Home Pies Jak przygotować dom na przybycie psa, czyli szczeniak w nowym domu? Część II

Jak przygotować dom na przybycie psa, czyli szczeniak w nowym domu? Część II

Decyzja o powiększeniu rodziny o jej zwierzęcego członka podjęta. Teraz pora, by się do tego odpowiednio przygotować. Pozwoli to nam na uniknięcie stresu, a zwierzęciu na lepszą aklimatyzację w nowym miejscu. Co zrobić, by wszystko poszło zgodnie z planem – podpowiada Maria Salamon – behawiorysta zwierzęcy COAPE.

Jak przygotować dom przed pojawieniem się w nim psa?

W przypadku psa najrozsądniej jest się zastanowić, czy chcemy udostępnić psu całą dostępną przestrzeń oraz gdzie będzie jego miejsce. To bardzo ważne, aby pies miał stałe miejsce odpoczynku. W przypadku skocznych psów albo drobnych szczeniaków również sprawdzi się zabezpieczenie balkonu czy okien.

Reklama

Możemy też potrzebować bramki rozporowej, aby nauczyć psa zostawania w pomieszczeniu bez nas lub odizolować psa i dzieci, psa i kota. Przyjęcie psa nie wymaga aż takich modyfikacji naszego lokum jak w przypadku kota, ponieważ wiele z naturalnych potrzeb psa zaspokajamy po prostu na zewnątrz.

A jak powinna wyglądać wyprawka dla psa?

Dla psa potrzebujemy szelek, smyczy, obroży i linki. Warto też od razu zamówić adresówki z naszym numerem telefonu i przymocować do spacerowego sprzętu.

W domu będziemy potrzebować legowiska i klatki kennelowej (metalowej, plastikowej lub materiałowej). Jeśli nauczymy psa relaksowania się w takiej klatce, możemy później zagwarantować mu miejsce odpoczynku w nowym, stresującym miejscu. Może się też przydać jako bezpieczna baza przed burzą.

Będziemy również potrzebować akcesoriów do czyszczenia zębów, szczotek, cążków – zestawu do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Część z tych zabiegów możemy wykonywać w salonie groomerskim, ale moim zdaniem warto umieć je wykonywać samemu. Przyzwyczajanie zwierzaka do tolerowania takich czynności leży w gestii opiekuna.

Nie oszczędzajmy na zabawkach – na rynku jest ich szeroki wybór, część możemy też wykonać sami, aby przekonać się o preferencjach psa.

Można też zakupić kaganiec (jest konieczny w komunikacji miejskiej, może przydać się w gabinecie weterynaryjnym). Jeśli podróżujemy autem, to może nam się przydać pokrowiec na siedziska lub wcześniej wymieniona klatka.

Polecamy artykuł, żywienie szczeniąt – co musisz wiedzieć

Gdzie postawić legowisko, miski na wodę i jedzenie?

Jeśli chodzi o legowisko, to dobrze jest wybrać miejsce, które nie jest w samym środku ciągu komunikacyjnego w naszym domu, tzn. nie wybieramy miejsca na środku korytarza. Najlepiej wybrać zaciszne stanowisko, gdzie za psem jest ściana lub jakiś mebel, ale takie, żeby pies miał możliwość obserwowania otoczenia.

Polecamy również artykuł, czy pies powinien spać w Twoim łóżku

Jeśli chodzi o miski, to również umieśćmy je w spokojnym miejscu, gdzie nikt psu nie będzie przeszkadzał. Ustawmy je tak, żeby pies nie musiał jeść tyłem do wnętrza pomieszczenia. W przeciwnym razie może się poczuć zagrożony podczas czynności, która spełnia jego naturalne potrzeby i powinna być przyjemna, a nie stresująca.

Czy pozwolić psu samodzielnie poznać otoczenie po przybyciu do domu?

Jak najbardziej!

Czy pierwsze kilka dni powinniśmy spędzić ze zwierzakiem, nie wychodząc z domu?

Dobrze od samego początku uczyć psa zostawania bez nas, natomiast nie pierwszego dnia i nie od razu na 9 godzin. Uważam więc, że tak, należy wziąć kilka dni urlopu albo jeśli to możliwe, skorzystać z możliwości pracy w domu.

Czy od razu możemy zabrać psa na spacer?

O ile nie jest to szczeniak na kwarantannie poszczepiennej, to nie ma przeciwwskazań. Powinniśmy pozwolić psu zapoznać się z najbliższym otoczeniem naszego lokum.

Koniecznie przeczytaj pierwszą część: Jak przygotować się na przybycie do domu psa lub kota? dowiesz się:

  • Czy powinniśmy porozmawiać z innymi członkami rodziny o chęci zakupu bądź adopcji psa
  • Jak przygotować dziecko na pojawienie się zwierzaka?
  • Jakie przedmioty powinniśmy schować przed przybyciem psa do naszego domu?
  • Czy warto poprosić hodowcę lub opiekuna ze schroniska o kocyk lub zabawkę zwierzaka?
  • Jak zaaklimatyzować kota lub psa, gdy mamy już w domu inne zwierzęta?
  • Jak powinna wyglądać dieta po przybyciu nowego członka rodziny?
  • Po jakim czasie zabrać zwierzę do weterynarza?
  • W jakich przypadkach warto skorzystać z pomocy behawiorysty?

rozmawiała: Edyta Winiarska

Pani Pupilowa – Maria Salamon – behawiorystka zwierząt towarzyszących COAPE, zafascynowana tematem kociej i psiej komunikacji, pasjonatka szkolenia zwierząt metodami pozytywnymi, pomaga opiekunom w modyfikacji zachowań problemowych. Prywatnie – opiekunka dwóch adoptowanych kotów i psa: Szyszki, Broszki i Żuczka. Więcej na panipupilowa.pl.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.