Rasowe świnki morskie
Kawie domowe, niegdyś zwane świnkami morskimi, to jedne z popularniejszych pupili domowych. Zazwyczaj kojarzymy je z krótkowłosymi gryzoniami lub rozczochranymi rozetkami, a w rzeczywistości kawie należą do grona zwierząt towarzyszących, które możemy podzielić na kilkanaście ras! Oczywiście nie piszę tu o gryzoniach, które można nabyć w sklepach zoologicznych, lecz o tych z profesjonalnych hodowli. Tam można spotkać świnki krótkowłose, długowłose, a nawet łyse.
Kawie domowe w Polsce
Rasowe świnki morskie z rodowodami pojawiły się w Polsce około 18 lat temu. Zostały sprowadzone pośrednio od hodowców z Ukrainy i Niemiec. Były to rewelacyjne linie z domieszką krwi kanadyjskiej, charakteryzującą się pięknym włosem. Na podobieństwo psów i kotów powstał w naszym kraju Polski Klub Rasowych Świnek Morskich – Cavies Club of Poland.
Funkcjonuje on już 16 lat i jest jedynym stowarzyszeniem w naszym kraju zrzeszającym hodowców i miłośników rasowych świnek morskich. Dzięki współpracy z innymi zagranicznymi klubami stworzył polski katalog ras – standard, w którym określone są cechy charakterystyczne poszczególnych ras. Wzorce zaczerpnięto z klubów, które mają znacznie dłuższą tradycję w tej dziedzinie, jak np. z Czech, Szwecji, Danii i Anglii.
Rasy kawii domowych
W pierwszej grupie jest opisanych ponad dwadzieścia wzorców ras. Główny podział zarysował się ze względu na okrywę włosową:
– krótkowłose: gładkowłose, rozetki, crestedy, US teddy, CH teddy i rexy,
– długowłose: sheltie, coronety, peruwianki, alpaki, texele, merino i lunkarye,
– łyse: skinny i baldwiny.
Polski standard opisuje rasy, dopuszczalne kolory i możliwości ich rozłożenia oraz określa, jaki typ świnek rasowych może brać udział w organizowanych wystawach krajowych czy międzynarodowych. Odmiany kolorystyczne podzielone są na „rodziny”. I tak dla zwykłego miłośnika kawia, o której potocznie mówi się, że jest ruda, dla hodowcy będzie kawią z rodziny czerwieni. Kawie, zależnie od umaszczenia i barwy oczu, mogą mieć kolor: czerwony, złoty, szafranowy lub buff. Dlatego też określenie rasy lub koloru świnki jest starannie opisane w standardzie i podlega odpowiedniej weryfikacji.
Crested
Świnkę gładkowłosą każdy z nas zna i każdy wie, jak ona wygląda, ale gdyby dodać jej koronę na czubku głowy utworzoną przez wirek na kształt rozetki, to będzie już zupełnie inna rasa – crested. Takie świnki mogą występować w różnych kombinacjach kolorystycznych. Natomiast jednolita barwa ciała, np. czarne ciało i biała korona, to cecha charakterystyczna dla cresteda amerykańskiego. Pożądane jest, by ilość białych włosów w koronie była odpowiednia i nie było ich na pozostałej części ciała.
Teddy i rexy
US Teddy i rex – to tzw. misie. Ich okrywa włosowa jest zupełnie odmienna od wcześniej opisanych, a to za sprawą struktury włosa. Włos jest krótki, sprężysty i praktycznie sterczy prostopadle względem ciała. Gęstość okrywy powinna być odpowiednio duża, by włosy tworzyły swoisty dywan, nadający śwince puszysty wygląd. Pojedynczy włos jest delikatnie karbowany i zaokrąglony na końcu. Świnki tych ras są do siebie bliźniaczo podobne , dzieli je tylko genetyka.
Wyróżniamy jeszcze szwajcarskie misie, czyli Ch teddy. Jednak u tej rasy włos jest nieco dłuższy (szczególnie na zadku) i sprawia wrażenie, jakby świnka była pierzastym obłokiem. Wymienione rasy, mogą występować w różnych odmianach kolorystycznych, nadal jednak w Polsce jest ich niewiele.