Home PiesPielęgnacja psa Preparaty na pchły i kleszcze dla psa

Preparaty na pchły i kleszcze dla psa

Stosowanie preparatów na pchły i kleszcze pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojego czworonoga. Sprawdziliśmy, dlaczego warto oraz jak często podawać preparaty na pchły i kleszcze, by ochronić pupila przed pasożytami. Dowiedz się, czym jest alergiczne pchle zapalenie skóry, gdzie najczęściej lokalizują się kleszcze oraz dlaczego tak trudno pozbyć się inwazji pcheł.

Dlaczego warto stosować preparaty na pchły i kleszcze?

Zarówno pchły, jak i kleszcze to pasożyty zewnętrzne. Stanowią one zagrożenie dla psów i kotów, ponieważ przenoszą groźne choroby oraz pasożyty. W Polsce najczęstsze są:

Reklama
  • kleszcz pospolity (Ixodes ricinus),
  • kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus).

Wśród tzw. chorób odkleszczowych wyróżnia się:

  • babeszjozę,
  • anaplazmozę,
  • erlichiozę,
  • boreliozę.
preparaty na pchły u psa

Pchły stanowią natomiast wektor niebezpiecznych czynników bakteryjnych. Podczas żerowania na Twoim pupilu, mogą przenosić takie bakterie jak:

  • Mycoplasma spp.,
  • Rickettsia spp.,
  • Yersinia pestis.

Inwazja pcheł u psa może także skończyć się dodatkową inwazją pasożytów wewnętrznych, np. tasiemca psiego (Dipylidium caninum).

Kleszcze i pchły przenoszą groźne choroby.

Kilka słów o kleszczach

Kleszcze żerują zwykle od wiosny do później jesieni i występują niemal we wszystkich środowiskach i regionach geograficznych. Twój pupil może spotkać je w niskiej roślinności, np. na łące, w parku lub w lesie. Aby zapobiec inwazji tych pasożytów, stosuj właściwe preparaty na kleszcze oraz oglądaj swojego pupila po każdym spacerze. Kleszcze najczęściej lokalizują się:

  • w pachwinach,
  • w okolicy szyi,
  • za uszami.

Dużą rolę w ograniczeniu ryzyka chorób odkleszczowych odgrywa czas, w jakim pasożyt zostanie usunięty. Im szybciej usuniesz kleszcza, tym lepiej. Musisz to zrobić w odpowiedni sposób lub udać się do lekarza weterynarii. Przeczytaj, jak usuwać kleszcze.

Preparaty na kleszcze stosuj od wczesnej wiosny do później jesieni.

Kiedy stosować preparaty na pchły?

W ogólnym ujęciu preparaty na pchły warto podawać przez cały rok. Niektóre z nich można stosować nawet u kilkudniowych szczeniąt, co jest ważne, gdyż intensywna inwazja pcheł u małego psa może doprowadzić nawet do anemii. Inne środki na pchły można podawać od określonego wieku lub po osiągnięciu konkretnej masy ciała zwierzęcia. Jeżeli kupujesz takie produkty w sklepie zoologicznym, zawsze sprawdzaj ulotkę. Preparaty poszczególnych producentów zawierają odmienne substancje czynne i różne ich stężenia, dlatego opracowano dla nich inne zalecenia.

Pamiętaj także, że preparaty dla psów, które zawierają permetrynę, są toksyczne dla kotów. Nie kupuj więc większych opakowań, by potem podzielić je na psa i kota, ponieważ możesz poważnie zaszkodzić swojemu mruczkowi.

Preparaty przeciw pchłom można stosować już u szczeniąt.

preparaty na pchły u psa

Co to jest alergiczne pchle zapalenie skóry?

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) to reakcja uczuleniowa na alergeny zawarte w ślinie pcheł. Ten problem może pojawić się u każdego czworonoga. Bardziej predysponowane wydają się jednak psy cierpiące na atopowe zapalenie skóry.

APZS objawia się silnym świądem. Pies się drapie, ociera o meble, wygryza lub intensywnie wylizuje skórę i sierść. Wszystko to powoduje najpierw zaczerwienienie, a potem podrażnienia. W skrajnych wypadkach dochodzi do wyłysień i samouszkodzeń skóry. Zmiany koncentrują się często:

  • wzdłuż grzbietu,
  • u nasady ogona,
  • na górnych częściach ud.

Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym lekarz weterynarii wykona u Twojego pupila kilka prostych testów, jak wyczesywanie sierści na bibułę lub papier w poszukiwaniu odchodów pcheł. Postara się także wykluczyć inne przyczyny problemu.

