Home Pies Doberman – wszystko o rasie

Doberman – wszystko o rasie

Rasa doberman jest postrzegana przez wiele osób jako agresywna. Tymczasem to nieprawda. Dobermany są wierne swoim właścicielom i łagodne w stosunku do członków rodziny, natomiast obcych traktują z dystansem. Co warto wiedzieć przed zakupem psa rasy doberman? Dla kogo pies ten stanowi dobry wybór? Podpowiadamy.

Doberman to dość duży pies o eleganckim, majestatycznym wyglądzie oraz silnym instynkcie obronnym. Dziś dobermany można spotkać przede wszystkim w domach z ogrodem, towarzyszą one człowiekowi w charakterze strażnika. Czy to pies dla każdego? Dzięki lekturze niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego o tej pięknej rasie.

Reklama
doberman

Podstawowe informacje o rasie

Dobermany są silne, inteligentne, zrównoważone oraz czujne, dzięki czemu można je wykorzystać do pracy w policji oraz służbach granicznych. To także doskonały towarzysz rodziny i stróż domu.

Oto podstawowe informacje o dobermanie:

  • rozmiar: duży (wielkość suki: 63–68 cm w kłębie, wielkość psa: 68–72 cm w kłębie);
  • masa ciała: suka 32–35 kg, pies 40–45 kg;
  • długość życia: 10–14 lat;
  • charakter: inteligentny, czujny, zrównoważony, uparty;
  • sierść: krótka i łatwa w pielęgnacji;
  • umaszczenie: czarne podpalane, czekoladowe podpalane.

Doberman – historia i pochodzenie rasy

Doberman to rasa, która powstała w Niemczech pod koniec XIX wieku. Nazwa pochodzi od jej twórcy, którym był Fryderyk Ludwik Dobermann. Hycel i poborca podatkowy postanowił stworzyć psa obronnego, który będzie silny, a jednocześnie będzie miał szlachetny wygląd. W tym celu skrzyżował ze sobą pinczera krótkowłosego oraz rasy takie jak: wyżeł niemiecki krótkowłosy, owczarek francuski beauceron, rottweiler i owczarek niemiecki. Nowo powstała rasa była dalej krzyżowana przez przyjaciela Dobermanna – Otto Gollera, który użył takich ras jak greyhound czy też manchester terrier, by ostatecznie uzyskać dobermana.

Wygląd i sylwetka dobermana

Dobermany to duże psy o muskularnej i dostojnej sylwetce oraz wydłużonej głowie. Psy tej rasy są niezwykle zgrabne i poruszają się z gracją – w ruchu przypominają one konie. Typowe dla wzorca rasy umaszczenie to: czarne z podpalaniem lub czekoladowe z podpalaniem.

Głowa dobermana przypomina kształtem tępo ścięty stożek, szyja jest dość długa i dobrze umięśniona. Grzbiet jest krótki i prosty, a klatka piersiowa głęboka. Uszy są średniej wielkości i, podobnie jak ogon, wysoko osadzone, natomiast oczy przypominają kształtem migdał. Wysokość psa w kłębie wynosi od 68 do 72 cm, a suki – od 63 do 68 cm.  Średnia waga psa wynosi około 45 kg, a suki 32–35 kilogramów.

Doberman – zachowanie i charakter

Dobermany to psy o silnym charakterze – są pewne siebie, dumne i niezwykle odważne. Jednocześnie są to psy bardzo czułe i lubiące pieszczoty. Posiadają doskonałą pamięć, są także bardzo czujne i nieufne wobec obcych osób. Ze względu na swoją charyzmę i odwagę pies ten nadaje się zarówno na psa rodzinnego, jak i stróżującego.

doberman szczeniak

Podatność na tresurę

Dobermany wyróżnia wysoka inteligencja i podatność na szkolenie. Psy tej rasy uczą się chętnie i szybko, pod warunkiem, że właściciel okiełzna ich dumny charakter.

Właściciel dobermana powinien być osobą stanowczą
i konsekwentną, a jednocześnie musi zbudować
z psem silną więź.

Wszelkie pochwały ze strony właściciela będą motywować jego pupila do kolejnych ćwiczeń. Dobermanom należy poświęcać dużo uwagi już od małego i systematycznie trenować. Pierwsze miesiące życia szczeniaka mają kluczowy wpływ na jego późniejsze zachowanie.

Doberman – aktywność fizyczna

Dobermany to psy, które są pełne energii i wymagają codziennie dużej dawki ruchu. Poza regularnymi spacerami warto zaangażować dobermana w dodatkowe aktywności fizyczne, np. jogging lub trekking, właściciel powinien zapewnić swojemu psu także rozrywki umysłowe.

