nigdy nie zaszkodzi.

Polecamy również artykuł o linieniu psa!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.