Leczenie APZS polega na zwalczeniu inwazji pcheł zarówno poprzez zabezpieczenie psa, jak i dokładne sprzątanie domu. Zdarza się, że konieczne jest także wdrożenie antybiotyków w celu zwalczenia wtórnych infekcji bakteryjnych.

Pamiętaj, że pies pozostanie alergikiem przez całe życie, dlatego konieczne jest regularne zabezpieczanie go przeciwko pchłom. Jeżeli masz w domu inne zwierzęta (psy lub koty), one również regularnie powinny otrzymywać preparaty na pchły.

Środki na pchły warto stosować u wszystkich zwierząt w domu.

Jak wybierać preparaty na pchły i kleszcze?

Preparaty na pchły oferuje wiele marek i występują pod różnymi postaciami, co może utrudniać wybór właściwego produktu. Zanim wybierzesz, musisz przeanalizować najważniejsze wady i zalety poszczególnych postaci.

Pierwszym produktem są popularne preparaty w formie spot-on, czyli wylewek na kark. Są one po pierwsze łatwe do podania, a po drugie stosunkowo niedrogie. Musisz jednak wiedzieć, że mają krótszy czas działania niż tabletka lub obroża. Preparaty spot-on chronią psa przeciwko kleszczom około 3–4 tygodni, a przeciwko pchłom do 2 miesięcy. Zawsze sprawdzaj jednak ulotkę preparatu. Do wad tego typu środków należy to, iż siła ich działania ulega zmniejszeniu po każdej kąpieli lub zmoczeniu sierści psa, np. podczas pływania czy deszczu.

preparaty na pchły

Kolejną opcją są obroże. Ich czas działania jest zależny od producenta. Niektóre z nich działają nawet 7–8 miesięcy. Ważne jest jednak, że obroża powinna znajdować się cały czas na szyi psa. Pamiętaj także, że nie wszystkie produkty są wodoodporne. Wydaje się, że obroże najlepiej sprawdzają się u psów gładkowłosych.

Trzecią opcją są stosunkowo niedawno wprowadzone tabletki. Takie preparaty na pchły i kleszcze są skuteczne od kilku do kilkunastu tygodni. Na ich działanie nie mają wpływu kąpiele ani deszcz. Zwykle stworzone są tak, by stanowić smakowity kąsek dla Twojego pupila. Problem może stanowić jednak sytuacja, gdy pies zwymiotuje po otrzymaniu tabletki. Nie wiemy wtedy, jaki procent preparatu wchłonął się do jego organizmu.

Na rynku dostępne są także szampony przeciwpchelne. Nie znajdują się one jednak na liście najbardziej polecanych środków. Po pierwsze mają krótkie działanie, po drugie bywają kłopotliwe. Wiele psów nie lubi mycia, a częste kąpiele czworonogów zwykle nie są wskazane.

Odpowiednie preparat na pchły i kleszcze dla psa pomoże Ci wybrać lekarz weterynarii.

Preparaty na pchły – przegląd

Nasza redakcja sprawdziła, jakie preparaty na pchły są dostępne w ofercie kilku znanych marek. Oto one:

  • Dr Lucy Eco repelent na komary i kleszcze – specjalnie opracowany płyn, którego formuła oparta jest na naturalnych olejkach i ekstraktach roślinnych. Starannie skomponowana mieszanina zapachów sprawia, że komary i kleszcze będą trzymać się z daleka od Twojego pupila. Co ważne, płyn nie pozostawia tłustego nalotu, dlatego sierść Twojego psa będzie nie tylko pachnąca, ale i nieskazitelnie piękna.
  • dr Seidel Sabunol PLUS to obroża o długości 50 cm na pchły i kleszcze. Nowa technologia produkcji zapewnia równomierne oraz długotrwałe uwalnianie się trzech substancji aktywnych, czyli permetryny, imidachloprydu i geraniolu. Ten produkt jest skuteczny aż przez 5 miesięcy, a na pierwsze efekty wystarczy poczekać ok. 5 godzin od założenia obroży.
  • Over Zoo obroża Bio Protecto Plus dla dużych psów obroża z naturalnymi olejkami eterycznymi przeznaczona dla psów powyżej 9 tygodnia życia. Ma długość 75 cm i wykazuje swoje właściwości przez okres dwóch miesięcy. Zawiera olejek cedrowy, eukaliptusowy, cytrynowy oraz miętowy. Mają one pozytywny wpływ na skórę oraz sierść psa, a ich intensywny zapach jest nieprzyjemny dla owadów.
  • Prevendog obroża lecznicza marki Laboratoire Francodex – produkt o statusie weterynaryjnego leku OTC. Substancją czynną jest deltametryna, czyli syntetyczny środek owadobójczy, który będzie skutecznie chronił Twojego pupila. Obroże wykazują silne działanie odstraszające i roztoczobójcze względem występujących w Polsce gatunków kleszczy i komarów przez 5–6 miesięcy. Bez problemu dopasujesz ją do swojego psa, gdyż jest dostępna w 3 wygodnych rozmiarach.