Żywienie dobermana

Dobermany najlepiej żywić karmą dla psów ras dużych i aktywnych, suchą lub mokrą. Można wdrożyć także dietę BARF lub przygotowywać posiłki własnoręcznie. Dwie ostatnie opcje są jednak dość kosztowne. Dorosłe dobermany cechuje duży apetyt, potrafią dziennie zjeść ponad 1 kilogram mięsa z dodatkami.

U dorosłego dobermana może wystąpić skręt żołądka, dlatego najlepiej podzielić jego dzienną porcję jedzenia na dwa posiłki. Pies powinien także odpocząć po posiłku – przez co najmniej 1,5–2 h nie należy go rozbawiać ani wyprowadzać na spacer. Jeśli chodzi o szczeniaki, należy im podawać pożywienie około 3–4 razy dziennie. Wskazana jest taka sama karma, jaką młody pies dostawał w hodowli i następnie stopniowe przyzwyczajanie do innego, preferowanego przez właściciela sposobu żywienia. Niezależnie od wieku należy pamiętać o tym, aby pupil miał zawsze dostęp do świeżej wody pitnej.

doberman

Pielęgnacja sierści dobermana

Sierść dobermana jest krótka, gęsta i mocno przylegająca do ciała. Rasę tę cechuje brak podszerstka oraz łatwa pielęgnacja. U dobermanów utrata sierści jest niewielka, psa wystarczy po spacerze wytrzeć ręcznikiem. Raz na tydzień warto przeczesać psa gumową szczotką o miękkich końcówkach – w ten sposób uda się pozbyć martwych włosów oraz ewentualnych zabrudzeń. Jeśli pies wymaga kąpieli, warto użyć specjalnego szamponu przeznaczonego dla psów o krótkiej sierści. Poza sierścią warto regularnie czyścić także oczy i uszy.

Najczęstsze choroby dobermanów

Zdrowie dobermanów zależy w dużym stopniu od diety oraz ogólnej opieki nad zwierzęciem. Charakterystyczne choroby to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych (schorzenie może doprowadzić do problemów z poruszaniem się), u niektórych osobników może wystąpić również genetycznie uwarunkowany progresywny zanik siatkówki, zaćma lub choroba von Willebranda (zaburzenia krzepnięcia krwi).

Niektóre dobermany mają skłonność do występowania chorób alergicznych skóry, mogą być również podatne na problemy z układem sercowo-oddechowym. U szczeniąt zdarza się młodzieńcze zapalenie skóry, natomiast u psów dorosłych: niedoczynność tarczycy, zwyrodnienia kręgów szyjnych i problemy z prostatą. Aby wykryć schorzenia we wczesnym stadium i zawczasu zadbać o zdrowie pupila, wskazane są regularne kontrole stanu zdrowia u weterynarza.

Doberman w relacji z dziećmi

Prawidłowo socjalizowany i dobrze wychowany doberman jest łagodny i zrównoważony, a także opiekuńczy względem dzieci, z którymi mieszka na co dzień. Natomiast w stosunku do obcych zachowuje się spokojnie i z dystansem. Ponieważ psy tej rasy są dość dużych rozmiarów, zalecane jest, aby kontakt dzieci z psem odbywał się pod kontrolą rodziców.

Doberman a inne psy

Dobermany mają bardzo dobre relacje z psami, do których są przyzwyczajone lub z którymi się razem wychowywały. Wobec obcych psów są raczej zdystansowane, jeśli jednak psiak był właściwie socjalizowany od małego, nie będzie on stanowić zagrożenia dla psów napotkanych podczas spacerów. W obliczu psów tej samej płci doberman może wykazywać skłonność do dominacji.

dobermany

Stosunek dobermana do małych zwierząt

Dobermany tolerują inne zwierzęta (np. koty), z którymi żyją na co dzień w jednym domu. Wobec obcych zwierząt są nieufne i ze względu na instynkt myśliwski mogą je potraktować jako ofiarę. Psy tej rasy należy wyprowadzać na spacery na smyczy, natomiast do wybiegania warto wybierać bezpieczny i ogrodzony teren, z dala od zwierząt domowych.

Dla kogo doberman jest dobrym wyborem?

Doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje właściciela, który jest pewny siebie, konsekwentny, silny psychicznie, a jednocześnie – łagodny, cierpliwy i wyrozumiały. Dobermany są polecane dla osób, które miały wcześniej doświadczenie z psami i lubią rasy o stanowczym charakterze. Dobrze ułożone, mogą pełnić także funkcję psów stróżujących oraz towarzyszy rodziny. Psa tej rasy mogą nabyć osoby, które kochają ruch na świeżym powietrzu i są gotowe spędzać z psem dużo czasu.

Cena dobermana – ile kosztuje szczeniak?

Rasowy doberman to pies, za którego trzeba zapłacić od 4500 do nawet 9000 złotych. Wybierając hodowlę, należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w ZKwP/FCI. Obowiązkiem każdego hodowcy jest przedstawienie warunków, w jakich żyją psy, oraz zaznajomienie przyszłego opiekuna z książeczką zdrowia i metryką. Dobry i profesjonalny hodowca służy radą także po zakupie rasowego psa – np. odnośnie do żywienia, zachowania lub pielęgnacji.

Jakie potrzeby ma pies rasy doberman?

Decydując się na dobermana, musisz pamiętać o kilku rzeczach, które powinny obowiązkowo znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka. Zanim w Twoim domu pojawi się pies, warto się wyposażyć w:

  • akcesoria do pielęgnacji krótkiej sierści: psi szampon, rękawica z wypustkami nakładana na rękę lub szczotka;
  • identyfikator z danymi kontaktowymi – pies, który ma na co dzień za mało aktywności, może wykazywać skłonności do ucieczek;
  • duże miski na karmę i wodę;
  • legowisko dopasowane do dużego rozmiaru psa;
  • wytrzymałą i szeroką smycz;
  • obrożę oraz szelki – z obroży można korzystać podczas nauki chodzenia na smyczy, natomiast szelki przydadzą się do wspólnych aktywności, np. biegania.

Brak podszerstka u dobermana sprawia, że jest on wrażliwy na skrajne warunki atmosferyczne i szybko marznie. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne ubranko, które zapewni psu ochronę przed zimnem w chłodne dni.

Doberman – ciekawostki o rasie

Oto kilka ciekawostek związanych z rasą:

  1. Fryderyk Ludwik Dobermann z racji wykonywanego zawodu (hycel i poborca podatkowy) miał wielu wrogów. Do stworzenia rasy zmotywowała go chęć posiadania dużego i silnego psa, który będzie stawać w jego obronie.
  2. Dawniej dobermanom podcinano ogony, kopiowano także i stawiano za pomocą specjalnego stelaża uszy, aby nadać im bardziej groźny wygląd. Obecnie w hodowlach nie praktykuje się tej metody – pies ma oklapnięte uszy oraz długi ogon.
  3. Można spotkać dobermany błękitne oraz białe, ponieważ jednak gen odpowiedzialny za jasne umaszczenie może się przyczynić do wystąpienia problemów z sierścią oraz narządem wzroku, ten typ umaszczenia został wykreślony ze wzorca rasy FCI.
  4. Psy rasy doberman są wyjątkowo pamiętliwe i bardzo spostrzegawcze, z łatwością zauważają każdy przejaw słabości okazany przez właściciela.
  5. Dobermany są chętnie wykorzystywane w służbach mundurowych i więziennictwie. Często pełnią one funkcję wartowników oraz psów tropiących wyszukujących niedozwolone substancje.
  6. Dobermany służyły w czasie II wojny światowej w szeregach piechoty morskiej. Psy grały rolę zwiadowców w trudnym terenie, pomagając marines w namierzaniu wrogów.

Klasyfikacja FCI i wzorzec rasy

W klasyfikacji FCI doberman został zaliczony do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz sekcji 1 – pinczery i sznaucery. Rasa podlega próbom pracy.

Najważniejsze cechy charakteru

Myślisz o zakupie dobermana? Oto najważniejsze pozytywne cechy charakteru tej rasy psa:

  • czujność – 5/5
  • odwaga – 5/5
  • opiekuńczość – 4/5
  • czułość – 4/5
  • inteligencja – 4/5
  • zrównoważenie – 4/5
  • głośność – 3/5
  • podatność na tresurę – 4/5
  • instynkt terytorialny – 5/5
  • przywiązanie do opiekuna – 5/5
  • wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny – 5/5

Natomiast do wad dobermanów można zaliczyć:

  • aktywność – 5/5
  • odporność na skrajne warunki pogodowe – 1/5
  • potrzeba uwagi ze strony opiekuna – 4/5
  • tolerowanie obcych (ludzi i zwierząt) – 2/5
  • skłonności do dominacji wobec innych psów – 4/5

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.