Spis treści
Gdy mrozy ścinają ziemię, a padający śnieg skutecznie okrywa cały świat białym puchem, dla dziko żyjących zwierząt rozpoczyna się walka o przetrwanie. Zdobycie pokarmu spod śnieżnej pokrywy stanowi nie lada wyzwanie dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Decydując się na dokarmianie ptaków zimą żyjących na wolności, warto pamiętać o kilku zasadach, aby rzeczywiście pomóc, a nie zaszkodzić.
Dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków zimną warto rozpocząć dopiero wówczas, gdy przez dłuższy czas temperatury utrzymują się poniżej zera lub pada śnieg. Wcześniej ptaki poradzą sobie na własną rękę, a właściwie na własny dziób!
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się raz na dokarmianie ptaków zimą, musisz je kontynuować regularnie przez cały zimowy okres. Aby nie pozostawić ptaków nagle bez pożywienia. Szybko przyzwyczajają się one bowiem do nowego źródła pokarmu i potrafią przebyć nawet znaczną odległość do miejsca, w którym spodziewają się znaleźć posiłek. Gdy karmnik jest pusty, mogą być zbyt wyczerpane, by kontynuować poszukiwania. Wraz z nadejściem wiosny można jednak stopniowo redukować ilość pokarmu, aby ptaki zaczęły przyzwyczajać się do samodzielnego zdobywania pożywienia.
Dokarmianie ptaków zimą, czyli ptasia stołówka
Ptaki, tak jak ludzie, potrzebują pełnowartościowej i świeżej diety. Karmienie ich pozostałościami ze stołu czy spleśniałym chlebem jest dla nich tak samo szkodliwe, jak dla nas. Nie wolno podawać im produktów solonych i wysokoprzetworzonych (w tym również pieczywa!). Spowodują one wzmożone pragnienie, a zimą dostęp do wody pitnej jest znacząco utrudniony.
Każdy gatunek preferuje nieco inne menu, dlatego firma Zolux stworzyła specjalną linię naturalnych produktów z myślą o skrzydlatych ulubieńcach.
Czym karmić ptaki? Wybierz nasiona dla ptaków
Aby dogodzić zgłodniałym brzuszkom, Zolux opracował specjalną mieszankę nasion. Składa się ona głównie:
- z pszenicy,
- kukurydzy,
- soczewicy,
- prosa białego,
- siemienia konopnego,
- czerwonego sorga,
- nasion słonecznika,
- oleju rzepakowego.
Ta bogata w tłuszcze kompozycja nasion zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaków żyjących na wolności. W ofercie znajdziemy również naturalne, wysokokaloryczne nasiona słonecznika, które są uniwersalnym, bezpiecznym wyborem dla wszystkich gatunków.
Dokarmianie ptaków zimą. Postaw na kule i bloczki tłuszczowe dla ptaków zimujących
Ptasią stołówkę warto zaopatrzyć również w wysokoenergetyczne karmy tłuszczowe w postaci kul lub bloczków tłuszczowych. Zimą taki pokarm pomaga ptakom żyjącym na wolności walczyć z niską temperaturą, a wiosną ułatwia ptakom zajętym karmieniem młodych powrót do formy. Sprzyja też prawidłowemu rozwojowi młodych osobników, które niedawno opuściły gniazdo. W skład kul, dostępnych w różnych formatach, wchodzą zboża, nasiona, oleje, tłuszcze i minerały.
Poza kulami w ofercie marki Zolux znalazły się:
- bloczki tłuszczowe z orzechami lub z owadami,
- walce tłuszczowe z jagodami lub z orzeszkami ziemnymi i mącznikiem młynarkiem,
- półkule tłuszczowe z mącznikiem młynarkiem lub z rodzynkami,
- a nawet blok tłuszczowy w formie szyszki.
Wszystko po to, by odpowiednio zadbać o skrzydlate towarzystwo.
Gdzie dokarmiać ptaki?
Wszystkie te smakołyki powinny znaleźć się w dobrej jakości, odpowiednio usytuowanym karmniku. Dobry karmnik to taki, który posiada daszek zabezpieczający pokarm przed zamoknięciem, a także zapewnia swobodny przylot i odlot. Powinniśmy również zwrócić uwagę na jego umiejscowienie – z dala od niskich zarośli, w których często mogą czyhać drapieżniki.
Karmniki drewniane i metalowe dla ptaków
Kupując karmnik, warto wybierać trwałe i naturalne materiały, takie jak drewno, które jest odporne na każdą pogodę. Doskonałym wyborem będzie tu karmnik Castor Silo marki Zolux z kratką i brzozowym dachem lub metalowe karmniki w postaci domków z 4 oknami, w pięknych, jesiennych kolorach. Są nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale mogą też stać się ozdobą Twojego ogrodu.
Spirale i dystrybutory do kul tłuszczowych dla ptaków
Ten, kto decyduje się na dokarmianie ptaków zimą, kieruje się troską o przyrodę. Podobne wartości przyświecają w codziennej pracy firmie Zolux, która postanowiła zupełnie zrezygnować z plastikowych siatek do kul tłuszczowych. Ta decyzja pozwoliła ograniczyć zużycie plastiku o około 7 ton rocznie.
Stawiając na dokarmianie pokarmem tłuszczowym, w ofercie marki Zolux znajdziesz odporne na działanie czynników zewnętrznych metalowe spirale do kul tłuszczowych. A także dystrybutory do bloczków tłuszczowych, które wniosą odrobinę koloru do każdego ogrodu i posłużą jego skrzydlatym gościom przez długi czas.