Dlaczego tak trudno pozbyć się pcheł?

W przypadku pcheł bardzo często popadamy w błędne koło. Gdy zauważysz pasożyty u swojego pupila i zastosujesz polecane preparaty na pchły, niedojrzałe postacie tych owadów rozwijają się w Twoim domu nawet od kilku tygodni. Szpary w podłodze, okolice listew przypodłogowych oraz inne miejsca w Twoim otoczeniu pełne są wylęgających się i rozwijających pasożytów. Dopiero gdy sobie to uzmysłowisz, zrozumiesz, że preparat przeciwpchelny podawany przez dwa miesiące to za mało!

Wszystkie postacie rozwojowe pcheł można nazwać zbiorczo biomasą. Jeżeli nie wyeliminujesz biomasy ze środowiska swojego psa, problem będzie się utrzymywał. Sprawdźmy, co pomaga w eliminacji pcheł z domu czy samochodu.

Sam środek na pchły dla psa nie wystarczy, by pożegnać się z pasożytami.

preparaty na pchły

Czego używać do zwalczania pcheł w otoczeniu psa?

Wiesz już, że pojawienie się pcheł u psa oznacza walkę z tymi pasożytami nie tylko u niego, ale także w całym Waszym otoczeniu. Aby zawalczyć pchły, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia domu. Przykładem jest preparat Sabunol zawierający permetrynę oraz geraniol. Spryskanie powierzchni budy czy klatek powoduje eliminację dorosłych pcheł oraz kleszczy, a także larw pcheł znajdujących się w środowisku. Zwróć uwagę, że permetryna jest toksyczna dla kotów, dlatego nie powinny mieć one styczności z tym preparatem.

Dokładne sprzątanie należy przeprowadzić minimum dwa razy w odstępie 14 dni. Pamiętaj, że jeżeli Twój pupil jeździ z Tobą autem, to konieczne jest usunięcie potencjalnych pcheł także z tapicerki samochodu. Nie zapominaj także o wypraniu legowisk czy kocyków swojego psa.

Pchły i kleszcze to zmora opiekunów oraz lekarzy weterynarii. W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć apelujemy o regularne zabezpieczanie psów przeciwko pasożytom zewnętrznym (i nie tylko).

NOTY PRAWNE:

Obroże Sabunol Plus to preparaty biobójcze posiadające atest dopuszczający do obrotu wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Numer pozwolenia na obrót: 7282/18. Należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

PREVENDOG 0,636/1,056/1,304 G OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO MAŁYCH/MAŁYCH I ŚREDNICH/BARDZO DUŻYCH PSÓW

Substancja czynna: deltametryna 0,636 g (psy 0-5 kg), deltametryna 1,056 g (psy 0-25 kg), deltametryna 1,304 g (psy powyżej 25 kg). Obroża lecznicza.  Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt: Zakażenie pasożytami wrażliwymi na deltametrynę. Zapobieganie ponownej inwazji kleszczy (Ixodes ricinus i Rhipicephalus sanguineus) dzięki działaniu roztoczobójczemu przez okres 6 miesięc; zapobieganie ukąszeniom moskitów (Phlebotomus perniciosus) dzięki działaniu odstraszającemu (przeciwdziała żerowaniu) przez okres 5 miesięcy; zapobieganie ukąszeniom komarów (Culex pipiens) dzięki działaniu odstraszającemu (przeciwdziała żerowaniu) przez okres 6 miesięcy.

Przeciwskazania: Ze względu na brak odpowiednich badań nie stosować u szczeniąt poniżej 7. tygodnia życia. Nie stosować w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną lub dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować u kotów i u psów ze zmianami skórnymi. Podmiot odpowiedzialny: VETPHARMA ANIMAL HEALTH, S.L. Les Corts, 23. 08028 – Barcelona, Hiszpania. Lokalny przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: SAS FRANCODEX Sante Animale. 10 rue de l’Ormeau de Pied. 17100 – Saintes, Francja. +48 43 678 43 13 PREVENDOG 0,636 OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO MAŁYCH PSÓW Nr. pozwolenia: 2973/20; PREVENDOG 1,056 OBROŻA LECZNICZA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PSÓW Nr. pozwolenia: 2974/20; PREVENDOG 1,304 OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO DUŻYCH PSÓW Nr. pozwolenia: 2975/20.

Produkt OTC (wydawany bez przepisu lekarza). Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Pełna informacja na temat produktu zawarta jest w charakterystyce produktu leczniczego.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.