Home Pies Czy pies powinien spać w naszym łóżku?

Czy pies powinien spać w naszym łóżku?

Relacje psów i ludzi ewoluują. Zacierają się tradycyjne granice pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Jedną z tych zmian jest fakt, że coraz więcej ludzi pozwala swoim psom spać w swoich łóżkach.

Czy wpuszczanie psa do łóżka to dobry pomysł? Jak najlepiej to zrobić? Zapewne nie jest Ci obca sytuacja, w której pies pcha się do Twojego łóżka. I wtedy zaczynasz się zastanawiać, czy pozwalać pupilowi na spanie obok siebie, czy może jednak wyprosić go do jego legowiska. Rozważamy kilka za i przeciw.

Reklama

Zalety spania z psem w łóżku

  • Śpimy każdej nocy z najlepszym przyjacielem.
  • Psy są jak termofor z gorącą wodą, która nigdy się nie ochładza, są więc idealnym towarzyszem na mroźną zimową noc.
  • Wspólne dzielenie łóżka jest idealnym sposobem na pogłębienie relacji.
  • Pies w łóżku pomaga nam redukować stres i ma działanie uspokajające. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, poprawia nastrój i pozwala budować poczucie pewności siebie.

„Istnieją badania dowodzące, że ludzie śpiący ze swoimi psami szybciej się rozluźniają i przez to szybciej zasypiają.”

  • Niektórzy właściciele twierdzą, że rytmiczny oddech ich pupila działa jak środek nasenny, który pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Nie dotyczy to oczywiście osób, których psy są nerwowe lub bojaźliwe i na najmniejszy nawet ruch reagują szczekaniem.

„Naukowcy z Instytutu Weterynaryjnego Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że spanie z psem działa na człowieka, niczym szczepionka uodparniająca. W nocy zwierzak przekazuje właścicielowi nie tylko swoją dobrą energię, ale też przeciwciała, które chronią przed przeziębieniem, chorobami dróg oddechowych i zatruciami pokarmowymi”.

Wady spania z psem w łóżku

  • Psy potrafią całkiem nieźle rozpychać się w nocy. O ile nie stanowi to problemu, gdy dzielimy łóżko z małym zwierzakiem, o tyle w przypadku dużego, ciężkiego psa możemy mieć problem, żeby się wyspać.
  • Mają też inny rytm snu i dużo częściej wybudzają się w nocy, zmieniając pozycję.
  • Potrafią też zaskakująco głośno chrapać. A to wszystko może negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu.

„Badania amerykańskich naukowców wykazały, że kobietom podczas snu bardziej przeszkadzają ich partnerzy niż psy.”

  • Nie zaliczają się do najbardziej higienicznych stworzeń. Psy nie noszą ubrań i nie kąpią się zbyt często. Dodatkowo uwielbiają obwąchiwać, a nawet zjadać różne, z naszego punktu widzenia często obrzydliwe, rzeczy. Oprócz błota mogą przynieść ze spaceru wirusy, bakterie, grzyby czy różnego rodzaju pasożyty. Oczywiście, istnieje mnóstwo sposobów na to, by życie z psem było możliwie higieniczne i zdrowe. Nie znaczy to jednak, że można zapominać o zagrożeniach.
  • Psy często intensywnie gubią sierść i rozsiewają różnego rodzaju alergeny. Dlatego w przypadku alergików zapraszanie psa na noc do łóżka nie jest najlepszym pomysłem.
  • Wielu właścicieli uważa, że spanie z psem w jednym łóżku może doprowadzić do starć o dominującą pozycję w stadzie. Czworonóg, który wyleguje się w tym samym miejscu co właściciel, może rościć prawa do roli samca alfa.

Pies musi mieć swoje legowisko

Bez względu na to, czy pozwalamy psu w nocy wskakiwać na nasze łóżko, czy nie, pies musi mieć swoje wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku. W przeciwnym razie może uznać łóżko za swoje i zacząć decydować, kto może na nim spać, a kto nie. Wybór legowiska dla psów na rynku jest przeogromny, o czym pisaliśmy w artykule jak wybrać legowisko dla psa

Powinniśmy stosować polecenie słowne, którym wyraźnie zapraszamy psa na łóżko, oraz takie, po którym pies bezwzględnie musi je opuścić.

Decyzja należy do Ciebie

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czy pozwolić spać zwierzakowi w łóżku. Wiele zależy od tego, jakiego mamy psa i jakie są nasze oczekiwania. Spanie z małym pieskiem, który nie będzie się rozpychał, tylko spokojnie grzał nam stopy, zamiast kłaść się na nich, odcinając nam krążenie, może być całkiem przyjemne.

Natomiast noc spędzona z psem, który chrapie i ma niespokojny sen, może okazać się prawdziwym koszmarem. Nie bez znaczenia powinny być też kwestie higieny i zdrowia. Z drugiej jednak strony spanie z psem może przynieść też wiele korzyści, jak pogłębianie więzi, relaks. Każdy więc sam powinien rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć świadomą decyzję, czy chce zaprosić psa do łóżka, czy nie.

A czy Ty śpisz ze swoim psem w łóżku? Daj znać w komentarzu pod postem na FB.

Przejdź na Facebook

Facebook

autor: Agnieszka Baranowska

Dowiedz się co myśli o tym behawiorysta – czytaj dalej w zimowym numerze Pets Style

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.