Wyglądają niepozornie, a mogą spowodować spore problemy – kleszcze, czyli jedne z najgroźniejszych pasożytów. Te krwiopijne pajęczaki przenoszą patogeny wywołujące u psów między innymi babeszjozę i boreliozę. W walce z nimi nie jesteśmy jednak bezradni. Jak chronić psa przed kleszczami? Jaki preparat wybrać, by zabezpieczyć czworonożnego pupila przed atakiem pasożytów?
Kleszcze – poznaj swojego psiego wroga
Kleszcze to pajęczaki zaliczane do podgromady roztoczy. Na świecie zidentyfikowano ponad 800 gatunków tych pasożytów, z czego w Polsce na stałe występuje 19 (według: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny). Kleszcze występują niemal we wszystkich środowiskach i regionach geograficznych. Zwykle czyhają na swoje ofiary na niskiej roślinności, w miejscach wilgotnych i często uczęszczanych przez zwierzęta.
Psy najczęściej są atakowane przez kleszcze, gdy węszą, ocierają się o roślinność lub tarzają się w trawie. Kiedy pasożyty wyczują czworonoga, zsuwają się z roślin i chwytają sierści, a następnie szukają dogodnego miejsca do wczepienia się. Często także dostają się na ciało psa w sposób przypadkowy, gdy zwierzę przemieszcza się między krzewami lub trawami albo pokonuje naturalne przeszkody. W ślinie pajęczaków znajdują się substancje znieczulające, które sprawiają, że ich ukąszenia są bezbolesne.
Aktywność kleszczy uzależniona jest od temperatury i wilgotności. Pajęczaki żerują najintensywniej wiosną (od maja do czerwca) oraz jesienią (od września do października). Latem, w czasie upałów są mniej aktywne i chronią się w cieniu. Gdy temperatura spada poniżej zera, kleszcze zapadają w stan diapauzy, by przeczekać niekorzystne warunki. Warto jednak zauważyć, że obecnie, ze względu na łagodne zimy, kleszcze żerują przez cały rok!
Jak chronić psa przed kleszczami?
Aby uchronić psa przed kleszczami, warto starannie planować miejsca i pory przechadzek. Pajęczaki mogą czaić się w miejskim parku, w trawie na osiedlu czy w przydomowym ogrodzie, najczęściej jednak spotykane są w lasach, głównie liściastych i mieszanych, rzadziej w iglastych, na łąkach, w pobliżu jezior czy rzek oraz w okolicach ścieżek.
W sezonie wzmożonej aktywności kleszczy należy unikać spacerowania z psem po terenach gęsto zarośniętych krzewami czy wysokimi trawami. Nie można też pozwalać pupilowi na samodzielne penetrowanie roślinnych zakamarków. Dobowa aktywność kleszczy zmienia się w zależności od temperatury. Kleszcze są najbardziej aktywne o poranku (od 8 do 12) i po południu (od 16 do 21), dlatego na dłuższe spacery z czworonogiem najlepiej wybierać się o świcie lub w południe.
Jeśli dysponujemy własnym ogródkiem, pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji zieleni. Regularnie kośmy trawnik i usuwajmy chwasty. Unikajmy gęstego obsadzania ogrodu krzewami. Postarajmy się zniechęcić pajęczaki do bytowania w okolicy – posadźmy rośliny odstraszające kleszcze, na przykład kocimiętkę, lawendę, wrotycz.
W profilaktyce chorób odkleszczowych najważniejsze jest zabezpieczanie zwierzaka przed kleszczami przez zastosowanie odpowiednich preparatów. Jeśli nie uda nam się uchronić psa przed kleszczem, bardzo ważną rolę odgrywa szybkie wykrycie i usunięcie pasożyta. Do zarażenia boreliozą czy babeszjozą dochodzi najczęściej dopiero po upływie od 24 do 48 godzin od rozpoczęcia przez kleszcza żerowania. Po każdym spacerze powinniśmy bacznie obejrzeć całe ciało psa i starannie wyczesać jego szatę za pomocą gęstego grzebienia. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca, gdzie skóra jest cienka i delikatna (za uszami, w pachwinach). Jeśli znajdziemy kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć.
Cały artykuł w letnim wydaniu magazynu Pets Style – czytaj więcej